Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Zkumavka

Vyhlídkový let nad Plutem

Pluto
Pluto • Autor: Globe Media / Reuters

Autoři sci-fi umisťovali na Pluto základnu kosmických pirátů, laboratoře mimozemšťanů i vjezd na hyperprostorovou kosmickou dálnici. Na březích moře kapalného dusíku měli žít inteligentní „pluťané“. V jedné novele dokonce jistý adolescent v rámci zmatků dospívání zjišťuje, že je ve skutečnosti ministrem financí Pluta, a nezbývá mu než se před touto těžkou životní rolí přestat schovávat v zábavním parku na Zemi.

Zkrátka ohňostroj nápadů - jak to ale na Plutu vypadá doopravdy, nikdo nevěděl. Až do nedávna. První snímky z průletu sondy New Horizons kolem této trpasličí planety dorazily na Zemi v polovině července a přinesly několik překvapení, o nichž píšeme v aktuálním Respektu. Jako závdavek zde čtenářům nabízíme video simulovaného letu nad povrchem Pluta, vytvořené podle skutečných snímků, které již sonda stačila odvysílat.

Reklama
Reklama

První sekvence záběrů ukazuje let nad planinou Sputnik tvořenou směsí prazvláštních ledů – zmrzlého dusíku, metanu a oxidu uhelnatého. Druhá pak zachycuje průlet nad Hillaryho pohořím, tvořeným zřejmě vodním ledem.

Koho záběry zaujmou, nechť „zůstane na příjmu“ – 11. září by měly být zhruba po měsíční přestávce zveřejněny další snímky Pluta pořízené sondou během průletu.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 782
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte