„Budeme mít vlastní židličku a hvězdičku,“ prohlašoval začátkem devadesátých let tehdejší slovenský premiér Ján Čarnogurský, když maloval vizi Slovenska jako samostatného státu v Evropské unii. Slovensko mělo mít možnost samostatně na evropské, potažmo mezinárodní scéně prorazit a zanechat vlastní stopu – jinou než československou. Ani Čarnogurský ale nejspíš netušil, jak rychle se Slovensku naskytne příležitost ukázat se. Někdejší slovenský premiér totiž předpokládal, že do Unie vstoupí Slováci a Češi ještě společně v jednom státě – a až poté se měly obě země rozdělit a každá usednout na pomyslnou vlastní stoličku. „Federace je pro Čechy a Slováky loďkou do sjednocené Evropy. Až tam ale přistaneme, každý bude mít svoji vlastní,“ uvedl v roce 1991. Představa společného státu jen jako provizorního uspořádání ale nevzbudila příliš mnoho kladných ohlasů a zahraniční politika při rozdělování Československa nehrála právě nejdůležitější roli. Již o dva roky později ale Slovensko jako čerstvě samostatný stát nacházející se na evropské periferii nevyhnutelně stálo před zásadní otázkou, jak bude schopné možnosti vlastní stoličky využít. A to v prostředí, které moc nerozumělo důvodům, kvůli nimž se stát směřující do Bruselu musí rozdělit.

Vlastní značka

„Občas je mi líto západních státníků, když vidím, s jakými nesnázemi poslouchají zapálené proslovy politiků z naší části Evropy,“ psal v roce 1994 Václav Havel do amerického magazínu Foreign Affairs. „Poláci se pořád vracejí…

1_obalka_československo_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_československo_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte