Bratislava01_jaros
Proměna za posledních deset let je neuvěřitelná. (Pohled na Staré Město z vyhlídky mostu SNP)

Michal Hvorecký se v Bratislavě narodil a dodnes v ní žije. Tím pádem v ní píše a někdy píše i o ní. Každopádně o ní rád mluví. Pětačtyřicetiletý spisovatel, jeden z nejznámějších na Slovensku, zná hlavní město své země dokonale. Z doby komunismu si Bratislavu pamatuje jako dítě. Byl na prahu dospělosti, když se z ní stala metropole nového státu.

Bratislava03_jaros
… zvlášť optikou otce od rodiny. (Michal Hvorecký na jednom z dunajských pontonů)

„Tehdy v devadesátých letech bych na nic nesázel. Ale proměna za posledních deset let je neuvěřitelná,“ říká náš průvodce a opírá se o zábradlí pontonu na Dunaji. Na nedalekém obzoru jsou rakouské kopce, kousek za druhým břehem řeky leží maďarská hranice a za zády nám právě proplouvá pravidelný katamarán z Vídně.

Bratislava05_jaros
Rakousko je blízko. A to je dobré pro všechny. (Skupina rakouských návštěvníků na jedné z mnoha organizovaných cest do Bratislavy)

Tam, kde na břehu Starého Města končí most Slovenského národního povstání (s ikonickou restaurací UFO vysoko nad projíždějícími auty), objevujeme zvláštní místo. Je to podchod a podjezd pod betonovými zády mostu. Všude na dosah jsou pamětihodnosti, hradní skála na jedné straně a dóm – a vůbec celé Staré Město na druhé. Architektům a urbanistům se tu v sedmdesátých letech, kdy most postavili, podařilo vytvořit svět sám pro sebe. Nic z okolí sem nedoléhá, jen svist aut, autobusů a drnčení tramvají. Zdánlivě navždy tu vládnou…

1_obalka_československo_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_československo_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte