Francie burky
Zákaz nikábů ale není jedinou věcí, kde se může Česko poučit. • Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press

Dánsko je další zemí Evropské unie, která se brání zahalování tváří v muslimském stylu. Zákon schválený v květnu, vstupující v platnost od 1. srpna, sice mluví obecně o zahalování obličejů na veřejnosti a zahrnuje i kukly používané pod motokrářské nebo lyžařské helmy. Míří ale především na nikáby nebo burky, tedy tradiční zahalení vyznavaček koránu. Česko by mělo zpozornět: dánská cesta není marná a hodí se k inspiraci.

V Dánsku žije pět procent muslimů, což je nesrovnatelně víc než české dvě desetiny procenta. Problém nikábů, tedy celoobličejového zahalení se štěrbinou pro oči, případně méně používaných burek s úplným zakrytím hlavy, je ale všude stejný. Evropské tradici je zahalování obličejů cizí, naopak Evropané si historicky potrpí na to, že při komunikaci druhým lidem do obličeje vidí. Nikáb a burka proto vyvolávají nepochopení a strach.

Reklama
Reklama

V Dánsku vyvolal zákaz odpor a jsou hlášené protesty či akty občanské neposlušnosti, kterým bude moct policie čelit pokutami v přepočtu až 3500 českých korun. Pro některé ženy, které nosí nikáb dobrovolně, jistě půjde o omezení svobody, někdy i velmi nepříjemný zásah do soukromí. Jde ovšem o opatření, které spíš chrání dnešní pojetí liberálního státu, než že by jej ohrožovalo. I Dánové argumentují, že zákaz úplného zahalování pomůže integraci cizinců a zamezí nucenému nošení nikábů. Burka ani nikáb navíc nejsou projevem náboženské víry, ale sociálního statusu či vztahu k okolí, a omezovat jejich projevy není v rozporu s liberální demokracií.

Pokud vůči islámu hledat nějaké čáry mezi rizikovým a neškodným, vedou mezi nikábem a hidžábem.

Tweetni to

Zákaz nikábů ale není jedinou věcí, kde se může Česko poučit. Dánsko vedle toho toleruje hidžáby, tedy zahalování vlasů. Tedy přesně to, co nikomu nebrání pohlížet druhým do tváře a co patří i ke zdejším zvykům. Není známo, že by se Česko chystalo zakazovat šátky starým ženám na venkově nebo řádovým sestrám. Proč by také mělo… Stejně jako na žádné české tradice či zvyky neútočí, když bude někdo chodit v šátku do školy. Pokud tedy vůči islámu hledat nějaké čáry mezi rizikovým a neškodným, vedou právě mezi nikábem a hidžábem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte