Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Do Polska nesmíte, řekli dnešní ukrajinské náměstkyni ministra

Iryna Stavchuk o loňské cestě do Katovic, reformách na Ukrajině a jednom razítku v pasu

Iryna Stavchuk • Autor: /en.ecoaction.org.ua
Iryna Stavchuk • Autor: /en.ecoaction.org.ua

Na tu chvíli nevzpomíná ukrajinská ekologická aktivistka a dnes vysoká státní úřednice Iryna Stavchuk ráda. Ve vlaku do Katovic, kam loni v prosinci cestovala na dvoutýdenní klimatický summit OSN, ji polští pohraničníci vyzvali, aby si vzala zavazadla a vystoupila si s tím, že je na seznamu nežádoucích osob. Nepřiznaným důvodem však bylo její členství v nevládní organizaci.

Dnes by se k ní na hranicích snad chovali s větším respektem; začátkem října se totiž stala náměstkyní ukrajinského ministra energetiky a životního prostředí zodpovědnou za část ekologické problematiky. Její příběh tak nejen připomíná loňskou ostudu polských úřadů, jež do země během summitu nevpustily celkem asi 12 lidí z různých zemí, ale může být poučením pro ty, kdo se vysmívají dnešním mladým demonstrantům protestujícím proti neochotě společnosti zabývat se klimatickou změnou. Možná jsou mezi aktivisty i v ulicích českých měst příští vysocí státní úředníci nebo členové vlády.

Co přesně se loni v prosinci ve vlaku do Katovic odehrálo?

Na polsko-ukrajinských hranicích přišli polští pohraničníci a normálně orazítkovali můj pas. Pak si ale něčeho všimli v počítači, zavolali posily a požádali mě, abych si vzala zavazadla a vystoupila si. Ptala jsem se proč, ale příliš mi to neobjasnili, jenom řekli, že jsem na seznamu lidí, kteří v době konference Rámcové úmluvy OSN pro změnu klimatu (UNFCCC) nesmějí vstoupit na území Polska. Pokud budu chtít přijet kdykoliv jindy, není to problém, ale během jednání summitu mě prý do země nepustí. Musela jsem ven z vlaku, zaplatit si nový lístek a vrátit se na Ukrajinu.

Jaký podle vás měli důvod?

Konference probíhala v jednom z největších uhelných regionů v Evropě, kde jsou místní nespokojení kvůli znečištění ovzduší. Polsko si proto během summitu nepřálo konání jakýchkoliv demonstrací. Nechápu ale, proč si jako terč vybrali zrovna nás. Jsme profesionální nevládní organizace, která se summitů účastní každoročně. Polské úřady se musely nějak dostat k informacím z databáze OSN, jinak by nevěděly, že se do Polska chystám a že se mnou – tedy jejich očima - není něco v pořádku.

Překvapil vás postup pohraničníků? A omluvili se vám?

Moc mě nepřekvapil, trochu jsem to čekala. Pár dní před tím se totiž stalo totéž některým kolegům. Dva, kteří přijeli do Polska z Berlína a již týden se účastnili jednání summitu, polské úřady nechaly dokonce zatknout přímo v hotelu, kde bydleli -a i když je pak propustily, měla jsem obavy. Žádná omluva nikdy nepřišla, a pokud vím, tak ani vysvětlení. Naše ministerstvo zahraničí vzneslo oficiální dotaz, ale odpovědí bylo zase jen to, že lidé nevpuštění do země byli na seznamu osob, pro které platí omezení vstupu.

Účastnila jste se předtím násilných akcí, třeba blokád?

Ne. Naše nevládní organizace Ecoaction se zabývá prosazováním ekologické politiky a mobilizací veřejného mínění. Organizujeme klimatické pochody nebo různé kampaně. Třeba v roce 2017 jsme se snažili přesvědčit vládu, aby dala víc peněz na zvyšování energetické efektivity budov. Nikdy jsme se neuchylovali k agresivním akcím. Odmítání násilí je jednou z našich základních hodnot.

Jak jste se stala náměstkyní na ministerstvu?

Současná vláda se snaží zaměstnat co nejvíce profesionálů a lidí, kteří mají vizi. Usiluje o větší transparentnost a otevřenost vůči firmám i občanům. Nynější premiér Oleksij Hončaruk dříve pracoval pro podpůrný úřad financovaný Evropskou komisí, který připravoval řadu reforem v oblasti ekonomiky, protikorupčních opatření, zlepšení postavení firem a podobně. Součástí tohoto týmu expertů byl také ministr energetiky a životního prostředí. Působili pod předchozí administrativou a ne vše se jim dařilo realizovat kvůli nedostatku politické vůle, ale vytvořili vizi, představu, co je třeba udělat. A byli otevřeni změnám. Proto si myslím, že si po změně vlády vybrali ke spolupráci i mě.

Co přesně byl onen podpůrný úřad?

Po revoluci v roce 2014 se ukázalo, že ukrajinská státní správa je zoufale neefektivní. Jedním z důvodů je, že lidé na ministerstvech mají strašně nízké platy, které nemůžou soutěžit s tržní nabídkou. A také efektivita jejich práce je velmi nízká. Když proto v roce 2014 nastoupila nová vláda, Evropská komise začala podporovat administrativní reformu, změnu celého systému. Na některých ministerstvech financovala vznik nových ředitelství, kde lidé dostali odpovídající mzdu. V jednom takovém úřadě pod kabinetem ministrů pracoval i tým, který připravoval reformy. Vedl jej právě současný ministerský předseda.

Změnila se od nástupu prezidenta Zelenského situace výrazně k lepšímu?

Parlament nyní přijímá zákony poměrně rychle, existuje v něm silná vládní většina. Například již dříve připravené ekologické zákony teď snáze postupují výborem pro ekologickou politiku. Doufáme, že parlament je také rychle schválí. Vláda iniciuje důležité strukturální změny a snažíme se realizovat to, co připravila minulá administrativa. Je těžké vidět po pár měsících výraznou změnu, všechno se teprve usazuje. Ale je tu velká naděje, že změna přijde.

A snad vás příště už do Polska pustí…

Ano, ostatně jsem tam i byla. Ale mívám od té cesty do Katovic při vstupu do Evropské unie problémy. Když jsem ještě před nástupem do úřadu jela do Estonska, vzali si mě na hranicích stranou a podrobili půlhodinovému výslechu. Máte prostě v pasu určité razítko, které znamená potíže.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].