Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 4. 10. 2010

Kdo se bojí, nesmí na letiště. • Autor: Matěj Stránský
Kdo se bojí, nesmí na letiště. • Autor: Matěj Stránský

07:48
Dobré ráno všemČeské basketbalistky mají stříbro a královnou Horákovou a Brazílie zas bude mít nejspíše prezidentku, zatímco teroristi v Pákistánu prý míří na Eiffelovku a východní Němci jsou dvakrát bohatší než Češi. O tom, že jsou dokonce šťastnější než my, si můžete přečíst ve sloupku Báry Procházkové. Tolik na úvod dnešního pondělní dne. Ať se vám dobře stává, třeba za zvuků této alžírské krásky a/nebo s hrnkem alžírské kávy.

08:45
Co se dnes bude dít - generálka na státní maturity Co dnes můžeme čekat – ministr školství Josef Dobeš (VV) řekne, jak přesně bude vypadat generálka na státní maturity. Zkouška se odehraje příští pondělí a bude prvním konkrétním krokem k největší změně na středních školách za poslední léta. Vláda bude znovu hledat řešení nárůstu cen energií. Londýňané budou celý den přemýšlet, jak se dostat do práce či do školy. Zaměstnanci metra v britské metropoli totiž celý den stávkují na protest proti škrtům v platech. Začíná summit EU a Asie - Česko bude zastupovat prezident Václav Klaus. Bude se mluvit zejména o ekonomice. V Thajsku dnes rovněž stojí před soudem obchodník se zbraněmi Viktor Bout, který se stal inspirací pro film Obchodník se smrtí (celý film je mimochodem k vidění zde.)

09:20
Výročí smrti Janis JoplinPrávě čtvrtý říjenový den se před čtyřiceti lety heroinem předávkovala americká zpěvačka Janis Joplin. Pokud máte chuť a čas si o ní číst, New York Times mají tady hromadu článků. A kdo chce poslouchat, tady je třeba její vystoupení na festivalu ve Woodstocku. Oblíbené historické cvičení na téma „co by, kdyby“ (Djka se přiznává, že i ona tyto cviky s oblibou provozuje) je obzvláště zábavné v případě předčasně zemřelých rockových hvězd. Jak by vypadal a co by dnes dělal takový Kurt Cobain? Nebo Jimi Hendrix? Nebo právě Janis – usadila by se a měla vnoučata? Nebo vlastní reality show na MTV, kde by uklízela kočičí výkaly jako tady Ozzy Osbourne? Právě Osbourne či Courtney Love ukazují, jak končí takoví divočáci - a obvykle to není pěkný pohled…

10:29
V Pákistánu hoří spojenecké cisternySkupinu cisteren připravujících se na cestu do Afghánistánu s palivem pro vojáky NATO napadli v Pákistánu v noci na dnešek útočníci z tamní odnože hnutí Táliban. Sedmadvacet vozů zapálili na jejich stanovišti v metropoli Islámábádu. Podle informací BBC šest lidí zemřelo. Podobný útok se odehrál už v pátek. Zajímavé na tom je to, že v Pákistánu zřejmě takové činy nebudou vadit vládě, ani občanům. Vláda je totiž s aliančním vedením na nože od minulého týdne, kdy skupinka vrtulníků přeletěla afghánsko-pákistánské hranice a spojenečtí vojáci z nich zastřelili tři vojáky pákistánské. NATO říká, že šlo nejprve o navigační omyl a posléze reakci na provokace, Pákistán to bere jako cílený útok. A vláda tedy uzavřela jeden z přechodů mezi oběma zeměmi, který je ale zcela klíčový pro NATO – putuje skrz něj až 80 procent nevojenských zásob. 

10:55
ODS zavádí „slevovou kartičku“ODS začíná některými nápady z poslední doby připomínat spíš velkou firmu než politickou stranu. Nejprve občanští demokraté oznámili, že seznam zhruba třiceti tisíc straníků prodají pro účely „direct marketingu“ - firmám takové seznamy a údaje o lidech v nich slouží pro nabídku zboží a služeb „ušitých na míru“. (Zavolají premiéru Nečasovi do Strakovky, jestli nechce novou pračku? Ministru Drobilovi, jestli by neuvažoval o elektromobilu?)A teď přišla partaj s „věrnostní kartičkou“, s níž budou moci její členové ve vybraných obchodech nakupovat se slevou. Má jít o odměnu pro stávající straníky a lákadlo pro nové. Celé je to tedy hodně divné. Lze chápat, že se strana s finančními těžkostmi z nich snaží nějak vyhrabat. Ale zvolený způsob není nejšťastnější. Jde hlavně o symboliku - opravdu chceme v politice a ve stranách lidi, kteří tam budou vstupovat kvůli slevě na televizi? A navíc nevíme, zda firmy a obchody nebudou chtít za slevu kromě třiceti tisíc potenciálních zákazníků, které jim ODS dodá, ještě něco jiného…

11:5
0 Rozsáhlá studie o světových mořích – vědci objevili 6 tisíc nových druhůPo deseti letech byla dokončena dosud nejrozsáhlejší studie moří a oceánů. Čísla jsou vskutku ohromující: na projektu opracovalo celkem 2700 výzkumníků z 670 institucí z 80 zemí. Moře zkoumali celkem 9 tisíc dní během 540 výprav. A celé to stálo 650 milionů dolarů. Vědci studovali jak probádané, tak dosud neznámé vody. Potvrdil se předpoklad, že zvláště v dosud neprobádaných částech oceánů se ukrývají tisíce neznámých živočišných i rostlinných druhů. A navzdory těmto objevům a dekádu trvající práci vědci upozorňují, že stále není možné celkový počet druhů vyčíslit. Přesto výzkumníci splnili jeden z úkolů, který si před deseti lety dali (šlo o základní otázky: Co žilo, žije a bude žít v oceánech a mořích?). Objevili totiž více šest tisíc nových druhů živočichů. Jde o nejrůznější miniaturní, průsvitné či světélkující tvory, jejich fotogalerie zde.

13:20
Zkorumpovaný úředník jde na tři rok za mřížeOkresní soud v Rychnově nad Kněžnou dnes poslal do vězení bývalého úředníka radnice v Kostelci nad Orlicí. Milan Furda coby šéf dopravního odboru přijímal úplatky za přednostní vyřizování žádostí kupříkladu při zápisech do registru vozidel a dnes ho za to soud potrestal třemi roky nepodmíněně. Což je víc než podmínka, kterou navrhovala žalobkyně.Jde o důležitý moment, a to z několika důvodů. Furda sice podle zjištění policie přijal za dobu, kdy ho policisté sledovali a natáčeli, na úplatcích pouze necelých dvacet tisíc korun, soud ho potrestal přísněji, než mu ukládá zákon. Jde totiž o princip, o „hrubé porušení povinností úředníka“, a tam tolik nezáleží na konkrétní částce. A další klíčovou skutečností je, že na policii se s podezřením obrátilo samo vedení města.

14:05
Winston hvězdou britské hitparádyNejde ovšem o nového rappera, ale o britského premiéra Winstona Churchilla, který podle BBC jako první předseda vlády v dějinách zabodoval v tamním žebříčku nejprodejnějších alb. Deska Reach For The Skies obsahuje písně hlavní kapely letectva britské armády (The Central Band of RAF) a hudební kusy jsou doplněné Churchillovými válečnými projevy. Okamžitě po vydání vyskočila na čtvrtou příčku. Album vychází při příležitosti sedmdesátého výročí bitvy o Británii.Téměř každý Brit umí Churchillovy válečné projevy věrně napodobit, protože jim je dokola pouštějí ve škole. Pro cizince je to ovšem trochu oříšek, protože politik byl vskutku studijním materiálem pro logopedy, tolik vad řeči měl. Nicméně stále jde o rétorické mistrovství, které pomohlo Britům fungovat podle hesla „business as usual“. Posuďte sami zde.

15:20
Česko zpřísnilo bezpečnostní opatření Kvůli zvýšené hrozbě teroristických útoků se zvýšila ostražitost i v Česku, přestože země podle informací ministerstva vnitra není v přímém ohrožení. Na možný útok Al-Káidy na Evropu se starý kontinent začal připravovat minulý týden – jeden ze zadržených členů teroristické organizace o chystaných útocích na francouzská a německá města řekl vyšetřovatelům při výslechu. Před cestami do Evropy varují své občany i Spojené státy a Japonsko. Česká policie posílila hlídky na letišti, v blízkosti strategických objektů nebo u synagog.

16:30
„Otec“ dětí ze zkumavky dostal Nobelovu cenu za medicínuLetošní medicínská Nobelovka putuje k britskému vědci Robertu Edwardsovi. Pětaosmdesátiletý vědec cenu dostal za objev metody umělého oplodnění. První „dítě ze zkumavky“, Louise Brown, se narodilo v roce 1978 a odhaduje se, že od té doby jí následovaly další čtyři miliony dětí. Edwards zkoumal možnosti léčby neplodnosti od padesátých let. Spolu s kolegou Patrickem Steptoem (zemřel v roce 1988) čelili při práci nejen nedůvěře kolegů, ale také odporu církví a nedostatku financí. Další Nobelovy ceny budou následovat tento (fyzika, chemie či literatura) a příští týden (ekonomie).

17:30
Dělají z nás sociální sítě mocné zákazníky? Kromě popsaných fenoménů, které se pojí se sociálmní sítěmi typu Facebook či Twitter, existuje samozřejmě celá řada jejich dosud neprobádaných efektů. A některé jsou vcelku překvapivé – čekali byste, že se díky nim může zlepšit zákaznický servis? Jak upozorňuje BBC, dříve jsme mohli svoji frustraci z nekonečné reklamace bot nebo nedopečeného kuřete v restauraci sdělit pár kamarádům okolo sebe, případně se pokusit vzbudit pozornost klasických médií. Dnes o svém případu „tweetnete“ nebo dáte vědět kamarádům i „kamarádům“ na Facebooku a najednou vědí desítky či rovnou tisíce lidí. Nebo rovnou miliony – kanadský muzikant Dave Caroll přetavil svoji frustraci z toho, že letecká společnost United Airlines už devět měsíců odmítala zaplatit škody, které při cestě jejím letadlem urpěla Carollova drahá kytara, do písně. Na YouTube se song stal hitem, dodnes ho vidělo téměř deset milionů lidí. Firmy tak v reakci na to samozřejmě touží po tom vědět, jestli a jak případně se o nich v sítích mluví, což není úplně jednoduché vzhledem k tomu, jak masivní je objem informací, který s sítích „běhá“. Vznikají tedy nové společnosti, které tyto speciální služby nabízejí. A nejde jen o pověst výrobků či služeb. Analytici Hewlett Packard například podle BBC tvrdí, že dovedou předpovědět komerční úspěch filmu na základě toho, jak často a v jakém kontetxu byl před premiérou zmiňován na Twitteru.

17:56
Na závěr Kid Cudi a přání úspěšného týdneČas od času se stane, že i v hudebním mainstreamu se objeví někdo originální a osvěžující. To platí - alespoň podle skromného názoru DJky - o americkém rapperovi Kidovi Cudim. Když hudební nápad doprovodí netradiční klip jako v Make Her Say je to jako dělané na závěr pondělního DJ Respektu.DJka se loučí a přeje všem klidný a úspěšný týden.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].