Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Slovenský deník SME koupila Penta, vedení noviny opouští

SME nesmí přestat vycházet, říká v rozhovoru odstupující šéfredaktor Matúš Kostolný

Matúš Kostolný
Matúš Kostolný • Autor: SME.sk

Finanční skupina Penta definitivně získala polovinu akcií vydavatelství Petit Press, které vydává deník SME. Vstup do největších nezávislých slovenských novin se tak Pentě podařil. Ještě předtím, než byla transakce definitivně potvrzena, opustil noviny šéfredaktor Matúš Kostolný a jeho čtyři zástupci.

Bylo zřejmé, že zakladatel listu a držitel druhé poloviny balíku akcií vydavatelství Peter Vajda se se svými německými partnery nedohodne - na prodej byl jejich podíl, neboť vydavatelství opouštějí. Čekalo se pouze na to, zda Vajda využije svého předkupního práva. Lhůta vypršela právě 9. října.


Vajda požádal německé partnery o prodloužení. Nákup akcií v hodnotě zhruba 15 milionů eur zjevně nebyl ani pro miliardáře malé sousto. Hledal proto kompromis: podle informací Respektu navrhl Němcům, že od nich odkoupí devět procent jejich podílu okamžitě, zbytek pak v budoucnosti, pravděpodobně podle smluvně dohodnutého „jízdního řádu”. K dohodě ale nedošlo. Odstupující šéfredaktor Matúš Kostolný a jeho kolegové z vedení deníku v reakci na to plánují založit nový nezávislý projekt.

Když jste s kolegy oznámil, že opouštíte SME, také jste ohlásili nový novinářský projekt - máte už bližší představu, co to bude?
Ne, je to všechno bez přesných kontur, jsou to rozhodnutí posledních několika dní. Takže vše je opravdu ve stavu naprostého zrodu.

Že noviny opouštíte vy a vaši zástupci je jisté - máte představu, kolik vašich kolegů odejde s vámi, třeba právě do nového podniku, který se rodí?
Odpusťte, ale naprosto si nedovolím jakkoli mluvit za svoje kolegy. Byl jsem velmi příjemně překvapen, když navzdory mým doporučením přes šedesát lidí podepsalo otevřený dopis německým vlastníkům. Ale jak to bude dál, to teď nemůžu předpovídat.

Vyjde vlastně zítra SME? A pozítří?
Určitě ano. Zítra, pozítří i za týden. Výslovně jsem o to své kolegy požádal. Mám problém s novým vlastníkem, ne s novinami jako takovými, a rozhodně si nepřeji je nějak sabotovat. Promiňte, budu teď trochu patetický, opravdu jsou to rozhodnutí posledních málo dní, ale nikdy jsem nepsal jinam než do SME. Celý můj pracovní život je SME; SME a všichni skvělí lidé v nich jsou půlka mého života, a víc než to. Takže SME bude vycházet dál.

Velmi podobný krok jako vy před časem v Česku udělali šéfredaktoři novin, které koupil Andrej Babiš. A stejně jako to plánujete vy, i Dalibor Balšínek a Robert Čásenský si založili svá vlastní média. Sledujete je?
Jistě, sleduji je oba pozorně, oba je také znám. A sleduji je už delší dobu, protože bylo zřejmé, že skupování médií velkými finančními skupinami velmi brzy dorazí i na Slovensko a do SME.

Sledujete-li je delší dobu, jsou pro vás inspirativní? Vznikne na Slovensku Echo24 či Reportér?
Tak daleko opravdu nejsme, teď ještě novým plánům nemůžeme věnovat dost energie. Ale inspirativní jsou. Snad budeme alespoň stejně úspěšní jako oni.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1068
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte