prezident Medvedev prileta do Prahy
Letecká doprava, vypadající jako symbol zkázy, má na globální produkci skleníkových plynů jen zlomkový podíl. • Autor: Milan Jaroš

Jaroslav Procházka solární energetice fandí. Střešní panely má doma už třetí rok a podle měření, která jeho chytrá síť každý den archivuje do počítače, zatím vše běží podle plánu. Možná i o něco lépe. „Cena elektřiny se lehce zvedá, takže návratnost se zkracuje,“ pochvaluje si Procházka svoji investici. Když ji porovná s tím, co díky ní ušetří za elektřinu, měl by být na svém do roku 2030. Tedy ne hned, ale dřív, než čekal.

Totéž v poněkud větších dimenzích ho teď čeká i v práci.

Procházka pracuje jako energetik továrny Lego na Kladně, a tím pádem byl i jedním z hlavních zodpovědných za instalaci fotovoltaiky na střechy podniku. Solární elektrárna tu pokrývá dvě ze tří výrobních hal. Tvoří ji 3570 panelů, a kdyby se poskládaly těsně vedle sebe, zaberou půlku fotbalového hřiště. Od ledna jsou v provozu a Lego o ní mluví jako o jedné z největších střešních elektráren v Česku.

Když panely začátkem roku začaly vyrábět elektřinu, venku bylo těsně nad nulou a na střeše foukalo. Slunce skrz mraky nevykouklo během novinářské exkurze ani jednou. S hubeným únorem se ale počítá. „Zatím vyrábíme podle plánu,“ konstatuje Procházka, když po návratu ze střechy v kanceláři vytahuje graf celoroční očekávané výroby. Únor se na ní podílí ani ne ze čtyř procent, hlavní sezóna začíná až teď v létě. Pokud se plán naplní, ročně panely vyrobí skoro jednu gigawatthodinu a investice se vrátí za sedm let.

[image id=„200214684“ caption="Kdyby se 3750 fotovoltaických panelů poskládalo vedle…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte