Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Jak Topolánek zachránil Fischerovu tyrkysovou revoluci

V centru Prahy skončila prezidentská kampaň Pavla Fischera

Pavel Fischer • Autor: Milan Jaroš
Pavel Fischer • Autor: Milan Jaroš

Kandidát Pavel Fischer se pyšní tím, že jeho příznivci jsou ti nejaktivnější a nejnadšenější. Ve středu večer v pražském Rock Café - a také na náměstí Jana Palacha a na vltavském nábřeží -  se mu to potvrdilo. Tedy těžko měřit, zda jsou skutečně nej. Ale emoce, které nijak plamenný rétor a decentní muž budí mezi svými voliči, jsou na poměry probíhající prezidentské kampaně vskutku výjimečné.

V hudebním klubu na Národní třídě ve středu vyvrcholila „tyrkysová revoluce” -  spontánní hnutí a horečná aktivita Fischerových stoupenců, která začala předminulý víkend na Moravě a především s pomocí sociálních síti se rychle rozšířila po celé zemi. Od ní si kandidátův tým slibuje rozhodující nakopnutí do druhého kola.

Diplomatu Fischerovi, jeho lidem a několika stovkám podporovatelů se v pražském klubu vskutku podařila na tři hodiny vytvořit atmosféra velké, dobře naložené rodiny na společné oslavě. Největší pozornost poutal přímý přenos debaty Blesku přenášený do jednoho ze sálů, kde se Pavel Fischer utkal s Mirkem Topolánkem. V laskavě pobaveném smíchu, který zněl pokaždé, když se Fischer hlásil o slovo kmitající rukou a z prstů vytvořenou trojkou, což je jeho volební číslo, bylo cítit, že se přítomní nedívají jen na oblíbeného politika, ale na “jednoho z nás”.

Vcelku očekávatelně se však atmosféra citelně propadla z dobré zábavy do nervózního očekávání v momentě, kdy moderátorka zavedla řeč na adopci dětí homosexuálními páry. Jestli Fischer - považovaný za kandidáta příznivců odkazu Václava Havla - udělal v kampani nějaký přešlap, byl to moment, kdy před několika týdny v úvaze nad obsazením ústavního soudu smíchal homosexualitu, pedofilii a existenci jakýchsi spikleneckých klik.

V tyrkysové • Autor: Michal Ischia
V tyrkysové • Autor: Michal Ischia

Obavy mnohých přítomných kandidát Fischer ani tentokrát nezklamal: do odpovědi, zda by pár dvou mužů či žen mohl dostat dítě do péče, se nesrozumitelně zamotal, přičemž zdůraznil svou vlastní toleranci, nutnost chránit práva dítěte i podporu tradiční rodiny. Situaci ovšem zachránil Mirek Topolánek. Po naléhání jedné z účastnic televizní debaty, lesby a nebiologické matky dítěte, jak přesně jsou práva její dcery chráněna lépe, když si ji nemůže osvojit, a jak přesně její dlouholetý homosexuální vztah nabourává reprodukční schopnost lidstva, se totiž vyjádřil ještě nejasněji a zmatečněji. Publikum si viditelně oddechlo a večer mohl pokračovat.

Hned po debatě v Blesku sedl Pavel Fischer do auta a vyrazil směrem k Národní třídě, v ten samý moment se do pohybu dal několikasethlavý dav z Palachova náměstí, kde se konal happening těch, kteří se do prostor Rock Café nevešli. O půl desáté se pak všichni na Národní třídě setkali. Velká skupina lidí v tyrkysových bundách, čepicích a rukavicích či aspoň s plackami PF 2018 skandovala “Pavel Fischer na Hrad” a “Fischer na Hrad patří, proto volím za tři”. Takové scény mohou ostatní kandidáti Fischerovi závidět.

Zůstávají tři otázky. Bude to do druhého kola stačit? Podle dostupných průzkumů pravděpodobně ne. Pavel Fischer je rozhodnut v případě neúspěchu podpořit některého z úspěšných protikandidátů - a není těžké odhadnout, že Miloš Zeman to nebude. Poslechnou ho voliči, nebo bude citová vazba a z ní pramenící zklamání tak veliké, že se v druhém kole zdrží hlasování? A za třetí: využije Pavel Fischer nastřádaný kapitál pro další politickou kariéru, i když prezidentská funkce to aspoň tentokrát nebude? To se dozvíme za pár hodin, za dva týdny a v příštích měsících.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].