Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Jedno město, dva národy

Reportáž z Českých Velenic, místa rozděleného otevřenou hranicí

České Velenice
Je to zkrátka tady. (Přechod do Gmündu) • Autor: Milan Bureš

Podél ulice Revoluční se táhne kaštanová alej, pro město tak významná, že kaštanový list zdobí i městskou vlajku a znak. Na konci dlouhé ulice s nádražím, kulturním domem a radnicí stojí hotel a zastavit se u něj znamená ocitnout se v centru Českých Velenic. Tomu místu tu říkají Michlplac, i když jde spíš jen o křižovatku a na skutečné obdélníkové historické náměstí je to odtud ještě dva kilometry. Cestou k němu člověk překročí po lávce Lužnici, která se tu mění na řeku jménem Luschnitz, a na úhledném barokním náměstí už si objednává kávu německy: České Velenice mají své bývalé centrum v rakouském Gmündu, v 19. století bývaly jeho předměstím, než nová hranice město přeřízla na dvě samostatné jednotky.

Velenice jsou tak unikátní právě tím, jak blízko je odtud do sousední země, s níž je město spojeno společnou historií, a místní se naučili té blízkosti zdatně využívat. „Do osmnácti let jsem tady žil za železnou oponou a na ten den, kdy padla a mohl jsem volně udělat první krok do Rakouska, nikdy nezapomenu, brali jsme to jako zázrak. Se vstupem do Evropské unie a pak do schengenu a pak na volný pracovní trh u sousedů se život tady pořád zlepšoval, posouvalo nás to do normálu,“ říká starosta Českých Velenic Jaromír Slíva. „Teď už se tu při sobotní vycházce neříká ,jdu za hranice‘. Je to zkrátka tady.“

Nehty a zase nehty

Velenická radnice právě prochází rekonstrukcí, nejdříve zevnitř a pak se bude opravovat i fasáda, koneckonců tou omšelostí tvoří budova městského…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
Respekt special EU obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 470
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte