Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Užívejme si deštivé léto, je to vzácný návrat do normálu

Podle klimatologa Radima Tolasze není letošní léto přehnaně deštivé ani chladné

Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Je půlka července a letošní léto se zvolna blíží do své poloviny, tropických dnů však bylo v Česku zatím jen pár. Teplota se pohybuje kolem dvaceti stupňů a často prší. Městské parky nejsou vyprahlé a zažloutlé, jako tomu bylo v předchozích letech, ale sytě zelené, po ulicích chodí lidé v dlouhých kalhotách a bundách. Často mají také deštník.

Ačkoli ve zprávách neustále čteme, že globální klima se otepluje, tohle léto jako by to popíralo. Jak je to možné? Podle klimatologa Radima Tolasze z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) není letošní léto žádnou odchylkou. Naopak – je návratem k normálním středoevropským létům, jaká tu byly před dvaceti, třiceti lety. Tomuto normálu jsme ale odvykli a tak nám připadá, že je deštivo a chladno. To ale nebude dlouho trvat, klimatolog proto doporučuje si současný stav pokud možno užít.

Letošní léto je mimořádně deštivé. Letošní červen byl podle statistik nejdeštivějším červnem od roku 1961. O kolik procent je zatím letošní léto deštivější než ta předchozí?

Na hodnocení celého léta je poněkud brzo. Červen odhadujeme zatím z operativních dat na 180 procent průměru za období 1981–2010. Celý půlrok je však jen na 115 %, takže zatím je tento rok srážkově jen mírně nad průměrem.

A co teplota, je taky chladněji?

Chladněji není. Průměrná teplota v letošním červnu je pro Česko 16,4 °C, což je o 0,6 °C více, než by odpovídalo průměru za období 1981–2010. Ten pocit, že je chladno, vyplývá z toho, že průměrná teplota za posledních pět červnů byla 17,9 °C, ale hlavně bylo v posledních letech více letních i tropických dní.

Čím je to způsobeno?

Nehledejme složité příčiny. Je to návrat k normálnímu průběhu počasí, tak jak jsme byli zvyklí ještě před dvaceti, třiceti lety. Bohužel nemůžeme čekat, že takto normální naše počasí zůstane delší dobu. Naopak už sezónní předpovědi pro střední Evropu signalizují teplý a srážkově normální podzim.

Říkáte, že letošní počasí je návratem k tomu normálnímu, na jaké jsme byli zvyklí před dvaceti lety. To ale znamená, že letošní počasí není normální, ve srovnání se současným průměrem je chladné. Co přesně tuhle letošní výchylku způsobuje? Proč není horko a sucho jako v předchozích letech? 

Já bych se ptal jinak. Jaké by asi bylo letos počasí, kdybychom nežili v období změny klimatu, kdy je globální teplota o 1 °C vyšší než v předindustriální době? Psal jsem, že letošní průměrná teplota v červnu byla 16,4 °C. Ale nejnižší takový průměr pro celé Česko od roku 1961 byl v červnu 1985 (13,0 °C) a v několika jiných letech byl po 14 °C (1962, 1971, 1974 a 1984). To jsou teploty, kterých se už v červnu s velkou pravděpodobností nedočkáme. A to ani v případech, kdy bude proudit k nám vlhký a chladný vzduch ze severního Atlantiku.

Čistě technicky - letošní deštivé a chladnější počasí je tedy důsledkem proudění vlhkého a chladného vzduchu ze severního Atlantiku?

Ano, ale chladnější je jen pokud porovnáváte posledních pět let. Z dlouhodobého pohledu je pořád teplo.

Letošní léto se může jevit jako výjimečný návrat do historického normálu - prší, není extrémní vedro. Ale jinde letošní léto není normální. Ledovce v Alpách dál tají, na Sibiři za polárním kruhem teploty přesáhly 38 stupňů. V dubnu americký Národní úřad pro oceán a atmosféru vypočítal 75% šanci, že rok 2020 bude nejteplejší od začátku měření. Od roku 1980 je pak podle Světové meteorologické organizace teplejší i každá další dekáda. Nejde tedy říci, že si změny klimatu dávají pauzu… Proč to u nás tedy letos vypadá, že ano?

Změna klimatu si určitě nedává pauzu, ale taky platí, že její projevy, tedy teplo, sucho, extrémy, nemívají globální odezvu ve stejném čase. Tak jako není na celém světě najednou sucho nebo povodeň, tak jsou i oblasti s normálním průběhem nějaké sezóny. A letošní normální léto vyšlo na střední Evropu. Buďme rádi.

Jak se bude letošní léto vyvíjet dál?

V ČHMÚ připravujeme jen měsíční výhled počasí a ten nám říká, že období až do první srpnové dekády bude teplotně i srážkově jen mírně nadnormální. Zdá se tedy, že nějaká delší horká vlny by nás letos trápit neměla.

Dá se předpovídat i dál – znamená chladné léto třeba i chladný podzim nebo zimu s větším množstvím srážek?

Ne, takto to u nás nefunguje a i proto jsou měsíční i sezónní výhledy počasí pro střední Evropu tak málo spolehlivé. Užívejme si počasí takové jaké je a pokud potřebujeme plánovat na delší období, tak se připravme na to, že své plány budeme muset měnit. Proměnlivost počasí by měla být u nás normální, jen jsme si v posledních letech zvykli na dlouhá teplá a suchá období, která se však v dalších letech vrátí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].