0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Společnost15. 3. 20174 minuty

Brno opět vyráží proti operátorům: podává podnět k antimonopolním úřadům

Sdružení Telefonující.cz provedlo srovnání tarifů s Evropou a nabízí názorný přehled, jak je Česko drahé

Ilustrační foto
Autor: Thinkstock

Na světě je další trpká analýza potvrzující skutečnost, o které v Česku pochybuje už jen málokdo – a sice že ceny tuzemských mobilních operátorů jsou nadstandardně vysoké. Platí to nejen při zprůměrování všech tarifů dohromady, ale i při srovnání konkrétních typů zákazníků.

Porovnají-li se konkrétní tarify pro obvyklé životní situace, což je analýza, ve které se většina lidí dobře najde, pak české ceny pořád patří k nejvyšším v Evropské unii. Rozdíly dobře vyniknout při srovnání s průměrem EU a ještě lépe proti oblíbenému Polsku.

↓ INZERCE

Nové srovnání paušálů zpracoval tým kolem brněnského komunálního politika Svatopluka Bartíka, který operátory úspěšně trápí už od konce loňského roku. V prosinci poukázal na velké slevy pro velkoodběratele oproti ceníkovým cenám pro běžnou klientelu. Z veřejného registru smluv, do kterého své tarify musí hlásit nejrůznější státní instituce, poté vyplynulo, že zaměstnanci úřadů, škol nebo nemocnic platí spolu se svými rodinnými příslušníky často ceny jako 230 korun (případ Bartíkovy radnice Brno-střed) za neomezené volání i neomezená data.

Bartík nyní rozbíhá proti operátorům další akci. Dvojí metr v tarifech chce napadnout u antimonopolního úřadu, kam slibuje odeslat právně podložený podnět poukazující na to, že operátoři prodávají velkým zákazníkům služby pod úrovní nákladů a že si tyto ztráty kryjí z předražených služeb pro běžné spotřebitele. To je podle Bartíka proti pravidlům hospodářské soutěže. Stejný podnět bude adresovat k soutěžním orgánům Evropské komise.

Jako podpůrný argument si Bartík a jeho nově vzniklé sdružení Telefonující.cz udělat zmíněné srovnání konkrétních ceníkových tarifů napříč Evropou. Z něho je vidět, že vybraní typičtí zákazníci mohou skoro vždy po Evropě najít lepší nabídku.

Základní srovnání se týká členů rodiny: dvou dětí, z nichž jedno má mobil jen na příležitostné volání, a dvou dospělých, z nichž jeden má větší a druhý menší spotřebu dat. Česko vychází hůře než většina Evropy, i když se porovnají nejlepší dostupné tarify vhodné pro důchodce nebo pro dvojčlenné domácnosti typu matka + dítě.

Z analýzy konkrétních tarifů vyplynuly i zajímavé nabídky, proti nimž české ceníky vycházejí velmi špatně, například:

1.Místo českého standardu 749 korun za neomezené volání a 1,5 GB dat je v řadě zemí k dispozici mnohem smysluplnější nabídka. Např. v Dánsku 720 minut volání + 12 GB dat za 360 korun nebo v Itálii neomezené volání a 8 GB dat za 540 korun.

2. V Lucembursku, které je na rozdíl od Česka jednou z nejbohatších zemí EU, lze pořídit neomezené volání a 1GB dat už za 270 korun. To je podobné, jako kdyby Češi platili místo dnešních standardních 749 korun pouze 86 korun (v přepočtu podle kupní síly).

3. Ve Finsku jsou dvě třetiny paušálů s neomezenými daty; ceny začínají na 592 korunách.

5. Ve Skandinávii a Pobaltí je v rámci standardních tarifů běžné, že lze volat za stejné ceny do okolních zemí.

6. Ve Francii lze za 675 korun pořídit neomezené volání do 120 zemí plus 5 GB dat.

7. V 21 zemích EU lze koupit neomezené volání levněji než v ČR, v ostatních jsou zajímavé nabídky na velké množství minut (405 korun za tisíc minut v Itálii, 435 korun za tisíc minut v Řecku).

8. Nejlevnější paušál je v Rumunsku – 52 korun za 200 minut a 2GB dat, esemesky se platí zvlášť.

9. V nominálních cenách je nejlevnější Polsko. Česko je čtvrté nejdražší a ceny jsou tu vysoké i po zohlednění rozdílů v kupní síle.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].