Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Sesazený lídr ČSSD na jižní Moravě: Nikdo se neobtěžoval nám to sdělit

S Břetislavem Štefanem o zásazích do kandidátek a zrcadlech stranického předsedy Hamáčka

Zleva náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Marek Šlapal, předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan; červen 2020 • Autor: ČTK
Zleva náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Marek Šlapal, předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan; červen 2020 • Autor: ČTK

Vedení ČSSD přeskládalo na poslední chvíli jihomoravskou kandidátku do parlamentních voleb. Sesadilo z prvního místa šéfa jihomoravské buňky strany a starostu brněnské Líšně Břetislava Štefana - a místo něj dosadilo dlouholetého stranického matadora Romana Onderku, poslance a bývalého primátora Brna. Na protest proti tomuto kroku odstoupil nejen dosavadní lídr, ale i třináct dalších kandidátů. „Na jižní Moravě jsme chtěli poměrně výraznou změnu, chtěli jsme ukázat na kandidátce nové tváře, které dokázaly uspět v komunálu. S tím jsme do toho šli. Překvapilo mě, že předsednictvo strany do toho zasáhlo čtrnáct dní před tím, než se odevzdávaly kandidátní listiny. Myslel jsem si, že k tomu nedojde, že by to byla naprostá hloupost. Pokud jsme u jihomoravských delegátů dostali pro naši původní kandidátku podporu pětaosmdesát procent, je zbytečné tam po jejím přeskládání zůstávat. Nejde mluvit o změně, a pak být u toho, když změna nepřišla,“ komentuje to Štefan.

Nebojíte se, že svým krokem stranu poškodíte?

Že dojde ke změně, jsme se dozvěděli den před tím, než zasedalo předsednictvo ČSSD. A to způsobem, že jsme v mailu zjistili, že jsou pozměněné kandidátky. Nikdo se neobtěžoval nám to sdělit. Ten krok udělalo předsednictvo strany, má to v rukou. Udělali to z přesvědčení, že změna na pozici lídra zřejmě přinese kýžené body; s tím do toho šli. |A jestli to, co dělám já, poškodí stranu? Domnívám se, že ČSSD se potřebuje vymanit z otřepaných frází a okoukaných tváří, musí dojít ke generační obměně. To je samozřejmě vždy náročné, my jsme se o to snažili razantní cestou, ale podle pravidel. Nabídli jsme komunální politiky, kteří opakovaně vítězí, věřili jsme, že je tím možné změnit sociální demokracii. Teď bylo řečeno, že se o to nestojí, proto jsme řekli, že se toho nechceme zúčastnit.

Takže obavu si nepřipouštíte?

Myslím, že jsou mnohem závažnější kauzy, které poškozují naší stranu. To, co jsme udělali, je svobodné rozhodnutí nekandidovat. Kdyby kandidátní listina byla změněna dříve, zachovali bychom se stejně, tady jde o princip. Chybělo tu jednání, postupuje se salámovou metodou, před rokem se změnila kandidátka v Ústí, spekulovalo se o jižní Moravě, nyní k tomu došlo. Příště se možná změní i kandidátky v komunálních volbách. Myslím, že když se takto postupně překračují linie, musí to mít nějakou hranici. Pro mě je nerespektování rozhodnutí krajských organizací poměrně zásadní; nota bene když to nebylo zdůvodněné.

Předseda Jan Hamáček vám kvůli změně jako lídrovi kandidátky nevolal?

Ne.

Zpětně jste o tom mluvili?

Ne, ne, ne. Panu předsedovi jsem později volal, bohužel jsem se nedovolal. Posílal jsem i sms, ale bez reakce.

Podle vašich stanov musí předsednictvo strany lídry předschválit, k tomu ve vašem případě došlo. Co se tedy pak změnilo?

Předsednictvo o tom rozhodovalo v únoru a řeklo, že Břetislav Štefan a další jsou vhodní, aby kandidovali na předsedu a další místa. Teprve poté se sešla naše krajská konference, kde jsme si to odsouhlasili. A najednou to samé předsednictvo řeklo, že jsme nevhodní. Ta nevhodnost vychází z toho, že si ve vedení nechali udělat průzkum, který nikomu neukázali a nezaslali - a z něj má prý pan Onderka vycházet líp. A já se ptám: to se v únoru nevědělo?

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek váš odchod z kandidátky komentoval jako vražení dýky do zad ČSSD. A kritizoval, že jste Romana Onderku nedali na žádné místo kandidátky, protože jste se obávali, že by vás přeskákal. Co vám v tom bránilo? Jde přece o známého politika…

Jak už jsem říkal, ČSSD potřebuje výraznou změnu, a to bez personálií nejde. My jsme chtěli kandidátku nezatíženou lidmi, kteří tady působí pětadvacet let. Chtěli jsme jít jiným směrem. Nebojíme se přeskákání. A nejsem přitom přesvědčen, že známost znamená volitelnost: to by potom nemohl místní původně neznámý Pirát pan Dubec udělat v krajských volbách šestnáct procent.

Pro vás je Roman Onderka muž minulosti, který straně nemůže nic přinést?

Nemyslím si, že není schopný nic přinést. Ale zároveň mám za to, že by strana měla vytvářet příležitosti pro další lidi.

Proč ho ale nemít na nějakém nižším místě kandidátky, když sám připouštíte, že může ČSSD ještě něco přinést?

V minulosti jsme měli poměrně silné reakce na to, že naše tváře neustále recyklujeme. Chtěli jsme vědět, co udělá kandidátka, když tam budou jiní lidé.

Vedení strany ale může do složení kandidátek zasahovat podle své libovůle. Proč to nerespektujete?

Dotyčný paragraf byl navržen jako krajní nástroj třeba v momentě, kdyby měl někdo xenofobní názory nebo byl trestně stíhaný - aby tu existoval mechanismus nápravy. Ale nemá to být nástroj k prosazení mocenské vůle předsednictva a předsedy.

Máte vysvětlení, proč se Jan Hamáček obklopuje muži minulosti? Nejde jen o Romana Onderku, na ministerstvo vnitra si k sobě vzal bývalého kontroverzního jihomoravského hejtmana Michala Haška. K čemu je potřebuje?

Zlomilo se to v tom červeném svetru během pandemie, v jednu chvíli byl nejpopulárnější politik s největší důvěrou, fungovaly vazby na Hrad, byli kolem něj lidé, kteří ho plácali po ramenou. A když zažijete euforii z úspěchu, tak byste asi rád, aby to trvalo déle než pár měsíců. Asi je to zrcadlo, ve kterém se chce Jan Hamáček vidět, proto potřebuje lidi, kteří mu stále budou říkat, co chce slyšet.

Že je stále skvělý, úspěšný a populární? To mu říkají Onderka, Hašek a další?

Nedokážu říct, jestli to dělají, ale jsou to lidé, kteří ho obklopují.

Z ČSSD nedávno odešel Bohuslav Sobotka, bývalý předseda a premiér, který politickou kariéru začínal na „vaší“ jižní Moravě. Měl jste s ním možnost o jeho odchodu mluvit?

Mluvil jsem s ním, nikoliv ovšem o jeho odchodu.

Vy sám se k odchodu z ČSSD chystáte?

Ne, v tuto chvíli o tom nepřemýšlím. Nejsou tu jen volby, je tu spousta práce s členskou základnou a další úkoly. Chci jezdit po regionu, mluvit s lidmi, region chce změnu, takže nezbývá než to zkusit časem jinak a lépe.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].