Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 16. 3. 2010

TOHLE MÁLO DĚLÁME • Autor: la Febbra
TOHLE MÁLO DĚLÁME • Autor: la Febbra

08:00
Čeští lékaři se omluví za křivdy vůči židovským kolegům za válkyDo Česka dorazil stále oblíbenější zvyk omlouvat se za činy svých předchůdců. Tuzemští lékaři připravili omluvu za perzekuce, které jejich kolegové před druhou světovou válkou uplatňovali vůči svým židovským kolegům. Píší to dnešní Lidové noviny.Omluvy jsou globální hit. Šéf Toyoty objíždí planetu a omlouvá se za nebrzdící auta svojí firmy, britský premiér Gordon Brown se nedávno omluvil lidem, které ještě jako děti Británie od dvacátých do šedesátých let odebírala z rodin a posílala "na převýchovu" do Austrálie či Kanady. Australská vláda se omluvila původním obyvatelů kontinentu, peruánská zase potomkům afrických otroků. Je dobře, že toto chápání odpovědnosti dorazilo i do Česka. A ještě jedna odmluva - tentokrát typicky tuzemsky neurčitá a vyhýbavá. Odborář Jaromír Dušek řekl serveru iDnes.cz, že si "umí představit", že se omluví za výroky o homosexuálech. 

09:05
Beckhamova achilovka v centru pozornostiTitulní strany světových deníků dnes spojuje mimo jiné jedna událost - včerejší zranění Davida Beckhama. Fotbalistova přetržená achilovka a s tím související neradostné vyhlídky na další kariéru zajímají pořirozeně hlavně britský tisk, "zraněná ikona" ovšem hledí i z titulní strany globální edice New York Times (International Herald Tribune). Obzvláště podrobnou zprávu, a to včetně nákresu achilovky, přináší bulvár The Sun zde.

10:07
Ministři financí eurozóny se dohodli na pomoci ŘeckuŠéfové resortů financí šestnácti států platících eurem se v noci na dnešek v Bruselu dohodli na způsobu, jakým odvrátit Řecko od státního bankrotu a pomoci zemi stabilizovat veřejné finance. Detaily záchranného plánu ještě nejsou známy. Hlava skupiny, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker ovšem naznačil, že s největší pravděpodobností půjde o bilaterální půjčky. Konečné slovo by mělo padnout příští týden na setkání šéfů států a vlád EU. Budoucí správci tuzemské státní pokladny by měli dění kolem Řecka pečlivě sledovat. Nejen demonstrace zmlsaných státních zaměstnanců, kterým se nechce uskromňovat po letech pohodlného života, ale i následky v mezinárodních vztazích. Pomoc totiž nejspíš přijde od konkrétních států a jejich daňoví poplatníci z toho právě neskáčou nadšením. Jaké asi budou mít evropští politici s těmi řeckými vztahy, když si kvůli jejich mizernému hospodaření naštvou doma voliče? 

11:05
„Zastřel si svého tlusťocha“ - nekončící debata o obezitě Nemine den, aby se někde neřešila moderní pandemie západního světa - obezita. V "těžce zasažených" Spojených státech se teď  kupříkladu mluví o tom, zda první dáma Michelle Obama kampaní s cílem snížit nadváhu dětí neudělala více škody než užitku. O předsudcích vůči obézním lidem, které prý podobné akce rozdmýchávají, se už píší i eseje do New York Times. A kontroverze vyvolala třeba tato brazilská reklama na dietní mléčné výrobky zobrazující obézní lidi jako terče. 

12:00
Další obět války v Afghánistánu, česká diskuse už zítraPodle stanice BBC včera večer v nemocnici v Birminghamu zemřel britský voják, který koncem února utrpěl zranění při výbuchu v jižním Afghánistánu. Pobět britských obětí bojů pod Hindúkúšem tak vystoupal na 273.  Debata o případném navyšování počtu českých vojáků v afghánské misi čeká poslance už zítra. Ministr obrany Martin Barták by rád jednotky posílil o pětapadesát vojáků, v dolní komoře ale nejspíš narazí. Proti jsou totiž komunisté a sociální demokraté, díky nimž už plán odmítl sněmovní výbor pro obranu. 

13:10
Krev teče Bangkokem Poněkud nezvyklý průběh mají protivládní demonstrace v thajském Bangkoku. Desítky tisíc demonstrantů podporujících bývalého premiéra Tchaksina Šinavatru totiž v ulicích hromadně darují krev. Nikoliv ovšem na pomoc nemocným a zraněným, ale proto, aby jí mohli demonstrativně postříkat vládní budovy. Masivní protesty trvají už čtyři dny. Vyhazování či vylévání čehokoliv, byť na protest, nikdy nevypadá dobře. Mléko tekoucí ulicemi či hořící obilí je jako plivanec do tváře všem těm, kteří jsou v nouzi, a nejen v době hospodářské krize. Ale desítky litrů lidské krve? 

14:10
Google si vzpomněl na firemní heslo a chystá se k odchodu z Číny Týdny spekulací o tom, zda internetový gigant odejde z Číny, se zřejmě chýlí ke konci. V deníku Financial Times zdroje blízké firmě prohlašují, že s pravděpodobností 99,9 procenta se tak stane. Vyjednávaní s čínskou vládou o uvolnění cenzury na internetu, která brání vyhledávání informací kupříkladu o Tibetu či dalajlámovi, totiž dospělo do slepé uličky, kdy ani jedna ze stran není ochotna ustoupit. Google si na počátku svojí existence získával sympatie uvolněnou firemní kulturou či heslem "Don´t be evil". Ustupování cenzuře jako je ta v Číně ale do toho jaksi nezapadalo. Zástupci Googlu se vždy bránili tím, že je lepší internet Číňanům, byť omezeně, zprostředkovat. Odchod z Číny by mohl motto zase trochu oprášit. 

15:05
Nová pravidla pro určování výživného na dětiMinistryně spravedlnosti Daniela Kovářová dnes přišla s návrhem nových pravidel pro výpočet výživného na děti. Dosud o něm individuálně rozhodují soudci, kteří rodiče dítěte rozvádějí, což v praxi znamená, že se částky často dramaticky liší. Kovářové tým sestavil tabulku, v níž soudcům doporučuje, jaké procento z platu rodiče by výživné mělo představovat. Podíl roste úměrně s věkem potomka. Plán teď čeká roční testování, teprve pak by měl začít platit na ostro. Soudci se nejspíš budou čertit, ale z laického pohledu jde o krok správným směrem. Jedním ze zásadních problémů tuzemské justice je totiž její nepředvídatelnost, kdy v podobných případech padají odlišné rozsudky.

16:07
Češi ležící nespící - stále méně spímePokud si teď v kanceláři dáváte záchranné odpolední kafe stejně jako půlka redakce Respektu, tak pro nás všechny jsou určeny výsledky studie tuzemských vědců, kteří zjistili, že stále méně spíme. Není to žádná tuzemská specialita, méně času spánkem tráví lidé obecně. Třeba Američané, jak tvrdí výzkum univerzity v San Diegu zveřejněný minulý týden, spí průměrně o dvě hodiny méně než před čtyřiceti lety.

16:58
Opravdu rekordně nízké šance ODS uspět ve volbách? Na první pohled je ta zpráva jasná - ODS podporuje rekordně málo občanů. Dnes zveřejněné výsledky průzkumu veřejného mínění ukazuje, že sociální demokracie má před občanskými demokraty pohodlný náskok téměř osmi procentních bodů. Jenže k datům je třeba přistupovat obezřetně. Na vině je tradiční zmatek v průzkumech veřejného mínění. Dnešní čísla totiž vycházejí z průzkumu agentury STEM,  která používá metodu stranických preferencí, při níž výzkumníci počítají i s lidmi, kteří se k volbám nechystají. Mezi lidmi, kteří se k volebním urnám nakonec dostaví, ODS obsazuje větší podíl. Jinými slovy - nízké stranické preference nemusejí nutně znamenat málo hlasů ve volbách.

18:15
Havel a další demonstrativně pro zelenéExprezident Václav Havel, spisovatel Michal Viewegh či zpěvačka Lenka Dusilová se dnes veřejně přihlásili ke Straně zelených. Spolu s dalšími asi třiceti osobnostmi zveřejnili prohlášení, v němž zelené označují kupříkladu za jedinou tuzemskou partaj podporující občanskou společnost. Můžou příznivci takového kalibru zeleným pomoci? Václav Havel je přece veřejně podpořil už loni před evropskými volbami a nebylo jim to nic platné. Jenže od té doby se dost věcí změnilo. Před rokem byla strana zejména zmítaná vnitřní krizí. Dnes už o vnitrostranických "alternativních platformách" neslyšíme a "rebelky" Zubové se zbavili i sociální demokraté. A nakonec i preference se už nepotácejí na hranici statistické chyby, byť se dlouhodobě nedrží nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].