0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ22. 6. 201011 minut

Úterý 22. 6. 2010

  • Autor: Globe Media /  Reuters

07:55
Je tu ránoDobré ráno. Pohled z okna ukazuje, že letní den číslo dvě - minimálně v Praze - proběhne bez razantního přehrabování se v zimní, případně časně jarní sekci našeho šatníku. Tady je rada, jak ten dnešní den dobře zvládnout.

08:07
Svěží neokoukaný parlamentSto čtrnáct poslanců dnes prožije den, na který se zřejmě nezapomíná. (Tak to alespoň dnešní DJ odhaduje.) Nový parlament totiž dnes od 14 hodin poprvé zasedá a pro 114 jeho členů jde o premiéru. Každopádně nepůjde o žádnou honičku: dopoledne se sejdou poslanecké kluby, odpoledne plénum, slib a volba parlamentních funkcionářů. Na místo předsedkyně má největší naději po víkendu čerstvá 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, která v parlamentu začíná své čtvrté volební období. Místopředsedů by nemělo být pět, jako v minulé čtyřletce, ale pouze tři: z ČSSD, Věcí veřejných a TOP 09. Je tedy reálná šance, že po osmi letech neusedne ve vedení sněmovny zástupce komunistické strany. V rozhovoru pro dnešní Právo upozorňuje prezident Václav Klaus, že snaha ODS obsadit kromě premiéra i šéfa Poslanecké sněmovny nemůže nemít odezvu při složení vlády. Že tedy Nečasova strana bude muset na oplátku podstoupit svým partnerům vládní pozice. To je velká pravda, není ale moc jasné, proč se do toho prezident míchá. Možná proto, že by to nejradši vzal do svých rukou. Za čtyři roky bude mít příležitost. Nebo by šlo vládu zvětšit, aby se dostalo na všechny.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

08:45
Tučná dividenda ČEZStát se konečně rozhodl, kolik peněz si letos vezme z účtů veleziskové společnosti ČEZ. Ministr financí Eduard Janota potvrdil, že by to mělo být 53 korun na akcii. Na dividendy tak půjde polovina z loňského zisku, který dělal skoro 52 miliard korun. Stát tak dostane bez mála 20 miliard. Z těch by měl zaplatit ekologické škody v privatizovaných firmách (jde o závazek z minulosti, který musí stát průběžně plnit), dále na stavbu silnic a především na navýšení důchodového účtu, kde kvůli krizi chybí peníze. Polovinu zisku si ČEZ nechá a podle slov svých šéfů bude šetřit na slibovanou dostavbu Temelína. Tohle šetření bude muset být opravdu pilné. Předběžný rozpočet stavby je 500 miliard, zkušenosti z Finska přitom ukazují, že tamní stavba atomové elektrárny vychází o desítky procent dráž, než se původně slibovalo.

09:10
Terorismus je i poradenstvíNejvyšší soud USA výrazně rozšířil pojetí terorismu. Podle něj mohou být za terorismus odsouzeni i lidé, kteří poskytují teroristickým organizacím nejrůznější nenásilnou, třeba i nevinně vyhlížející pomoc, včetně poradenství. To se týká například některých amerických lidskoprávních organizací, které radí například marxistické Straně kurdských pracujících (PKK), jak se v rámci legálních možností bránit útisku turecké vlády. Týkat se to může také organizací, které pomáhají shánět peníze na stavbu domů a různou humanitární pomoc palestinským organizacím nějak navázaným na Hamas. PKK i Hamas jsou totiž na americkém vládním seznamu asi třiceti teroristických organizací. Tahle zpráva je už ze včerejška, vzhledem k jejímu významu pro budoucnost by to nemělo vadit.

10:20
Útok na turecké vojákyDnes ráno někdo v Turecku zaútočil na autobus převážející vojáky. Bomba vybuchla ve chvíli, kdy autobus vyjel z kasáren a projížděl předměstskými ulicemi. Zahynuli tři vojáci, minimálně šest jich bylo zraněno. Útok zřejmě souvisí s boji mezi tureckou armádou a ozbrojenci v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících na severu Iráku. Ostatně ta už o víkendu pohrozila atentáty "ve všech městech Turecka". Tady je přídavek pro znalce turečtiny, případně řečtiny - Abdulláh Ocalan a jeho oblíbený sokol.

10:45
Svoboda do OSN? Bývalý, ve volbách neúspěšný šéf lidovců zřejmě míří na post velvyslance Česka při OSN. Tvrdí to server iDnes.cz s odvoláním na své zdroje na ministerstvu zahraničí. Svoboda těsně po prohraných volbách rezignoval a prohlásil, že se zřejmě vrátí do diplomacie. Vedení mise OSN měl podle iDnes slíbené už před šesti lety, kvůli ministerským funkcím ve vládě ČSSD a pak ODS ale do New Yorku, kde OSN sídlí, odjet nemohl. Cyril Svoboda byl nepřehlédnutelným průvodcem našich životů v posledních patnácti letech. Jako náměstek nebo ministr byl od roku 1992 ve všech vládách, kromě té Zemanovy. Člověku je z toho skoro smutno.

11:23
Rusko omezilo dodávky plynu BěloruskuBělorusko dostává od dnešního rána o třetinu zemního plynu méně. Státní ruská firma Gazprom, dodavatel tohoto plynu, vysvětlil přiškrcení kohoutů tím, že běloruská vláda dluží za plyn už 192 milionů dolarů. Platí prý totiž méně, než na kolika se obě strany dohodly. Minská vláda sice výši dluhu popírá, přitom ale připouští, že všechny nesrovnalosti vyřeší.

11:58
Ředitelé nemocnic předpovídají zhoršení péčeŘeditelé českých nemocnic (skoro 70 procent z nich) se tuší, že budou muset omezovat lékařskou péči. Hlavně prý půjde o prodloužení čekacích lhůt na operace. Říká to alespoň průzkum organizace Health Care Institut, o níž informoval server iHNed. Je to důsledkem napjaté finanční situace, do níž se se zpožděním řítí zdravotní rozpočet v Česku. Ten měl až dosud přebytky díky úspěšné privatizaci regionálních nemocnic a tučným létům v čase vysokého ekonomického růstu. Teď už ale rezervy docházejí a příští rok by se podle odhadů mohl rozpočet zdravotnictví propadnout do ztráty víc než pěti miliard. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková žádá o zvýšení plateb za státní pojištěnce (děti, penzisty, nezaměstnané). Ministr financí Janota to však zatím odmítá.

13:34
Polední song… nebo spíš pozdně polední. Klip je z filmu Raja Hindustani, hitu 90.let filmové Indie. Je o chudém taxikáři, který se zakoukal do bohaté holky a ona do něj. Její otec vztahu nepřeje, nakonec ale - kupodivu - ve svém odporu neuspěje. Klip nás přenáší do okamžiku, kdy už to začíná být víceméně jasné.

13:49
Lukašenko taky zavřel kohoutyZ Běloruska přicházejí zprávy, že tamní prezident Lukašenko přikázal uzavřít plynovod, kterým přes Bělorusko proudí plyn dál do Evropy. Lukašenko se tak zřejmě rozhodl řešit své problémy na úkor dalších zemí. Rusko mu dnes totiž přestalo kvůli údajnému nesplacenému dluhu dodávat třetinu zemního plynu. Pro Evropu by to ale nemělo znamenat žádné drama. Přes Bělorusko proudí jen malá část evropské spotřeby. Podle mluvčí Evropské komise Marlene Holznerová se problém dotýká pouze 6,25 procenta evropské spotřeby a přitom jde o Německo, Polsko a Litvu.

14:00
Spory o poměry ve vláděČlenové rýsující se vládní koalice v Česku se zatím nemohou shodnout, jak mezi sebe rozdělí vládní posty. Tvrdí to ale alespoň nanejvýš aktuální článek na aktuálně.cz. Celé to trochu připomíná slovní úlohu z matematických kvízů: ODS podle aktuálně.cz trvá na polovině vládních křesel. TOP 09 zase trvá na stejném počtu křesel jako ODS a Věci veřejné trvají na stejném počtu jako TOP 09. Kolik tedy dostane každá strana ministrů, pokud je ve vládě 14 křesel?Nejčastěji navrhované poměry podle aktuálně.cz zatím jsou: 7:4:3 a 5:5:4. Místo ve vládě mají zatím jisté jen premiér Nečas, ministr zahraničí Schwarzenberg a Radek John (není jasné jako co). Vše se s velkou pravděpodobností hladce vyřeší během nejbližších dnů.

15:29
Bárta prý podal svůj podíl v bezpečnostní agentuře Jeden z předních členů Věcí veřejných, jejich místopředseda a zásadní sponzor Vít Bárta se snaží zbavit nálepky podnikatele, který vnímá své politické angažmá jen cosi jako podnikatelský záměr. Rozhodl se totiž prodat svoji polovinu dnes již největší české bezpečnostní agentury, kterou před lety založil se svým bratrem. Kupcem poloviny je právě bratr, cenu Bártové nechtějí prozradit. Informaci přinesl server iDnes.cz. Vít Bárta byl zvolen poslancem a podle spekulací médií usiluje i o ministerský post. Hovořilo se i o ministerstvu vnitra, tam ale Bártovi oponenti poukazovali právě na rizika zneužití policejních informací Bártovou bezpečnostní agenturou. Tohle riziko prodej firmy bratrovi neřeší. Bárta by tedy rozhodně neměl být ministrem vnitra, ostatně ani nikdo jiný z VV. Problém ale je, že Věci veřejné budou chtít jedno tzv. silové ministerstvo a vnitro je další v pořadí hned po ministerstvu zahraničí, které ale obsadí Karel Schwarzenberg.

17:00
Obama chce vysvětlení od svého velitele v Afghánistánu Mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho muži v Afghánistánu se objevil vážný problém. Vrchní americký velitel v Afghánistánu Staney A. McChrystal byl dnes narychlo povolán do Washingtonu, aby vysvětlil informace z článku v posledním čísle časopisu Rolling Stone. V něm se McChrystal a jeho poradci kriticky až neslušně vyjadřují o předních postavách americké vládní administrativy – viceprezidentovi Bidenovi, velvyslanci v Kábulu Eikenberrym či speciálním vyslanci pro Afghánistán a Pákistán Holbrookovi. O Obalově bezpečnostním poradci Jonesovi mluví jako o klaunovi. McChrystal se rozčílenému Obamovi omluvil a prohlásil, že vyjádření pro článek bylo chybou, která se neměla nikdy stát. Zároveň řekl, že Obamův tým má u něj obrovský respekt. Autor článku, novinář na volné noze Michael Hastings, si získal překvapivě volný přístup do blízkosti generála a jeho lidí a zaznamenal jejich neformální hovory na místech, jako je restaurace nebo bar. Případ zřejmě ukazuje, že nervozita mezi americkými generály sílí. Aktivity radikálů sílí, počty obětí stoupají. Dva američtí spojenci – Kanada a Nizozemsko - ohlásili plány na stažení svých vojsk z Afghánistánu. Nedávno dokonce vyšlo najevo, že pákistánská tajná služba ISI poskytuje informace a dokonce i trénink afghánskému Talibanu.

17:05
Vznikající vláda chce „Klausovu výjimku“ z LisabonuVyjednavači za ODS, TOP 09 a VV už uzavřeli kapitolu o zahraniční politice a shodli se mimojiné na tom, že jejich případná vláda bude prosazovat schválení české výjimky z Lisabonské smlouvy ostatními evropskými státy. Výjimku z Charty základních práv, která je součástí Lisabonu, si loni v říjnu vyžádal prezident Václav Klaus kvůli obavě, že by se na jejím základě mohli sudetští Němci dovolávat svého majetku v Česku a přijetím výjimky podmínil svůj podpis pod Lisabonem. Neplatnost práv Charty na českém území je nyní pouze politická deklarace a vláda od ní mohla odstoupit. V kapitole o zahraniční politice koaliční trojky však stojí, že kabinet bude usilovat o její schválení při ratifikaci "nejbližšího rozšíření" unie, čímž se z výjimky stane právně závazný dodatek k Lisabonu. Informaci Respektu potvrdil jeden z vyjednavačů, místopředseda ODS Alexandr Vondra. "Jsem za tu výjimku rád, může se hodit. Jsou tam nárokována sociální práva a nejasná je i otázka kolem jurisdikce Evropského soudního dvora," řekl Vondra.Zahraniční politika je nejméně spornou kapitolou mezi ODS, TOP 09 a VV. Shoda panuje například i v tom, že se zruší křeslo ministra pro evropské záležitosti a jeho agendu si rozdělí ministerstvo zahraničí a úřad premiéra. Přesto tu jeden konflikt je: Věci veřejné chtějí, aby každou další evropskou smlouvu museli Češi schvalovat - nebo zamítat - v referendu. Občanští demokraté a TOP 09 jsou proti. Věcí se tak bude zabývat nejvyšší vedení stran, takzvaná K9.

18:00
Britové pilně škrtajíBritský ministr financí George Osborne dnes předložil mimořádný státní rozpočet, který počítá v největšími škrty za posledních třicet let. Ročně chce totiž ušetřit třicet miliard liber, a během pěti let snížit rozpočtový schodek z více než 10 % HDP na 1 procento. Osborne chce zmrazit podporu rodin s dětmi, zvýšit daň z přidané hodnoty nebo daň z kapitálových zisků. Naopak chce snížit firemní daně z 28 na 24% a podpořit tam ekonomický růst.

18:09
Jednání o vládě: zaručené zprávy ze zákulisí České zpravodajské servery se začaly předhánět v tom, kdo přinese přesnější zprávy z rozdělování ministerských křesel. Zprávy ze zákulisí od informátorů jednotlivých médií se zatím notně liší. Aktuálně.cz píše o čtrnácti postech ve vládě, idnes.cz o patnácti, s tím, že ministerstvo pro místní rozvoj zůstane zachované samostatně. Poměr křesel by v takovém případě podle idnes měl být 6:5:4. iHNed kontruje, že ODS chce křesel sedm a TOP 09 zase trvá na stejném zisku jako ODS. Nutno dodat, že v minulosti se tyhle „zaručené“ zprávy ze zákulisí ukázaly jako značně nepřesné, neboť předsedové stran se s definitivní platností rozhodnou o svých pozicích až na poslední chvíli. A do té doby jde spíš o taktizování a ukazování svalů.

18:21
Wonderful nightSkončíme tak, jak jsme ráno začali - Fatboy Slim. Wonderful Night!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].