0:00
0:00
Společnost26. 4. 20162 minuty

Nechte si všechno líbit

Stejně jako se máničkám říkalo feťáci, teď se mluví o whistleblowerech jako o udavačích

Stejně jako máničkám říkali feťáci a lidem bez práce nemakačenkové, tak teď často titíž lidé mluví o whistleblowerech jako o udavačích, které prý si už zase jako za komunistů budeme hýčkat.

Přitom se děje opak. Vláda konečně začala pracovat na zákonu, který patří k pilířům právního řádu v Americe a dalších svobodných státech, ne v Rusku nebo v Číně. Logika je prostá a nanejvýš moderní. Odvěkému pokušení šéfů zneužívat moc a svěřené peníze se lze bránit i jinak, než nasazením policie, vymýšlením složitých kontrolních pák nebo schvalováním drakonických odstrašujících zákonů. Můžeme ochránit lidi, kterým zneužívání peněz na jejich pracovišti vadí a nebojí se o něm otevřeně mluvit.

Logika ochrany je zřejmá: vystoupit proti šéfovi dnes znamená bojovat nerovný boj, který obvykle končí zjevnou nespravedlností - vyhazovem z práce, často i velkými problémy další dobrou práci najít. Ochrana takových lidí nevytváří společnost udavačů, ale naopak společnost otevřenosti a sebevědomí, kde se zaměstnanci nebojí ukázat na špatnost, pokud se děje. Tak to mají vyzkoušené země, kde zákony na ochranu whistleblowerů (z angličtiny těch, co pískají na píšťalku) mají.

↓ INZERCE

Pro účinnost zákona není důležité kdovíjak whistleblowery motivovat. Podstatná je ochrana před vyhozením z práce, samotnou motivací pak obvykle bývá dobrý pocit, že se člověk nechová jako ovce a jen nekouká na to, jak jeho šéfové kradou. Oznamování špatností musí mít samozřejmě svojí kulturu, musí se dít předem vymezeným postupem k různým dozorčím a kontrolním radám ve firmách a státních institucích.

Spojené státy ukazují, že zákon funguje, chrání zaměstnance a podporuje kuráž mluvit o zlodějství a šlendriánu. V postkomunismu tomu mají mnozí tendenci říkat udávání, špiclování, práskání, jako by to byly motivy chování, které k tomuhle kusu Evropy měly už navěky patřit, jako by si tady lidi měli už napořád nechat všechno líbit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].