Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 24. 8. 2010

Bombové útoky v občanské válce v Irsku (1972) řídil katolocký farář / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Bombové útoky v občanské válce v Irsku (1972) řídil katolocký farář / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobrá zpráva: německý politik oznámil, že daruje ledvinuI politik je člověk z masa a kostí, jak dokazuje šéf opozičních německých socialistů SPD Frank-Walter Steinmeier (54). Včera na tiskové konferenci oznámil, že se na nějaký čas politice vzdálí, protože má v plánu darovat ledvinu své nemocné manželce Elke Büdenbednerové (48). Její ledviny totiž už vážně selhávají a doktoři řekli, že jedinou možností je transplantace. Na ledvinu se však v Německu čeká zhruba šest let, píše Süddeutsche Zeitung, což je pro paní Elke smrtící doba. Steinmeier ji tedy daruje svou. Jak píše The Guardian, „novináři na tiskovce byli jeho prohlášením viditelně dojati“.Váš dnešní DJ je také dojat, zvláště když si vzpomene na některé české politiky, kteří - možná v obavě o své ledviny - radši rychle mění manželky za ty zdravé a mladé.

09:00
Kancléř sněmovny kryl poslance pomocí lžiHospodářské noviny odhalily, že kancléř sněmovny Petr Kynštetr si pomohl lží o údajném příkazu Úřadu pro ochranu osobních údajů, aby dal vymazat jména poslanců, kteří v minulém volebním období létali z Ostravy do Prahy letadlem místo aby jeli Pendolinem (a prolétali tak 1,5 milionu korun). Úřad totiž nic takového nepřikázal. Bude zajímavé sledovat, jak – a pokud vůbec – se k této věci postaví šéfka sněmovny Miroslava Němcová, která prohlásila, že chce změnit poměry ve sněmovně a vést otevřenou politiku. Kancléř Kynštetr má jistě poslance rád a udělá pro ně cokoli, ale lež zůstává lží.

09:55
Jeden z nejhledanějších hackerů žil pohodlně v MoskvěDeník The New York Times má zajímavý článek o zloději údajů kreditních karet, které prodával na černém trhu. Tento smutně proslulý (ale také velmi obdivovaný) hacker má přezdívku BadB, ve skutečnosti se však jmenuje Vladislav Horohorin (27), má ukrajinské a izraelské občanství, žil oficiálně přihlášen v Moskvě jako cizinec a chytli ho počátkem srpna ve Francii, kam si vyjel na výlet. V USA mu hrozí 12 let vězení (prodané údaje kreditních karet totiž jiní zloději využívali na bílení mnoha účtů). Rusové věděli, že Američané po něm pátrají, nechali ho však pohodlně žít v Moskvě. BadB vytvořil velkou síť, která podle expertů patřila k „nejvíce sofistikovaným organizacím internetové finanční kriminality na světě“. Rusko jen velmi neochotně trestá své talentované hackery, podle expertů jde o kombinaci několika důvodů: korupce, nekompetentnost policie nebo „národní hrdost“.

10:30
Čína bude možná popravovat méně lidíČína uvažuje, že zruší trest smrti za některé zločiny jako pašování zvířat nebo daňové úniky, píše Financial Times. Počet paragrafů s trestem smrti se tak má snížit asi po pětinu, což je však vzhledem k tomu, že podle Amnesty International popravuje Čína tisíce lidí ročně, jen malý pokrok. Nicméně reformní křídlo čínské komunistické strany tlačí na to, aby každou popravu schválil Nejvyšší soud a také aby zakázal mučení.

11:18
Bitva o dřevěný kříž v Polsku pokračujeUž měsíce se v Polsku vede bitva o dřevěný kříž, který před prezidentským palácem (obsazen po volbách Bronislavem Komorowskim, který vyhrál na Jaroslawem Kaczynským) vztyčili polští nacionalisté na památku obětí letecké havárie u Smolenska, kde zahynul také prezident Lech Kaczynski. Spor o to, zda na to místo svévolně umístěný kříž patří nebo ne, přerostl v zásadní hodnotový celopolský spor mezi – zjednodušeně řečeno – liberály a katolickými nacionalisty. V reportáži Gazety Wyborczej ze včerejší hádky (která probíhá každý den) před křížem, se projevila lidová tvorba davu: obránci kříže častují své protivníky nadávkou „bolševici“, ti zase odpovídají trefným „polševici“.

12:10
Na Slovensku rostou zdi proti RomůmV Michalovcích na východě Slovenska žijí Romové odděleni od města asi půlkilometrovou zdí. Dalo ji postavit loni samo město pod záminkou protihlukové bariéry, letos v červnu postavili další zeď obyvatelé jednoho domu na sídlišti, protože Romové „nám čůrali pod balkony“. Na stavbu zdi se poskládali sami – stála je tři tisíce euro – a pozemek na němž zeď stojí, si od města pronajali pro účely „výsadby okrasné zeleně, keřů a estetického oplocení“. Otázka však je, kdo se vlastně ocitá v ghettu. Jak řekla pro deník Korzár jedna obyvatelka sídliště, která se zdí nesouhlasí, neboť Romové si stejně „najdou cestu“, zatímco „my jsme tady ohraničeni jako v base“. Zdá se, že si na zdi začínáme v Evropě zvykat, stejně jako na to, že Francie vyhání Romy ze země. A zajímavé bude také sledovat, jak si povede v komunálních volbách Jiří Čunek, který by se rád opět stal starostou Vsetína, kde se proslavil vystěhováním Romů. Jak říká pro web Parlamentní listy, s Romy se mají vypořádat ti, kdo problému rozumí, a „ne nějací Uhlové“. A jak Čunek dodal, bývalý zmocněnec vlády pro lidská práva Petr Uhl je pro něj „symbolem hlouposti“. O moc lépe nedopadl v očích senátora Čunka ani Václav Havel. „V případě romské komunity je ten člověk úplně vedle,“ řekl.

13:02
Bárta odvolal šéfa dálnicMinistr dopravy Vít Bárta (VV) pokračuje v razantních krocích: odvolal šéfa Ředitelství silnic a dálnic Alfreda Brunclíka. Jeho nástupce jmenoval prakticky vzápětí - stal se jím Jiří Švorc, bývalý stavbyvedoucí a manažer, který podle Bárty nepatří do Brunclíkovy party. Bárta podle idnes řekl, že Brunclíkovi nedůvěřuje, kromě jiného také proto, že mu nastražil „miny“, když ministrovi nezdůraznil, že zastavení staveb mostu v Bohumíně a přípojku Místecká k D47 je riskantní, protože jde o kritická místa v dopravě.

14:18
Němci debatují o riziku infekce v nemocnicíchNa klinice v německém Mainzu zemřelo už třetí novorozeně po nakažení střevní bakterií, která se do jejího tělíčka dostala infuzí. Dalších osm dětí zřejmě nákazu přežije. V zemi se teď intenzivně debatuje, jak se něco takového mohlo stát, když pravidla ochrany před infekcí jsou právě na dětských odděleních mimořádně přísná. Vzdor proslulé německé pedantnosti se však podle odhadů ročně nakazí infekcí přímo v nemocnici půl milionu až milion lidí.

14:30
Podívejte se na VIDEO z tréninku PARKOURU v PrazeKdo jste ještě neviděli, jak vypadá zácvik parkourového "novice", tak tady.

15:03
Zemřel Antonín BaudyšVe veku 64 let zemřel bývalý ministr obrany Antonín Baudyš. Týdeníku Ekonom to sdělila jeho manželka. Baudyš byl členem KDU-ČSL a hned po listopadu 1989 se stal vicepremiérem, nejdříve české, pak i federální vlády. Jeho politická kariéra trvala jen pár let, v letech 1992–1994 byl ještě ministrem obrany, ale pak se z politiky stáhl a věnoval se prý astrologii.

15:35
Íránský aktivista žaluje Nokii SiemensVýznamný íránský aktivista Isa Saharchiz podal žalobu na firmu Nokia Siemens Networks a viní ji z toho, že iránská policie odposlouchávala jeho mobil a také ho fyzicky našla díky technologii, kterou firma prodala Íránu. Aktivista sedí v íránském vězení už od loňského léta, stejně jako mnoho dalších lidí, které íránský režim poslal za mříže po mohutných demonstracích opozice. Firma se brání, že Íránu prodala technologii jako součást celého vybavení mobilů, advokáti aktivistu však tvrdí, že to dělala s vědomím jeho možného zneužití diktátorským režimem a že až do roku 2009 prodávala Íránu mobily bez této špionážní technologie. Jak uvádí deník The Guardian, Nokia sice už přestala do Íránu tuto technologii vyvážet, vzápětí však ji místo ní Íránu prodávají dvě čínské telekomunikační firmy - ZTE Corporation a Huawei.

16:13
Irský katolický farář řídil vražedné útoky v roce 1972Dlouho očekávaný závěr vyšetřování jedné z největších tragédií občanské války v Severním Irsku, kdy po jednom z bombových útoků prišlo v roce 1972 o život devět lidí, z toho tři děti, šokoval britskou veřejnost, píše The Guardian. Ukázalo se, že jedním ze strůjců útoku byl katolický farář James Chesney, ale přestože ho tehdy policie podezírala, na zásah z vyšších míst a po dohodě s katolickou církví byl Chesney přeložen do jiné oblasti a nikdy nebyl obviněn ani vyšetřován. Podle všeho se církev rozhodla pro "menší zlo" a Chesneyho zločin zamlčela, aby napětí mezi katolíky a protestanty nebylo ještě horší.

16:51
Kam se poděl plastový odpad v mořích?Brazílie vrací do Evropy kontejner s 22 tunami nelegálního odpadu, který prý pochází z Česka. Podle médií byly v kontejneru kromě jiné špíny také obaly na čistící prostředky. České ministerstvo životního prostředí už potvrdilo český původ toho hnusu. Vzdor úspěchu brazilských hlídačů čistoty je však zřejmé, že planeta je každým rokem více zaneřáděná odpadem. Tím zajímavější je ale jedna záhada, kterou dnes vědci řeší: kam se poděl plastový odpad házený do moře. Od roku 1976 vzrostla světová produkce plastů pětinásobně, ale v mořích ho není více než před třiceti lety. Obrovské masy plastového odpadu plující v mořích sice zneklidňují ochránce přírody, ale jak zjistil tým vědců s pomocí sedmi tisíc dobrovolníků, kteří prohledávali oceány, situace se nezhoršuje. Jak je to možné? Vědci zatím nemají žádnou teorii, která by to vysvětlila, pokud ovšem - jak poznamenal týdeník The Economist - nejde o nějaký nový Bermudský trojúhelník, v němž nemizejí jen lodě, ale i plasty.

17:00
Kamion na Slovensku srazil a zabil 24 divočákůTakový masakr si slovenští myslivci nepamatují. Na dálnici z Bratislavy do Nitry srazíl v noci kamion stádo divočáků a všech 24 - včetně mláďat - zabil. Řidiči se nic nestalo, dálnice musela být na dvě hodiny uzavřena, neboť hasiči museli vyčistit cestu, píše server pravda.sk. Problém s divokou zvěří a zejména divočáky je právě teď ke konci léta, když dozrává kukuřice na polích a zvířata vycházejí z lesů na pole právě přes dálnice, které nemají žádné ekokoridory.

17:13
Václav Klaus má své kandidáty na ombudsmanaPrezident Václav Klaus navrhl dva kandidáty na úřad ombudsmana: Johna Boka a bývalého hejtmana Jihočeského kraje a dnes rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Jana Zahradníka. Sněmovna bude volit z pěti kandidátů (čas má do 7. září), dalšími jsou advokát Jan Matys, bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová a současná zástupkyně v tomto úřadě Jitka Seitlová. V minulé volbě v červenci chybělo Šabatové sedm hlasů.Je zvláštní, jak tuhý boj se vede v Česku o tento úřad. Možná je to tím, že Otakar Motejl mu vahou své osobnosti dal velký význam. Anebo je to tím, že o výklad lidských práv se ve skutečnosti bojuje mezi politickými stranami mnohem intenzivněji, než se na první pohled zdá. Osobní názor Vašeho DJ je, že ombudsmankou by se měla stát Anna Šabatová, protože kromě nesporných osobních kvalit by mohl být velmi zajímavý názorový střet mezi jejím úřadem a poradcem premiéra Romanem Jochem.

17:49
Americký trh s nemovitostmi prudce padáNejnovější data o trhu s nemovitostmi v Americe jsou alarmující - prodej bytů a domů poklesl na nejnižší úroveň od roku 1999, píše NY Times a v případě rodinných domů se srazil až na úroveň roku 1995. Analytici pokles sice očekávali, ale zdaleka ne tak dramatický. Data naznačují, že americká ekonomika je na tom dost špatně a vyhlídky nejsou dobré.

17:59
Zdeněk Bakala se oženilPodnikatel Zdeněk Bakala, jehož společnost vlastní kromě jiného vydavatelství Economia, které vydává také týdeník Respekt, se oženil se svou dlouholetou partnerkou Michaelou Maláčovou. Zprávu uveřejnil jako první server Týden.cz.Váš DJ se octl v poněkud neobvyklé situaci, protože tuto informaci by za normálních okolností nepovažoval za hodnu zveřejnění (jakkoli novomanželům přeje vše nejlepší). Nicméně jako člen redakce Respektu by mohl sám sebe podezírat, že ji neuveřejňuje proto, aby nevypadal jako servilní novinář. A proto se rozhodl ji uveřejnit. Hezký zbytek dne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].