Šárka Pančochová
Šárka Pančochová • Autor: Matěj Stránský

Je jednou ze tří současných českých královen na prkně. Poprvé na něm stála v jedenácti letech, od patnácti se freestyleovému snowboardingu věnuje profesionálně. Ty, kteří Šárku Pančochovou sledují, fascinuje vysokými skoky nad odrazovou rampou, ale i lehkostí, s jakou se zvedá po nebezpečných pádech. Říká, že strach má vždycky, když stojí nahoře na hraně. Před ní je několik metrů sněhu prudce stoupajícího do nebe a pak jen ticho a vzduch.

Vyrůstala jste v rovině okolo Uherského Brodu. Jak daleko jste to měla na nejbližší kopec?

Paradoxně strašně blízko. Žila jsem v Maršově, ve vesnici, která je součástí Uherského Brodu. Kousek odsud je takové malé středisko, Nezdenice, s jednou sjezdovkou a jedním vlekem. Kopec měří sotva dvě stě metrů a býval tam jeden skok. Já jsem se vždycky odpoledne po škole sebrala, skočila na vlak a šla jezdit.

Freestyleový snowboarding býval ve svých profesionálních začátcích hodně klučičí sport. Kluci platili za ty, kteří víc riskují, takže skáčou výš, slibovali větší show a snáze sháněli sponzory. Platí to i po dvaceti letech?

Situace se hodně změnila, hlavně vlivem nových technologií. V Japonsku zhruba před deseti lety vyvinuli speciální airbagovou konstrukci na trénování skoků. Odrazíte se sjezdem po kartáčích a dopadáte do polštáře nafouknutého vzduchem, který má ale pevný šikmý dopad, takže nekončíte na placce. Tvarem to přesně simuluje skok na sněhu, zároveň…

titul
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titul
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte