Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Stále chytřejší dům

Technologie, které proniknou do našich domácností – možná už brzy

Animatronic pets at retirement homes a sign of how robots will contribute to our lives
Nenáročný společník – robotický domácí mazlíček od firmy Hasbro. • Autor: Profimedia, Zuma Press - Archive

Je všední den brzy ráno v nepříliš vzdálené budoucnosti – řekněme roku 2027. Petr právě vstává. Gumový náramek na jeho ruce zhodnotil, jak se vyspal, co jedl předchozí den, a předal informace kuchyňskému robotu. Ten připraví snídani z právě takových nutrientů, které Petrovo tělo potřebuje. Inteligentní zrcadlo a váha v koupelně si ho změří od hlavy k patě – doslova, takže může přisypat další cenné informace do jeho zdravotního profilu, který sdílí se svým lékařem.

Petr pracuje jako konstruktér, a proto může většinu času pracovat z domova. Hlavní pracovní pomůckou jsou mu lehké virtuální brýle, díky kterým vidí ve 3D prostoru produkt, na kterém právě pracuje a může s ním manipulovat. Nesundává je, ani když si zrovna dá přestávku – ve virtuální realitě hraje svou oblíbenou hru.

Předchozí řádky jako kdyby vypadly z nablýskaných propagačních videí o tom, jak si velké korporace představují život v nedaleké budoucnosti. Ale není to jen fantazie technologických firem. Řada těchto věcí už tu je a rychle se vyvíjí. Také pojem „chytrá domácnost“ nebo „inteligentní dům“ v Česku zdomácněly a řada rodin si reálně pouští topení či kontroluje svůj dům za pomoci mobilu.

Domácnost na baterky

technologie03_jaros
Autor: Milan Jaroš

Jedna z klíčových revolucí, která domácnosti ve vyspělém světě čeká, se týká výroby a ukládání energie. Vlastně už několik let probíhá. Cena solárních panelů setrvale klesá a díky nástupu elektromobility jde dolů i cena baterií. Není možná až tak…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
special_bydleni
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte