zeme
Najednou se všechno přivalilo.

V Česku jsou jistě desítky míst, která pandemii přečkala – a přečkávají – úplně v klidu. Malá městečka a vesnice, třeba pod hraničními horami. Obchody s potravinami byly otevřené, k jinému zboží se šlo dostat na domluvu. Sociální kontakt nad pivem se v duchu sousedské důvěry nebo neopatrnosti přesunul z hospody do některé z větších garáží. Několik sousedů odvezla sanitka a někdo z nich se už z nemocnice nevrátil. Pokud ale takové lidské sídlo nemělo smůlu a neleželo v okresu, přes který se přehnala obzvlášť smrtelná vlna nákaz, bylo možné si tragédie a strachu, které doslova ochromily planetu, skoro nevšimnout.

Bylo taky snadné si zprvu nevšimnout toho, že pozemky a domy v okolí městečka rychle zdražují a kupují je noví majitelé. Lidé z velkých měst se přesouvají na venkov. Mají k tomu hned několik důvodů – a všechny jsou naprosto pandemické. Někdo v době lockdownu zjistil, že může pracovat z domova a kancelář není nezbytná. Město – a to je další častý posun – ztratilo svůj půvab a toto „z domova“ nemusí nutně znamenat pražskou čtvrť, ale třeba Podještědí. Pro někoho jiného je zase venkov tak lákavý a město tak nepřitažlivé, že se sem přestěhuje i bez pracovního stolu, hodina dojíždění je pro něj akceptovatelná. A pro jinou rodinu je zase cesta z města nutnost. Ekonomická budoucnost je nejistá a ceny nemovitostí ve městech jsou neúnosné. Život daleko od jejich ruchu není optimální, ale někdy je prostě potřeba udělat složité rozhodnutí.

Jiní noví obyvatelé jsou…

Obalka_special_pocovidu_1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka_special_pocovidu_1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte