Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Jak zachránit mrznoucí solitéry

Klíčové je dostat služby k lidem bez domova. Počet lůžek není problém

Bezdomovci cekaji na nocleh pred Armadou spasy, Praha Holesovice
Bezdomovci v pražských Holešovicích; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Když o uplynulém víkendu přišla první skutečně studená noc, umrzlo v Praze minimálně pět lidí, s velkou pravděpodobností bezdomovců. A jako s každou nastupující zimou vyvstává otázka, proč k takovým tragédiím dochází a zda má české hlavní město dostatek nouzových kapacit a dokáže se o své občany bez domova postarat.

Podle odhadů pražského Centra sociálních služeb (CSS) žije v současnosti v Praze 4000 lidí bez stálého domova. Větší část z nich má nějakou, byť provizorní střechu nad hlavou. “Zjevných bezdomovců”, tedy těch, kterým neustále hrozí, že budou trávit noci na ulici, je v hlavním městě zhruba patnáct set. Většina z nich jsou muži, nejčastěji ve věku 30 - 55 let. Nic moc bližšího o nich nevíme. Stejně jako to, kolik z nich žije ve stálejší komunitě - která i v mrazivých nocích skýtá větší šanci na přežití - a kolik je solitérů, kteří jsou nejzranitelnější.

Podle Tomáše Jána, ředitele CSS, není v Praze na počty lůžek problém. Celoročně funguje na řece pod Štefánikovým mostem loď Hermes, kam se vejde 233 lidí. Další v úhrnu stovky lůžek různě po městě zajišťují neziskové organizace - Charita, Naděje či Armáda spásy. “Třeba o minulém víkendu jsme loď neměli zaplněnou, místo tam bylo. Je to vždycky tragédie,” říká Ján.

A míst, kde je možné se schovat, vždy 1. prosince přibude. CSS otevírá mimořádnou ubytovnu, která má 300 lůžek a funguje do konce března. Služby rozšiřují denní centra. Když ani to nestačí a kapacity jsou zaplněné, má CSS k dispozici vytápěné stany, které může postavit na několika magistrátem vybraných volných prostranstvích. “Čili se dá říct, že spolu se zavedenými neziskovkami jsme přes zimu schopní dát těch 1500 volných lůžek dohromady,” říká Ján v souvislosti se „zjevnými bezdomovci“.

06
Bezdomovci našli přístřeší před třeskutými mrazy na pražském Libeňském ostrově, únor, 2012 • Autor: Milan Jaroš

Ve všech ubytovnách platí nějaká pravidla: návštěvník musí být střízlivý a na Hermu se platí dvacetikorunový poplatek. “Je to symbolické. Aby na to ti lidé přes den mysleli, že si musí dvacetikorunu uspořit,” říká šéf CSS. Pokud však teploty klesnou pod bod mrazu, Hermes ubytovává i bezplatně a personál najde místo i podnapilého člověka, pokud není agresivní. Pokud ano, má CSS dohodnutou spolupráci s jinou nevládkou, jež se přes noc postará o lidi, kteří se z těchto důvodů nemůžou nikde ubytovat a hrozí jim smrt.

Čistě v teorii je tedy místa dost, ale jak říká Tomáš Ján: “Někteří lidé prostě chodit nechtějí, i když můžou, ” Podle expertů je to kombinace řady faktorů, třeba i strachu a studu. A dostat dostupné služby i k nim je klíčová otázka.

Právě tento týden se konala schůzka vedení CSS a nevládních organizací s novou pražskou radní pro sociální věci Milenou Johnovou (Praha sobě) – a pravděpodobně i toto bylo na pořadu jednání. Každopádně platí to, o čem lidé starající se o spoluobčany bez domova mluví dlouhodobě: kdo potká někoho, kdo je ve zjevné nouzi, neměl by ho jen nechat sedět na zemi, ale měl by zavolat pomoc.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1026
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte