Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Školy otevřeme, ale děti raději nechte doma

Se starostou Prahy 6 o koronaviru, panice rodičů a čekání na nové případy

Stanoviště taxi v Benátkách; ilustrační foto  • Autor: REUTERS
Stanoviště taxi v Benátkách; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Praha 6 byla tento týden co do počtu případů koronaviru nejzasaženější oblastí v zemi. Její starosta Ondřej Kolář navrhoval v pátek magistrátu vyhlásit nouzový stav, v němž by mohl sám na dění kolem infekce rychleji reagovat, ale nedočkal se. A tak zatím běží vše jako dřív – s tím rozdílem, že nakažených bude nejspíš dál přibývat a školy zůstanou poloprázdné. „Školy i školky budou otevřené, ale kdo může, tak prosíme, ať nechá děti doma,“ vyzval v pátek Kolář rodiče.

Máte tím na mysli všechny školy, nebo jen ty s dětmi ze zasažených rodin?

Žádáme všechny. Školy i školky.

Nebylo by lepší je rovnou zavřít?

Dokud stát nevyhlásí nouzový stav nebo primátor stav nebezpečí, tak já sám těžko můžu jako starosta něco takového nařizovat. Teď můžu coby zřizovatel leda doporučovat řediteli.

A doporučujete?

Intenzivně to řešíme s hygienou. Dokud mi hygiena nebo magistrát neřeknou, že situace je vážná a že školu je třeba zavřít, pojedeme v současném režimu. Školy zůstanou otevřené, přes víkend je důkladně vyčistíme a odsavíme, ale platí výzva, aby děti aspoň týden zůstaly - pokud možno - doma.

Petr Kolář • Autor: DVTV
Petr Kolář • Autor: DVTV

Na školách, kam chodí děti infikovaných rodičů, byly už během týdne stížnosti a požadavky, aby se něco podniklo hned.

To, že nemocný rodič vodí děti do školy, pro mě pořád není důvod školu zavřít. Všechno jsme probírali s hygienou. Hned ve středu dopoledne. Poté, co primátor ten den ráno ohlásil první případ (který pak večer potvrdila referenční laboratoř). Měli jsme připraveno řešení, pokud by se prokázala nákaza i u dětí, ale to se nestalo. Děti byly v pořádku, nemohly nikoho nakazit, infekci měli jen maminka a tatínek.

Otázka zní, jestli všechno, co se děje nyní, nemělo proběhnout už dřív.

Myslím, že k tomu nebyl důvod. Reagujeme podle vývoje situace a podle pokynů hygieniků. Oni jsou orgán, do jehož působnosti taková rozhodnutí spadají. Je tu určitá hierarchie: městská část je poslední součást řetězce, čekáme na pokyny. Zkuste si to představit obráceně, kolik rodičů bych mohl dostat zavřením škol do problémů.

Takových stížností může s šířící se infekcí začít rychle ubývat…

Jsme připraveni reagovat; uvidíme, co v pondělí řeknou hygienici.

S čím počítáte? S dalším šířením?

Ano, naskakovat to bude. V pátek byly potvrzeny pořád jen čtyři případy. Ale zároveň hygiena hlásila, že další se nabírají a testují. V pondělí jich klidně může být čtyřicet. Budeme čekat, jestli Praha vyhlásí stav nouze. Já myslím, že by to udělat měla. Kdo byl v Itálii, dostal doporučení, aby zůstal doma. Ale spousta lidí to nedodržela, šla mezi další lidi a roznesla infekci dál.

V pátek v poledne jste říkal, že nouzový stav magistrátu navrhnete, ale nakonec se nic nezměnilo. Proč jste ho navrhoval a proč to nevyšlo?

Byli bychom akceschopnější, třeba zavřít školu bych pak už mohl. Vyhlášení nouzového stavu nebo nějakého dalšího režimu jsme probírali, zástupcem ministerstva zdravotnictví nám bylo sděleno, že Bezpečnostní rada státu pravidelně projednává všechny možné druhy opatření. Čili my opravdu čekáme, jak se bude vyvíjet situace a s ní i další pokyny. Na druhou stranu, Praha 6 je teď ohniskem nákazy - a dle mého soudu musí město začít zvažovat i razantnější postup. Doporučení státních orgánů, jak bohužel vidíme, mají v Čechách menší váhu než zaručené rady pavlačových drben. A lidé, kteří se doporučeními neřídí, nám ztěžují práci. Například v pátek mi psala maminka z jedné školy, mimo jiné onkologická pacientka, že ze třídy jejího syna odvedli během výuky chrchlajícího spolužáka s horečkou. Škola jeho matce vysvětlila situaci, ale ona ho odmítla nechat testovat. Nám pak nezbyde nic jiného než to nahlásit hygieně. Ta si tyhle lidi dohledá - a co se bude dít potom, je jednoduché. Ale klidu to nepřidá…

Co plánujete, pokud případy opravdu začnou naskakovat?

Zatím jsme domluveni, že situaci budeme dál monitorovat, jinak počítáme s tím, že pro nás začíná další týden, jako by se nic nedělo. Školy budou přes víkend uklizeny, to každý ucítí i na dálku. Prostředků máme dostatek. A pokud nás bude hygiena informovat, že se situace zhoršuje, jsme i během víkendu jsme schopni přijmout další opatření. Zatím platí výzva, aby děti - pokud možno - zůstaly doma.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].