Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 12. 5. 2010

Má toho hodně na talíři. (David Cameron) / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Má toho hodně na talíři. (David Cameron) / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

07:53
David Cameron se poprvé probudil v „čísle 10“Camerona včera večer jmenovala premiérem britská královna a kolem deváté dorazil za mimořádného zájmu médií do sídla premiérů v Downing street. Jeho předchůdce Gordon Brown odešel pouhou hodinu a půl před tím. Nejnovější britský premiér je držitelem několika rekordů - je nejmladším ministerským předsedou za posledních dvě stě let, první hlavou koaliční vlády od druhé světové války. A taky, jak připomíná deník Financial Times, má ke správě zemi v nejhorší krizi za půl století. Není divu, že Cameron vypadal vcelku ustaraně. Jak říkají Anglosasové - má toho hodně na talíři. A možná byl taky unavený z koaličních jednání. To je pokus o vtip. Pro znalce tuzemských mnohaměsíčních jednání je totiž úsměvné poslouchat na CNN otázky typu: "Jak to, že jednání trvala tak dlouho a byla tak komplikovaná?" Připomeňme, že tato komplikovaná jednání trvala pět dní. V Česku po minulých parlamentních volbách trvalo sestavení vlády, která by měla důvěru sněmovny, osm měsíců. Dnešní DJka přeje dobré ráno a příjemný den.

08:53
Předvolební propočty - ČSSD s komunisty nemusí mít většinuHospodářské noviny v dnešním vydání propočítávají, jak by vypadalo složení sněmovny, pokud by se naplnily krajské průzkumy agentur STEM a SC&C. A použily při tom postup, jaký se používá při skutečných volbách. Nejvíce křesel by podle očekávání získala ČSSD, ale většinu by s komunisty dohromady nedala. Naopak převahu osmi hlasů by měla čtveřice stran teoreticky schopných zformovat vládu - ODS, TOP09, Věci veřejné a lidovci.  Pro ODS by to nicméně neměl být důvod skákat dva metry vysoko. Jednak víme, že průzkumy nejsou volby, a ve volbách se lidé jednoduše chovají často jinak než co řeknou výzkumníkům agentur. A pak - zmiňovaná čtveřice je skutečně schopná zformovat vládu a prosazovat kroky pouze teoreticky. Největší neznámou jsou Věci veřejné - byť ODS si celkem dost slibuje od faktu, že většina čelných kandidátů VV jsou bývalí občanští demokraté, to nemusí vůbec nic znamenat. VV jsou totiž hlavně tak divokým spletencem protichůdných ideí a neprůhledných zájmů, že lze od nich čekat prakticky cokoliv. Což není nejlepší výbava pro koaliční vládnutí. 

09:55
Oops, I have Anthrax in my Pearl Jam. Is it Midlife Crisis?Nastal čas na první dnešní hudební porci. Jak už název napovídá, bude to trochu "old school". DJka neuvízla hudebně v první polovině devadesátých let a odpoledne přidá i novinky nejčerstvější. Nicméně teď je čas na výlet. Skvělý hip hop dodávají Naughty by Nature  nebo Beastie Boys. A když jsme u hip hopu, tak jednou z prvních, ne-li první kapelou, která ho namíchala s rockem, byl Anthrax. A něco méně uječeného dodávají Pearl Jam. Každopádně vzpomínat se slzou v oku na hudbu teenagerských let je prý známka Midlife Crisis (Faith No More).

11:20
Zahalování muslimek znovu na stole - tentokrát ve FranciiFrancouzský parlament včera odhlasoval rezoluci odsuzující nošení tradičních ženských muslimských oděvů na veřejnosti. Jde o burku (obvykle modrá, zcela ženu zahaluje, na svět se dívá skrz jakousi mřížku v obličejové části), nikáb (obvykle černý, zakrývá celý obličej s výjimkou očí) a čádor (odhaluje celou tvář). Rezoluce nemá platnost zákona, je to tedy krok spíše symbolický. Na skutečný zákon s podobným obsahem by mohlo nicméně dojít už příští týden, kdy s ním do parlamentu míří francouzská ministryně spravedlnosti. Podobný zákon přijatý před nedávnem v Belgii vyvolal velké kontroverze.  

12:15
U soudu skončil druhý den projednávání kauzy Vítkov Před pár minutami  skončil v Ostravě druhý den procesu se čtyřmi muži obžalovanými ze žhářského útoku ve Vítkově. Václav Cojocaru, který vypovídal včera, v tom dnes odmítl pokračovat. Velkou část dopoledne tedy zabralo čtení výpovědi Jaromíra Lukeše, který nechce před soudem mluvit vůbec (odmítl se dnes vyjádřit i ke slovům svých kumpánů). I on tvrdí, že si mysleli, že byl dům prázdný.  Na Lukešově výpovědi bylo zajímavé, jak lidé kolem něj (včetně matky jeho dvou dětí) se ho po neštětí ptali, jestli v tom náhodou nemá prsty. K tomu několik poznámek. Jednak - co je to asi za člověka, jehož okolí ho automaticky podezírá z útoku takového typu? A dál - pochvalu si zaslouží ostravský soud, a to za příkladnou otevřenost vůči veřejnosti, po níž v justici stále voláme. Mluvčí soudu od včerejšího velmi brzkého rána vysvětluje, co a jak, a soud se rovněž na obrovský zájem médií zjevně pečlivě připravil. A pak pokárání do vlastních řad - včera běhal na ČT24 titulek o "pachatelích" útoku. Tihle čtyři jsou zvlášť odpudivá parta, ale dokud je soud neodsoudí, tak pachatelé jednoduše nejsou. 

14:00
Hudební girl power po oběděSlíbená odpolední hudební várka je zde, tentokrát novějšího data než ta dopolední. A bude to výhradně dámská jízda, protože se v poslední době - zvláště na britských ostrovech - urodila pěkná řádka talentovaných hudebnic. Třeba Elly Jackson z dua La Roux  nebo Florence Welch z Florence and the Machine. A do třetice Marina Diamandis aka Marina and the Diamonds.

14:50
Průzkum: Jaké jsou vztahy většinové společnosti a romské menšiny?Centru pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se musí přiznat  skvělé načasování - právě dnes totiž sociologové zveřejnili výsledky dubnového průzkumu mapující názory lidí na postavení Romů ve společnosti. Podle dvaaosmdesáti procent dotázaných jsou vztahy mezi romskou menšinou a zbytkem společnosti špatné a nenašel se jediný respondent, který by je označil za "velmi dobré". S průzkumem je ovšem potíž. Lépe řečeno s jeho interpretací. Otázka totiž zněla: Jak celkově hodnotíte soužití rómské a nerómské populace v České republice?" Zapalovat dvouleté děti jistě není výrazem dobrého soužití, odpovědět "velmi špatné" nemusí nutně znamenat nechuť k Romům, jak to interpretuje několik serverů, ale čistě hodnocení reality. Zároveň totiž mezi lidmi roste pocit, že Romové nemají zcela rovné podmínky při získávání zaměstnání či ve veřejném a občanském životě. 

14:51
Robin Hood otevírá Cannes, v ČT se rozjíždí jiné kinoPremiérou výsledku další spolupráce režiséra Ridleyho Scotta a herce Russela Crowna dnes večer začne třiašedesátý ročník festivalu v Cannes. Svůj nový kousek - pokračování burzovního dramatu Wall Street - představí během přehlídky taky Oliver Stone. V soutěži bude o Zlatou palmu soutěžit 19 snímků a vítěze vybere porota v čele s režisérem Timem Burtonem. Kinem, které dnes odstartovala Česká televize, jsou samozřejmě míněny předvolební klipy stran, které veřejnoprávní televize podle zákona před volbami vysílá. Pro pobavení některé zde.

16:35
Estonci budou nejspíš platit eurem už příští rokZ Bruselu dnes zazněla odpověď na otázku, zda řecká krize a potíže dalších států platící eurem zpomalí či rovnou zastaví rozšiřování eurozóny. Estonsko, které splňuje všechna nutná kritéria, dostalo od Evropské komise příslib, že se může ke společné měně připojit už příští rok. Rozhodnutí musí ještě potvrdit lídři EU na červnovém summitu a také ministři financí sedmadvacítky, ale jak píše bruselský server EUObserver, "souhlas komise je považován za klíčový".  Dalším osmi zemím - včetně Česka - komise oznámila něco, co beztak všechny vědí, totiž, že bez plnění podmínek na euro nedosáhnou.

17:20
Jiří Pernes skončil v čele Ústavu pro studium totalitních režimůOd počátku jeho zvolení vyvolávalo spory a nakonec jeho pobyt v čele ostře sledované instituce trval pouhých sedm týdnů. Dnes totiž rada Ústavu pro studium totalitních režimů Jiřího Pernese odvolala. Sedmičlenná rada "zimního" ředitele odvolala stejně těsnou většinou, jakou ho před tím zvolila - čtyřmi hlasy ze sedmi. Radní své rozhodnutí ještě nevysvětlili, jednání dále pokračuje, nicméně spekuluje se o tom, že vaz Pernesovi zrazilo další podezření z plagiátorství. V čele ústavu Pernese dočasně nahradil Zdeněk Hazdra, který dosud šéfoval oddělení zkoumání doby nesvobody. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].