Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Poznají pacienti, že lékař má vyšší plat?

Podle posledních vyjádření ministra zdravotnictví Leoše Hegera to vypadá, že lékaři dostanou od března opravdu přidáno na platech, i když asi o dost méně, než požadovali. Co to ale bude znamenat pro pacienty? Poznáme při pobytu v nemocnici, že náš lékař bere víc než dřív? Koneckonců pokud by plat „jako v Německu“ způsobil, že se lékaři budou jako jejich kolegové v Německu i chovat, tak by měli desetitisíce korun dostat přidáno bez diskuse a ihned.

Němečtí lékaři pacientům při prvním kontaktu například podají ruku a představí se jménem, zároveň pacienta také jménem oslovují. To je maličkost, to by se čeští lékaři naučili rychle, i když je otázkou, proč to prostě nedělají už teď.

Nejdůležitější ale je, že německý lékař komunikuje s pacientem, podrobně mu vysvětlí diagnózu a probírá s ním možné cesty k řešení. Lékaři u sousedů také automaticky neopovrhují alternativní léčbou, bez problémů doporučí přírodní prostředky nebo předepíší homeopatický lék.

Při srovnatelných problémech je přístup lékařů na obou stranách hranice nápadně rozdílný – zatímco Čech zkouší jednu mast na druhou, udělá Němec hned při první návštěvě o jeden diagnostický krok více (například při gynekologickém zánětu udělá stěr a podívá se do mikroskopu, což mu nezabere víc než dvě minuty a navíc k tomu nepotřebuje žádné zvláštní vybavení) a má větší jistotu, co je vlastně původem bolesti.

Často se mluví o šikovných Češích, kteří odjeli do Německa a stali se uznávanými odborníky, zapomíná se ale, že mnoho českých lékařů v Německu pohořelo.

Aktuální případ se stal třeba na kožní klinice v bavorském městečku Neukirchen, kde český lékař rychle skončil, protože prostě nebyl schopný komunikovat s pacienty (jméno lékaře je redakci známo). I když ho na to kolegové několikrát upozorňovali, vždy jen zabručel a choval se dál, jak byl zvyklý v Česku. Jenže právě proto se tam pak rychle musel vrátit.

Je tu tedy velké nebezpečí, že také pro lékaře v českých nemocnicích nebude vyšší plat žádnou motivací k tomu, aby se k pacientům konečně chovali lépe.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].