prokrastinace01_profimedia
Nedalo by se aspoň chvíli prokrastinovat drbáním? • Autor: Profimedia

Morem 21. století je odkládání povinností a úkolů. Dá se léčit.

V sobotu ráno jsem se rozhodla splnit jeden zásadní úkol: napsat tento článek, který je potřeba za tři dny odevzdat do nového speciálu Respektu a v týdnu na něj nebudu mít čas. Až do nedělního odpoledne jsem tak stihla uklidit celý byt, jít si zaplavat, vidět čtyři díly seriálu Vedoucí katedry na Netflixu, objednat si nové kalhoty do práce, přečíst asi padesát tweetů (a také napsat a smazat jeden svůj) a bezmyšlenkovitě projíždět Facebook, kde jsem skoro půl hodiny strávila na sestřihu vtipných přeřeků politiků, které sdílel jeden můj známý. Jak už je čtenáři pravděpodobně jasné, do psaní článku jsem se pustila až v ten nejposlednější možný termín, v neděli večer.

Prokrastinace neboli chorobné odkládání úkolů a povinností je fenomén, se kterým se čas od času potýká každý z nás, píší se o něm knihy, pořádají konference a firmy se snaží zjistit, jak motivovat své zaměstnance, aby polovinu pracovní doby nestrávili brouzdáním po sociálních sítích. Neplatí přitom rozšířený předpoklad, že prokrastinace nemá nic moc společného s leností, vyhýbáním se práci nebo se špatným plánováním času. Je to emoční problém, a jeho řešení tudíž tkví ve znalosti mechanismů regulace našich emocí, bez nichž se nám z odkládací pasti bude unikat jen těžko.

Jít domů včas

Nejedná se o nic nového, problém s prokrastinací měli už naši předkové. Univerzita v Torontu nedávno zveřejnila hieroglyfy datující se…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte