0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost16. 11. 20196 minut

Vzdejte se Agrofertu, nebo odejděte, vyzval Babiše z Letné hlídací maxipes

Autor: Milan Jaroš

Že druhá demonstrace na Letné v předvečer sametové revoluce bude pro budoucnost Milionu chvilek pro demokracii zlomovým momentem, nepochyboval nikdo z pořádajícího spolku včetně jeho dvou hlavních tváří Mikuláše Mináře a Benjamina Rolla. Protest se totiž uskutečnil poté, co bylo zastaveno trestní stíhání premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, kterému čelil kvůli podezření z padesátimiliónového dotačního podvodu ohledně stavby luxusního střediska Čapí hnízdo.

Fakt, že premiér už není trestně stíhaný, natož obviněný, znamenal, že odpadl jeden z hlavních důvodů pro protesty, které spolek na svých akcích zmiňoval. Za co se tedy bude demonstrovat tentokrát? Organizátoři, kteří po jarních akcích v červnu přivedli na Letenskou pláň přes 250 tisíc lidí, měli oprávněné obavy, že přijde mnohem méně lidí. Celý týden před akcí tak dávali o sobotní demonstraci víc vědět a na sociálních sítí zvali méně i více známé osobnosti, aby se přidaly. Jakmile však na pódium vstoupil Benjamin Roll a rozhlédl se, bylo jasné, že na Letnou naopak dorazilo víc účastníků, než organizátoři předpokládali.

Reklama

Nebylo to nadarmo

“Je nás tu stejně jako minule. A další lidé přicházejí,” hlásili organizátoři pár minut po 14. hodině. A narůstající počet návštěvníků – který nakonec podle organizátorů dosáhl až na hranici 300 tisíc lidí - s údivem pozorovali téměř všichni přítomní. “Vždyť přece ani neví, za co se bude konkrétně demonstrovat, přesto tu jsou,” ptal se spíše sám sebe pod pódiem zahraniční novinář, který přijel na reportáž z Berlína. Nápovědu nabízely transparenty příchozích, které požadovaly demisi Andreje Babiše i nezávislou justici, ale zároveň odkazovaly i k výročí 17. listopadu: vybízely ke slušnosti politiků a vzpomínaly na prvního prezidenta Václava Havla. Heslo protestu, které tohle všechno de facto obsáhlo, poté odhalili sami organizátoři: Chceme zdravou demokracii.

“Někteří politici nechápou, proč tu dnes jsme. Nebo říkají, že si nechtějí kazit svátky. To jen ukazuje, že nechápou, o čem je zítřejší oslava třiceti let od sametové revoluce. Je bojem za svobodu a demokracii,” řekl na úvod Roll. „Babiš hraje jen na sebe a na své firmy, drží média a má stále více moci. Čtyři měsíce po výměně ministra spravedlnosti bylo zastaveno stíhání premiéra způsobem, který vzbuzuje pochybnosti. Neprotestujeme proti výsledku voleb, ale proti zneužívání moci těmi, kteří volby vyhráli. Copak si mohou dělat cokoli? Všechny letošní demonstrace nebyly nadarmo. Bez nich bychom na tom byli ještě hůř," dodal.

Demonstrace byla naplánována právě jako propojení odkazu listopadu 1989 a dnešního stavu společnosti a politiky. A tento motiv se také prolínal celým odpolednem. Začal záběry z listopadového dění před třiceti lety, pokračoval úvodním slovem pomocného biskupa pražského Václava Malého, který moderoval i demonstraci na Letné v roce 1989, a končil zpěvem Modlitby pro Martu a českou hymnou.

V podobném duchu se nesla nová, na demonstraci zveřejněná podpisová výzva spolku Milionu chvilek, kterou přednesl Mikuláš Minář. ”Chceme politiky, kteří respektují demokratická pravidla, kteří nelžou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů. Chceme být občany, kteří se zajímají o politické dění ve své zemi. Chceme žít v zemi, která si váží své krajiny, ve které může žít každý beze strachu a rád," představil nové prohlášení. Už předtím šéf spolku vyzval premiéra, aby do konce roku vyřešil svůj střet zájmů: tedy aby se zbavil Agrofertu včetně médií a odvolal také ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, nebo aby se vzdal premiérské funkce. „Pokud tak neučiníte, ohlásíme 7. ledna další protesty, které budou mít opět o něco kreativnější podobu,“ vzkázal Minář.

Bez politiky to nejde

Při projevu si pomohl svými tradičními žlutými deskami, které nosí na demonstrace už od samého začátku a na kterých je vyobrazena postava Maxipsa Fíka: „Pozor, hodný, ale moc velký pes. Přesně to jsme. Jsme sice hodní, ale už pořádně velký pes,“ nabídl Minář paralelu s tím, že nepolevující aktivita lidí může být i „hlídacím maxipsem“. Varoval také, že lidé opět vyjdou do ulic, pokud premiér odvolá nejvyššího státního zástupce, pokusí se ovlivnit veřejnoprávní média, Česká republika kvůli premiérovu střetu zájmů přijde o evropské peníze  nebo když se mu prezident pokusí udělit abolici. Výzvu podpořili i krajané žijící v zahraničí a z pódia zazněl vzkaz Milionu chvilek do zahraničí i v angličtině, němčině a francouzštině.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Spolek apeloval i na současné opoziční politiky. Minář a Roll se ve středu 13. listopadu sešli u jednoho stolu s předsedy a místopředsedy některých opozičních stran a vyzvali je, aby se otevřeli lidem a přijímali nové členy, aby do příštího 17. listopadu přišli s vizí, která bude srozumitelná každému člověku, a aby vyřešili rozštěp opozice. „Nevyzýváme k nějakému velkému sjednocení, ale k uvažování nad volebními koalicemi. Je jich možných několik. Chceme, aby politici přišli s řešením problému, na který doplácíme my všichni,“ vzkázal Minář opozici, jejíž zástupci včetně Ivana Bartoše, Víta Rakušana nebo Miroslava Kalouska byli na místě. “A vy, občané, prosím alespoň zvažte, jestli nevstoupíte do politiky, nebo nějakým způsobem nebude politické strany podporovat. Bez nich se věci měnit nedají,” řekl Minář s tím, že problémem je i současný systém voleb, který nahrává větším stranám.

Na demonstraci se vystřídali zástupci Asociace soukromých zemědělců, kdy část z nich přijela do Prahy na vlastních traktorech, které zaparkovala na okraji letenské pláně. Dorazila i Jana Filipová, která Andreje Babiše zažalovala za prohlášení, že jí někdo zaplatil za účast na demonstraci, a spor vyhrála. A přidala další osobní příklad, že i jednotlivec hodně zmůže, pokud chce věc dotáhnout do konce. Obdobně mluvili na pódiu zástupci městysu Škvorec, jež organizátoři pozvali: kvůli nespokojenosti se stavem vlastní obce nakonec vstoupili do politiky a proměnili komunální život místních.
O „plánech na obnovu země, která nevzkvétá ve všech regionech“ promluvil český podnikatel Jiří Hlavenka a s odkazem, že nejde pouze o Babiše, vystoupila signatářka Charty 77 Dana Němcová. Skupina dvanácti osobností českého veřejného života - od zpěváka Dana Bárty a kajakáře Vavřince Hradilka přes filozofa Daniela Kroupu po herce a herečky Ivana Trojana, Bolka Polívku, Marthu Issovou či Danielu Kolářovou – pak těsně před závěrem přečetla úryvky inspirované knihou Tyranie od amerického historika Timothyho Snydera, která poskytuje rady, jak zabránit nástupu autoritativních vládců a podporovat demokracii. A právě rozkročení mezi varovná slova o nutnosti obrany a mezi výzvu ke každodenní aktivitě a k zapojení do politiky také nejlépe charakterizovalo sobotní akci.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].