Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Diskuse s dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou

O dokumentu, jeho podobách i proměnách čtenáři Respektu.cz diskutovali s režisérkou Helenou Třeštíkovou.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Helena Třeštíková

Helena Třeštíková vystudovala FAMU, obor režie dokumentárního filmu. V profesionální produkci pracuje od roku 1974. Natočila více než šedesát dokumentárních filmů většinou o mezilidských vztazích a sociálních problémech(Dotek světla, Romeo, Julie a děti, Zázrak, Linka důvěry, Tisíc let střízlivosti).

Specializuje se na metodu tzv. „sběrného natáčení“ - sledování lidských osudů v delším časovém úseku. Známý je šestidílný cyklus pro televizi Manželské etudy (1987) a dva celovečerní dokumentární filmy Z lásky (1987) a Hledání cest (1988). V roce 2001 dokončila část volného cyklu časosběrných filmů Ženy na přelomu tisíciletí. Věnuje se také problematice drogové závislosti (Ženy a drogy, drogy a ženy, V pasti a stále v pasti). V letech 1994–96 natočila několik portrétů zajímavých osobností pro cyklus Gen, Genus a VIP (Tomáš Halík, Olbram Zoubek, Lída Rakušanová, Jiřina Šiklová, Karel Čáslavský, Jiří Ruckl). Spolu se svým manželem publicistou Michaelem Třeštíkem založila v roce 1994 „Nadaci Člověk a čas“, která se specializuje na časosběrné projekty a na filmy, které reflektují čas, jeho plynutí a změny, které přináší (Rudolf II. a Praha, Sladké století, Lidé, mám vás rád!, Carmen story, Určitý způsob štěstí). Její nejnovější snímek René je o nenapravitelném recidivistovi a osobitém spisovateli Reném Plášilovi.

(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)

:26MartinaPaní Třeštíková, nedávno jsem se dívala na ČT na pokračování Manželské etudy po 20 letech. Bude ještě nějaké pokračování? Teď naposledy tam byla rodina jak ta paní co se dívala na seriály se seznámila a dcera se synem byli v Praze, tak by mě zajímalo jak to pokračuje. A jednou tam bylo tuším o rodině a konec byl takový divný, že dcera zemřela na kolejích a nevědělo se jestli je to vražda nebo sebevražda?(nevím teď jestli si to s něčím nepletu) tak jak to dopadlo a jestli se ta rodina z toho dostala. A budete natáčet i něco nového třeba život lidí dnes? Kdyby se za to nabízel byt nebo rodinný domek tak bychom se přihlásili abychom přežili tu deregulaci nájmů bez úhony. Bylo by dobré vybrat rozdílné rodiny - ty co semlela tahle doba a jejich životy jsou řízeny penězi a pak ty co nepodléhají módním vlnám a žijí si pořád podle svého.13:52Helena TřeštíkováDobrý den! V cyklu „Manželské etudy“ bych ráda pokračovala, pokud se podaří sehnat finance, tak se do toho určitě pustím. Životy se vyvíjejí dál. Příběh ženy, jíž zemřela dcera byl zpracován v samostatném filmu „Marcela“. Tam je zachyceno pokračování příběhu. tento film byl v dubnu vysílán na ČT2 a je i v prodeji na DVD.
Asi už nebudu začínat s novými rodinami a soustředím se na pokračování už roztočených příběhů, i jiných než jen z projektu „Manželské etudy“.:51Sadílek MiroslavV jakém vztahu jste s historikem Dušanem Třeštíkem, kterého si rovněž vážím?13:58Helena TřeštíkováV žádném příbuzenském. Znali jsme se od vidění a já jsem si pana doktora také velmi vážila.:24Jan ZachariášVážená paní Třeštíková, Vaše práce bravurně využívá sugestivních vlastností filmu jako média: bezprostřednost, časové zkratky, dekontextualizace, zhuštěnost příběhu, absence umocňujících emocionálních prvků jako je hudba, apod. Střih dlouhých časoběrných záznamů je pro Vaše dokumenty klíčová: jak k němu přistupujete? Nebojíte se, že Vámi vytvořená posloupnost vyprávění příběhu je do značné míry Vaší osobní interpretací a porozumění natočenému materiálu, což může být do značné míry i protichůdné původnímu - zdánilvě objektivnímu - záměru „reinterpretace událostí v časové zkratce“?. Dokument může střihem („zazipováním“ času do referenčních milníků) ztratit odkaz na svojí původní autentičnost.14:01Helena TřeštíkováSouhlasím s Vámi. Střih je vždy interpretace. V časosběrném filmu zůstává vždy zachována časová posloupnost, ale jednotlivé etapy se krátí. Jinak to nejde. Moje snaha je pochopit smysl zaznamenaného příběhu a ani krácením ho nezbavit původní autentičnosti. Práce ve střižně je klíčová, tam se příběh tvoří a tam probíhá „boj“ o zachování podstaty příběhu ve zkratce, kterou vyžaduje každý filmový tvar. Bez zkratky by to bylo nekonzumovatelné. Vaše otázka ale správně směřuje k podstatě mé práce a tak Vám za ní děkuji.
Ještě poznámka _ ono ani natáčení není absolutně objektivní - i tam už probíhá nějaký výběr situací, témat…:32Amálie JosefínaDobrý den, jak se vypořádáte z mnohdy smutnými až tragickými závěry Vašich dokumentů? Některé z dokumentů svým časovým záběrem přesahují jakousi schopnost pamatovat si svou vlastní historii a lidé, které kamerou sledujete v jejich životě, se mění k nepoznání jistě i sami sobě tváří tvář vlastním záběrům. Jak by vypadal Váš vlastní sestřih vlastního života, co byste v řekněme 15 minutovém dokumentu kladla vedle sebe, co vystříhla, jaká by byla „dokumentární“ Helena Třeštíková?14:09Helena TřeštíkováTočím život jak jde a rozhodně neusiluji o tragická vyznění. Je zajímavé mluvit s natáčenými lidmi o jejich pocitu z natočeného materiálu a často to reflektují podobě jak naznačujete - vidí vlastní příběh nově a je to možná zajímavý impuls k sebezpytu.
Sama na sebe se takto nedokážu podívat, to by musel dělat někdo jiný, já si píšu dlouhodobě deníky a v nich si dělám podobnou „terapii“. Ostatně deníky mně kdysi přivedly k nápadu točit časosběrné filmy.:50Roman MusilMůžete paní Třeštíková prozradit, kolik časosběrných dokumentů máte ještě rozpracováno?14:15Helena TřeštíkováAktuálně asi čtyři, ale chystám se na další. Už jsem se rozhodla věnovat se výhradně téhle filmové metodě.:57E. HoškováRenému jste půjčila kameru… měla jste někdy nutkání aktérům svých dokumentů nějak pomoci z jejich nepříznivé situace a nebo jste vždy usilovala zůstat v pozici nestranného pozorovatele?14:16Helena TřeštíkováNejde zůstat v pozici nestranného pozorovatele. Renému jsem se snažila pomoci především v jeho literárních aktivitách, podporovala jsem jeho psaní a pak pro jeho texty sháněla nakladatele. ta činnost nebyla úplně úspěšná, ale byl to jakýsi pokus o léčbu usilováním.:31Marek MalíčekJak se vyrovnáváte s tím, že intimitu osob, které natáčíte, vlastně přenášíte do veřejné sféry? Není to tak, že by takové věci měly zůstat doma, vevnitř? A když se vám po dlouhém a pracném sbližování člověk konečně svěří, a „ani si neuvědomí, že běží kamera“, necítíte se vlastně jako zloděj? Není budování „osobního vztahu“ pro to, aby člověk zjištěné publikoval, vlastně jeho zneužitím? Neptám se, že bych vás chtěl napadat, spíš to sám pro sebe řeším.14:21Helena TřeštíkováDěkuji za dotaz. já to taky řeším od začátku své dokumentaristické „kariéry“. To je velké dilema dokumenu - usilujete o intimitu, blízkost, silné výpovědi a pak se jich zaleknete. Ale moji protagonisté chodí do střižny na autorizaci a tam mají šanci úprav.:31MartinDobrý den,
mam moc rád Vaše dokumenty a rád bych se zeptal, zda-li je možné je někde legální cestou sehnat. Např. na některé on-line videopůjčovně. Natočila ste spoustu zajímavých věci, ale je velice těžké je sehnat ke shlédnutí. Nedokazala by ste mi poradit kde bych se k vašim dílum mohl dostat? Rád bych zkoukl vše z vaší tvorby, protože mě díla, ktere sem doposud viděl, naprosto uchvátila.14:25Helena TřeštíkováDěkuji za Váš zájem . Sama si nejsem jistá jak je to s možností shlédnout mé filmy. Film „René“ je teď normálně promítán v kinech, film „Marcela“ vyšel na DVD. Něco je možná na Doc-air.
Něco teď opakuje ČT. Na příklad teď několik večerů za sebou běží na ČT2 vždy ve čtvrtek od 20.00 některé mé filmy z volného cyklu Paměť 20. století.:23HovorkováVaše „dokumenty“ bych srovnala s pořadem ČT ---- POŠTA PRO TEBE. Takový babský pořad na roztesknění. Natočíte také někdy dokument, který by zaujal kritičností stavu celospolečensky? Nebo se bojíte a pořád to bude nemastné, neslané?14:30Helena TřeštíkováJá dělám filmy tak jak umím, celkem se nebojím ničeho a jestli Vám mé filmy připadají neslané nemastné, tak mně to mrzí. Myslím, že poslední film „René“ není úplně identický s tématy „Pošty pro tebe“ a i stylově, řekla bych, se poměrně liší. Návštěvou kina, kde film běží si můžete oveřit, zda se v tomto svém pocitu mýlím. Pak mi můžete v Respektu nechat vzkaz, budu na něj zvědavá.:51Jaroslav KlofáčCo pro Vás bylo na tvorbě dokumentu René vůbec nejtěžší? Nestal se Vaší snahou Renému pomoci, snímek tak trochu dokumentem i o Vás?14:34Helena TřeštíkováTen film se s různými přestávkami točil 20 let. Za tu dobu jsem prošla všemi možnými náladami, pocity. Nejtěžší byl opakovaný pocit beznaděje, že příběh se ne a ne pohnout k nějakému záchytnému bodu, že se stále opakují stejné chyby, že René NECHCE být jiný. Asi se tam za tu dobu otiskly nekteré mé činy, občas vedeme s Reném dialog. jeden kolega dramaturg, kterýfilm před dokončením konzultoval mi radil, abych tam dala ještě více svých osobních reflexí. Zkusila jsem to, ale nešlo to, asi to neumím. Vztah režiséra a sledované osoby je jedním z důležitých témat dokumentu a věcí, kterou stále víc promýšlím:56M. BuštíkPodle čeho si vybíráte své spolupracovníky? Diskutujete s nimi o tom, jak má a bude dokument vypadat, nebo již přesně víte a spíše potřebujete někoho, kdo vaše představy vyplní? Na jakou kameru nejraději točíte? S kterým kameramenem se Vám nejlépe spolupracovalo? děkuji za odpovědi.14:45Helena TřeštíkováZa dlouhou dobu mé práce bylo spolupracovníků spousty. V poslední době se mi skvěle spolupracovalo se střihačem Jakubem Hejnou, který byl velmi cenným kolegou při střihu filmu „René“. Střihač je důležitý člověk, zvlášť u filmů natáčených delší dobu dokáže sjednotit rozdílny kameramanský rukopis i pomoci hledat dramaturgickou linku příběhu. Dobře se mi spolupracovalo s kameramanem Janem Malířem i v současné době s Vlastimilem Hamerníkem.:57Martin VaněčekJaký sociální problém či téma Vás v současnosti nejvíce zajímá (děsí, trápí, štve…)? Šlo vám někdy při nějakém natáčení doslova o krk?14:52Helena TřeštíkováO krk mi zatím nikdy nešlo (na štěstí). Těch témat, která mně trápí je víc, těžko vše vyjmenovat. Hodně mně štve přezíravý vztah establišmentu ke kultuře a arogance, kterou se to projevuje.:18Petr SoukupOsobně máte radši dokumenty se šťastným koncem, tragickým nebo otevřeným?14:56Helena TřeštíkováNa to neumím odpovědět.:56MagelonaDobrý den, v Burianově dni žen na ČT se Jan Burian (zjednodušeně řečeno) pozastavuje nad tím, jak můžete vydržet zůstat v roli pozorovatele a nezasáhnout například v případě Marcely a nechat ji žít v oné nervy drásající pasivitě. Sama bych odpovědět neuměla, částečně Vás chápu, ale spíš se přikláním k Burianově postoji „já bych to nevydržel a nějak zasáhl“. Ruku na srdce - proč se k jejímu osudu sama stavíte více méně pasivně? (Navíc ona vás považuje za kamarádku, svěřuje se Vám, Vy o ní víte prakticky všechno, ale opačně to nefunguje - je zřejmé, Marcela Vaše kamarádka není, čímž netvrdím, že ji nemáte ráda nebo že Vám na ní nezáleží.)14:57Helena TřeštíkováTo je velmi těžké odpovědět stručně. Jan Burian mi vyčítal, že nezasáhnu, ale zároveň, že Marcele pomáhám, na příklad najít práci. To jsou protichůdné výčitky. Myslím, že náš vztah s Marcelou funguje nezávisle na jeho mediálním obrazu, jak jej vykreslil Burianův den žen, a že nám jeho podoba oběma vyhovuje. Co k tomu říct vic?:14Andrea CápováDobrý den vážená paní Třeštíková, já nemám žádnou otázku, jen chci říct, že Vaše dokumenty jsou velice poutavé, zajímavé a určitě velice přínosné a to nám i budoucím. Patřím k Vašim příznivcům a musím říci, že jsi zasloužíte za Vaše dokumenty vysoké ocenění. Přeji Vám vše dobré a hodně sil v životě.15:02Helena TřeštíkováDěkuju!:08Ivana R.Mluví Vám pan manžel do vaší práce? Debatujete nad prací i další podobě natáčení a finálním prvedení?15:03Helena TřeštíkováDebatujeme celou dobu, co jsme spolu, v poslední době je můj muž i oficielně dramaturgem mých filmů Má dobré postřehy a většinou na něj dám.:53Lucie BraunováOceňuji Vaši práci. Je mi 19 a poslední dobou se dívám na Manželské etudy. Je to opravdu zajímavé. Je možné sehnat všechny díly například na nějakém DVD apod.? Opravdu ráda bych tuto „edici“ měla doma. Plánujete s těmito rodinami další natáčení? Děkuji za odpovědi. S přáním krásného slunečného dne Lucie Braunová15:04Helena TřeštíkováDalší natáčení plánuju. Na DVD je jen film „Marcela“. Ostatní zatím ČT nevydala.:02Standa NádvorníkOvlivňují Vás při vaší práci dokumentaristky nové technologie, nové metody tvorby dokumnetů, nové vidění věcí mladými dokumentaristy? Je nějaké technika, postup nebo zpracování, který byste si chtěla vyzkoušet? Máte ráda novátorské věci, nebo spíše staré metody? Jak se třeba díváte na MTV, videoklipy a celou tuhle generaci?15:06Helena TřeštíkováNová technologie mně asi nějak zásadně neovlivňuje, kromě toho, že jsme z filmové technologie přešli na digitální záznam. S mladými dokumentaristy jsem ve stáleém kontaktu na FAMU a jejich vidění světa je pro mně velkým přínosem. V tom, co dělám já je pro mně důležitý příběh, téma, smysl a toto usilování je víceméně nezávislé na použitých techologiích a je stále stejné. Jde mi víc o to CO než JAK.:36MiroFilm René se mi velice líbil, stejně jako jiné vaše dokumenty. Určitě bude mít vaše práce smysl a význam i v daleké budoucnosti. Děkuji. Setkala jste se však někdy s naprostým nepochopením vaší práce? Máte zpětnou vazbu (ohlasy a názory na vaše filmy) i ze zahraničí?15:12Helena TřeštíkováNaprosté nepochopení jsem občas zažila a nezbývá než se s tím vyrovnat. Ohlasy ze zahraničí jsem konzumovala zejména v posledním roce v souvislosti s uváděním filmu „Marcela“ na různých filmových přehlídkách po světě a byly dobré. pro mně důležité a povzbuzující.:31Líba KrobováCo je pro vás coby dokumentaristku nejvyšší metou?
Hledáte ve svých dokumentech a prostřednictvím nich odpovědi i na své soukromé otázky? Nacházíte dostatek odpovědí?15:14Helena TřeštíkováHledání, na které se ptáte je pro mně hodně podstatná součást mé práce a doufám, že mé dokumenty mohou být podobným impulsem i pro diváky. Mé odpovědi se rodí postupně.
Nejvyšší dokumentaristická meta? To nedovedu vůbec odpovědět. Existuje něco takového? To musím teprve promyslet…:31Zdena HubatáTy otázky byly vytříděny na váš popud, kdy zbyly pouze ty chvolozpěvné na vaši osobu?15:23Helena TřeštíkováTo opravdu nevím, já sedím u počítače a odpovídám na to, co mám na obrazovce. Cestu dotazů jsem nijak nezkoumala. Ale nemám pocit, že by to byly samé chvalozpěvy. Spíš se mi zdálo, že diskutujíci přemýšlejí o věcech, které považuju i já za podstatné a z tohoto hladiska je pro mně tento on-line rozhovor přínosný a inspirující pro mé další přemýšlení.Milí čtenáři, loučím se s Vámi, bylo to zajímavé setkání! Přeju Vám hezký den!
Vaše Helena Třeštíková

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].