Lubomir Kalinec, propusteny sklar a byvaly vedouci hute, stoji v zavrene sklarne Crystalex ve Vrbne…
Sedmadvacet let života a kvalifikace, o kterou nikdo nestojí. (Lubomír Kalinec v zavřených vrbenskýchh sklárnách) • Autor: Matěj Stránský

Jak vypadá krize v jednom z nejchudších koutů bohaté země

„Holka musí vystudovat, děj se co děj,“ zdůrazňuje Lubomír Kalinec. Urostlý sedmačtyřicetiletý muž, který provádí návštěvu z Prahy opuštěnou tovární halou ve Vrbně pod Pradědem, už pár měsíců řeší problém, který trápí stále více Čechů. On i jeho žena přišli v rozhoupaných časech krize o práci a v rodinném rozpočtu rázem chybí spousta peněz. „Jak mi je? Strašně,“ říká s pohledem na vyhaslé sklářské pece, u kterých strávil sedmadvacet let. „Ta práce mě bavila jako žádná jiná.“ Jsme na Bruntálsku, v jednom z nejchudších regionů země. Ve Vrbně, kde se místní skláři v zimě stali prvními zdejšími oběťmi celosvětové recese, dosáhl počet lidí bez práce téměř šestnácti procent. Ekonomové hlásí, že brzy bude ještě hůř. A platí to pro celou Českou republiku: tento region, podobně jako další v Evropě, čeká možná největší vlna nezaměstnanosti od druhé světové války.

Pan Kalinec za čtyři měsíce poznal život bez práce celkem důkladně. Aby měl na splátky svého domu a uživil dceru na vysoké škole, musel sáhnout hluboko do úspor, prodat část majetku a vzdát se spousty věcí. Jeho životní styl se od základu proměnil, ale strategie pro těžké časy zůstává stejná: utáhnout opasek a vytrvale hledat nové možnosti. Recept propuštěného skláře budou možná v budoucnu potřebovat i lidé, pro které jsou dnes jeho problémy zcela nepředstavitelné. Jak jsme vlastně na těžké časy připraveni?

A pak to přišlo

Poslední zápis na…

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 67 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 67 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte