Premiér o nás lže, aby vystrašil veřejnost a odvedl pozornost, říká pirátský poslanec
 
Praha, 04.06.21
Jakub Michálek před hlasováním o vyslovení nedůvěry • Autor: Profimedia

Piráti chtějí podat žalobu na premiéra Andreje Babiše za jeho tvrzení, že chcete zdanit přebytečné metry v bytech a nastěhovat do nich migranty. V jiném sporu dal už soud proti Babišovi za pravdu pirátskému senátoru Wagenknechtovi. Co je za strategií se soudit se s premiérem? „Vůbec jsme nechtěli podávat žalobu a někde se soudit. Chtěli jsme, aby se premiér omluvil za nepravdivé tvrzení, kdy lidem lže. Myslíme si, že kdyby to takto pokračovalo, politika by klesla ještě hlouběji, než jsme si kdy mysleli, že je to možné. Poradili jsme se ale s právníky a ti nám doporučili jít touto cestou,“ říká předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Jaké jste tedy předtím zvažovali možnosti?

Primárně jsme chtěli s Andrejem Babišem normálně komunikovat. Poslali jsme mu výzvu, ať se omluví, to je způsob, jak by se takové věci měly řešit. Pan premiér ale v sobě nenašel dostatek slušnosti, aby to udělal, a místo toho se nám vysmál přes média - není tedy jiný způsob, co dělat. Jeho tvrzení, že chceme lidem nastěhovat migranty do bytů, jsme samozřejmě dementovali jako nesmysl. Nikdy bych nevěřil, že někdo může něčemu takovému uvěřit, ale vzhledem k tomu, že jsem se bavil s několika lidmi, kteří se toho obávali, bereme to vážně. Rozčiluje nás, že to odvádí pozornost od našeho pozitivního programu: boje proti korupci, životního prostředí, moderní ekonomiky. Snaha premiéra je jasná, chce veřejnost vystrašit a odvést pozornost.

Nejde z vaší strany o jedinou žalobu. Senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht nyní vysoudil nad premiérem omluvu za tvrzení, že je psychopat. Když přemýšlíte, jak v takových věcech reagovat, došli jste tedy k tomu, že žaloba je nakonec nejefektivnější? Že když ji podáte, lidé si řeknou, asi se stalo něco vážného, když se kvůli tomu chtějí soudit?

Určitě je za tím snaha jednoznačně se distancovat od „kravin“, které premiér šíří. A myslíme si, že je velká šance, že budeme u soudu úspěšní stejně, jako byl náš senátor Wagenknecht, kterého Andrej Babiš pomluvil.

Nedůvěra
Andrej Babiš při projevu před hlasováním o nedůvěře • Autor: Milan Jaroš

Už jste žalobu ve věci migrantů podali?

Je to u právníků, až věc zpracují, uděláme to. Maximálně v řádu týdnů. Čekáme, že soudní spor se pak potáhne přibližně rok, rok a půl.

Chcete premiéra žalovat ještě za něco jiného?

My se opravdu nechceme soudit. Ale věříme, že když to nyní uděláme, najde v sobě premiér slušnost, aby vedl volební kampaň čestně. Lidé si prošli nepříjemným obdobím, strachem a izolací kvůli vládou nezvládnuté koronavirové krizi, kdy u nás byl dvakrát větší počet mrtvých než ve srovnatelných evropských zemích. A přiživovat v nich další strach rozhlašováním nesmyslů o migrantech a o nás je nezodpovědné.

Co další tvrzení, že kdybyste se dostali k moci, chystáte se zvýšit daň vlastníkům bytů?

O tom neuvažujeme. To byl také hoax, který vypustil nějaký anonymní zdroj kvůli našemu pošpinění. Byla u toho i fiktivní, úplně z prstu vycucaná tabulka. V našem programu jsme řekli jednoznačně, jak chceme nastavit fungování státu, abychom byli rozpočtově odpovědní. Mluvím o snižování schodku - a řekli jsme, že chceme úspory ve státní správě a růstu ekonomiky docílit tím, že do ní dostaneme více lidí, například z exekucí a insolvencí. Našli jsme i nové zdroje, jsou to poplatky za těžbu, daňové optimalizace s transferovými cenami, zdanění komerčních hal, které rostou jako houby po dešti kolem Prahy. Počítáme také s výnosy ze zdanění regulace konopí. To vše dohromady dělá třicet až padesát miliard korun, cílem je zkonsolidovat státní finance do konce příštího volebního období.

Když pozoruji volební akce vašich konkurentů, ať už premiéra Babiše nebo Roberta Šlachty, vidím, že stojí na náměstích, kontaktují lidi a hodně věcí jim slibují. Vaše kampaň působí v porovnání s nimi až trochu mdle. Chcete vůbec spolu se STAN volby vyhrát?

Myslím, že volební průzkumy ukazují, že Piráti a Starostové mají vysokou důvěru, nejvyšší volební potenciál ze všech. Není rozumné dělat závěry na základě několika sponzorovaných obrázků na Facebooku, kdy se někdo hezky usmívá a stojí venku v době, kdy jedná Poslanecká sněmovna – a kde má být přitom přítomen a zodpovídat se, jakým způsobem utrácel peníze daňových poplatníků. Považuji za nezodpovědné, že premiér do Poslanecké sněmovny nedorazí, to je jeho práce a té by se měl věnovat.

Reklama
Reklama

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
10
Autor: Milan Jaroš
11
Autor: Milan Jaroš
12
Autor: Milan Jaroš
13
Autor: Milan Jaroš
14
Autor: Milan Jaroš
15
Autor: Milan Jaroš
16
Autor: Milan Jaroš
17
Autor: Milan Jaroš
18
Autor: Milan Jaroš
19
Autor: Milan Jaroš
20
Autor: Milan Jaroš
21
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Jde o to, že vašeho předsedu i vedení Starostů vidím spíš na různých prestižních akcích, kde jsou světoví politici - jakoby mi tím chtěli říct, že jsou schopní vládnout. Ale už tolik nejsou na těch náměstích, kde se nakonec bude rozhodovat, kdo a jak uspěje.

Potřebné jsou obě role. Je nutné získávat respekt u ostatních zemí, abychom reprezentovali Českou republiku - a v okamžiku, kdy nás občané zvolí, měli kontakty a nemuseli se rozkoukávat. Současně tu musí být i druhá složka - a naši politici jsou v ulicích a rozdávají koaliční listy.

Když narazíte na náměstí na Roberta Šlachtu, lidi se s ním fotí, on mezi nimi pobíhá a něco jim vypráví. Vy u výstupu z metra rozdáváte noviny. To nevytváří dojem, že chcete strhnout lidi a dosáhnout na moc…

Mediální dojem je takový, že pan Šlachta má fotografa, který předtím fotil pro pana Babiše a udělá hezké fotky. Ale politika se nedělá fotkami na náměstích, není to jogurt. Když sedíme ve Sněmovně a prosazujeme tu protikorupční zákony, je to tisíckrát víc, než když o tom pan Šlachta vypráví a ještě u toho říká nesmysly, že bude zakládat protikorupční soud. To jsme aktuálně viděli na Slovensku v případě vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, kdy bylo rozhodnutí jejich centrálního protikorupčního soudu zrušeno. Nejdeme cestou populistických nesmyslů.

Ptal jsem se na kontaktní kampaň.

I tu plánujeme posílit. Pro nás je prioritou skutečná práce a volební kampaň to má podtrhovat.

14A_jaros
Ivan Bartoš a Vít Rakušan zahajují volební kampaň • Autor: Milan Jaroš

Jste kandidátem na ministra spravedlnosti. Aktuálně se vybírá nový Nejvyšší státní zástupce, kdo by to měl být?

Pravda je taková, že u nás ještě neproběhly primární volby do vládního týmu. Budou 21. června, takže nemá smysl předjímat, jak dopadne výsledek. Ale vzhledem k tomu, že resortu justice se věnuju mnoho let, domnívám se, že bychom měli ctít ve věci výběru nejvyššího státního zástupce standardní postupy. Myslím tím vyhlásit poptávku, koho na tento post očekáváme, a pak sestavit užší výběr. Na základě kritérií, mezi nimiž by měla být energie, zkušenosti, možná i ze zahraničí, a také z řízení některého státního zastupitelství nebo srovnatelného úřadu nižší úrovně. To vše by mělo být dopodrobna zhodnoceno. Nemyslím si, že je správný způsob, když se vystřelují různá jména, aniž jsou tu podklady k jejich profesní historii.

Vy máte nějaké jméno, které byste chtěl?

Jak říkám, tento přístup není šťastný, navíc jsem opoziční politik a nemám s těmito lidmi přímou zkušenost. Můj obrázek tedy nemůže být tak komplexní - k tomu by mělo sloužit výběrové řízení s komisí, v níž jsou renomované autority české justice i mimo ni.

Je ale dost dobře možné, že současná vláda někoho vyloví jako „králíka z klobouku“. Kdybyste nastoupili k moci a nebyli jste s výběrem spokojení, odvolali byste dotyčného a vypsali výběrové řízení?

Řekl jsem vám svůj názor, tedy že by měla být vybrána transparentním způsobem renomovaná osobnost. Pokud ministryně spravedlnosti Marie Benešová vytáhne nějakého člověka jako toho králíka z klobouku, bude to dost zpochybnitelné a na místě je vážná úvaha, že by výběr měl proběhnout transparentním způsobem. Připomínám, že kdybychom byli ve vládě, chceme už během prvních sto dní prosadit novelu zákona o státním zastupitelství, která zavede neodvolatelnost nejvyššího státního zástupce vládou, jeho funkční období i zmíněný transparentní výběr.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte