Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Speciál

Když se člověk zase těší na pondělí

Co si odnést z příběhů lidí, kteří změnili profesi během života

B „Vždycky jsem si říkal, že by mě něco takového bavilo dělat.“ (Václav Pokorný) • Autor: Milan Jaroš
B „Vždycky jsem si říkal, že by mě něco takového bavilo dělat.“ (Václav Pokorný) • Autor: Milan Jaroš

Barbora Kuběnová (44) už nějakou dobu žila s pocitem, že v jejím životě něco nefunguje. Že je „něco špatně“, začala nejintenzivněji registrovat v době čtyřicátých narozenin. „Padla na mě životní krize. Říkala jsem si, že už mám věk na to, abych dokázala být vyrovnaná a spokojená se svým životem,“ vzpomíná. Chtěla zásadní změnu ve svém pracovním životě, který ji po téměř dvaceti letech už nenaplňoval jako dřív.

Po gymnáziu a pedagogické fakultě se stala učitelkou na prvním stupni základní školy ve Frýdlantu nad Ostravicí a poměrně dlouho ji to bavilo. Těsně před čtyřicítkou se nicméně několikrát přistihla, jak při hledání nových nápadů tápe a ztrácí energii, kterou předchozí roky měla a díky níž byla podle svých slov úspěšná a oblíbená. Byla si přitom jistá, že to není otázka věku. „Došla mi jednoduše síla. I když mi moje práce předtím dávala velký smysl, najednou smysl zmizel a já jen pokračovala v zajetých kolejích, aniž bych věděla proč,“ shrnuje dnes. 

Tento článek je v plném znění dostupný členům klubu Respektu.

Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením předplatného s členstvím v Klubu Respektu. Pokud jste již člen/ka, přihlaste se. Jestliže máte aktivní předplatné bez členství v klubu, napište nám žádost o rozšíření předplatného (+50 Kč měsíčně) na [email protected].

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].