Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

St. Pauli, gratulujeme!

Už je to jasné: hamburský kultovní klub St. Pauli postupuje do první ligy. Opět po devíti letech a přesně v době svých stých narozenin. St. Pauli je nejen fotbalový klub a městská čtvrť v centru Hamburku, ale především životní styl.

Za posledních dvacet let byl klub jako na houpačce: když vyhrál v roce 2002 2:1 nad světovou hvězdou FC Bayern, šel Hamburk do ulic, když rok poté naopak sklouzl z první ligy přímo do třetí, v celé čtvrti bylo smutno. I přesto hnědobílý klub nikdy neztratil své fanoušky v tradičním tričku s vyobrazeným smrtihlavem, kteří ho v solidárních akcích vytáhli i z hrozící platební neschopnosti. Před sedmi lety sehnali během tří měsíců téměř dva miliony eur na záchranu klubu – sbírali peníze, kupovali trička a platili za pivo o jedno euro navíc v akci „pijeme pro St. Pauli“. I v regionální lize na hry St. Pauli mělo permanentku více lidí než na některé známé prvoligové kluby.

Zatímco se fanoušci jiných klubů účastní pouličních bitek mezi sebou (v tom lepším případě) nebo je potkáme na akcích pravicových radikálů, fanoušci St. Pauli jdou přímo ze stadionu na demonstraci proti zneužívání osobních údajů státem, proti jaderným elektrárnám nebo proti týrání zvířat. Na stadionu je také mimochodem oficiálně zakázáno vyslovovat rasistická nebo sexistická hesla (St. Pauli byl první klub, který taková pravidla vydal písemně), po nátlaku fanoušků musel dokonce jeden sponzor změnit svou reklamu, která byla podle fanoušků nepřátelská k ženám.

V německé lize, kde se točí celebrity a velké peníze, byl klub St. Pauli vždy jiný, zobrazoval kult, životní postoj, politické vyznání – tedy něco, co ve fotbalovém světě jen těžko najdeme. Proto je dobře, že se opět vrací. Srdečně gratulujeme k postupu!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].