CAST_posledni_Sama proti premierovi01_foto Milan jaros
Chci ostatním dodat odvahu. (Jana Filipová) • Autor: Milan Jaroš

Aktualizace: Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) svými nepodloženými výroky o zaplacených demonstrantech zasáhl do práv Jany Filipové, jedné z účastnic protestů proti vládě v roce 2018, plyne z nového rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten vyhověl dovolání Filipové a zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který ženě z Domažlicka odepřel právo na omluvu. Okresní soud pro Prahu-západ před tím rozhodl ve prospěch Filipové. Krajský soud nyní musí podruhé projednat Babišovo odvolání, bude však při tom vázaný názorem nejvyšší instance. Podle NS šlo o střet Babišova práva na svobodu projevu a práva demonstrantky na ochranu cti a důstojnosti.

Hlavní problém spočíval v tvrzení, že protestující dostali za svou účast peníze. Babiš se odvolával na vyjádření poslance ANO Pavla Růžičky, který údajně při jednom z protestů slyšel několik lidí, jak se baví o penězích. Podle soudu však šlo o neověřené tvrzení. Babiš nepředložil jiné důkazy. „Nesplnil tak svoji povinnost dostatečným způsobem si převzaté tvrzení ověřit. To platí tím spíše, že žalovaný předmětné výroky pronášel v době, kdy zastával funkci předsedy vlády, tedy jako osoba, u níž lze předpokládat vyšší stupeň informovanosti a znalosti,“ stojí v rozhodnutí.

U rohového domu na hlavní ulici obce Koloveč právě zavírá Jana Filipová petlicí dřevěné dveře od malého obchodu, který tu chystá k otevření. Přišla sem ještě přeměřit regály kolem zdí, aby věděla, kolik metrů ozdobné krajky bude potřebovat na jejich okraje, a jde se nachystat na další rozhovor. Za chvíli sem za ní na Domažlicko do jejího kolovečského domku přijede redaktorka z pořadu ČT 168 hodin a bude se jí ptát, jak se jí žije, když jí fanoušci Andreje Babiše neustále posílají e-mailem, poštou i na sociálních sítích výhrůžky a nadávky, protože přivedla – a s úspěchem – k soudu jejich oblíbeného politika.

Jana Filipová podala žalobu na ochranu osobnosti poté, co ji – spolu s dalšími demonstranty, kteří vloni kousek od sněmovny manifestovali svou nespokojenost s jeho vládou – premiér označil za lidi, kteří jsou k demonstrování proti němu najati za peníze. „Ti lidé jsou zaplaceni, jsou to političtí odpůrci na objednávku,“ řekl premiér vloni v červenci. Po úspěšné žalobě Jany Filipové, které se jeho slova dotkla, je Babiš od předminulého pátku prvoinstančně odsouzen k omluvě za lživé tvrzení – což odmítl a chce se odvolat.

„No ano, dostávám sprosté a zlé zprávy, ale tady v Kolovči mi nikdo nic špatného neřekl,“ vysvětluje Jana Filipová, „a nikdo se mě na to ani neptá. Nevím, co si tu o tom sousedé vlastně myslí.“ Ví o dvou třech lidech, které ta zpráva potěšila, ale většinový názor téměř tisícihlavé obce na svou aktivitu – ať už účast na demonstracích Milionu chvilek pro demokracii nebo soud s Babišem – odhaduje jen z toho, jak Kolovečtí volí. „Možná části lidí moc sympatická nebudu, ale nikdo se ke mně nechová nijak zle,“ říká o obci, v níž ANO Andreje Babiše dostalo v posledních parlamentních volbách 40 procent hlasů (druhá byla SPD s 10,7 procenta a třetí ODS s 10,5 procenta).

Co si tedy lidé v  západočeském městysu o své sousedce a jejím vítězném rozsudku, že premiér nesmí pomlouvat občany, vlastně myslí?

Nic zadarmo

Na lavičce kousek od budoucího Koloniálu U Jany sedí na podzimním slunci skupina šesti lidí a klábosí. Mladá žena s dítětem na klíně, tři starší ženy a asi šedesátiletý muž mluví o tom, že tu ten obchod za chvíli vznikne, všimli si, že „ta paní“ už na něj umístila nápis, že v něm mimo jiné bude sběrné místo peří k vyčištění. Ani jeden z nich nechce říct své jméno, protože „to ne, to by byla ostuda po Kolovči“, a jak se redaktoři Respektu při dvoudenním pobytu v Kolovči přesvědčí, neochota se představit bude rys, který bude celou návštěvu provázet. „Viděli jsme to v televizi, že ta paní vyhrála nad Babišem,“ usmívá se mladá žena, „ale čeho se ten spor týkal, to jsem buď nezaslechla, nebo nepochopila, nebo zapomněla. Nevím.“ Ukáže se, že to pořádně nepochopil nikdo ze sousedů na lavičkách, a po vysvětlení, o co šlo, jen krčí rameny. „To je její věc, ne naše,“ říká starší paní, „mně se Babiš líbí, já vždycky říkám, že my důchodci máme díky němu lepší život, když nám přidal peníze.“ Jestli je dobře, že soud pojmenoval fakt, že politik nesmí šířit lži o občanech, to prý nevědí. „To asi vidí každý jinak, já nevím, já se o politiku nezajímám. Volit jsem byla jen jednou, našeho starostu,“ říká mladá žena.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 67 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 67 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte