Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 28. 3. 2011

Nejen Heger, ale i pracovníci ve Fukušimě by si také zasloužili medaili, a ne jednu. • Autor: Globe Media /  Reuters
Nejen Heger, ale i pracovníci ve Fukušimě by si také zasloužili medaili, a ne jednu. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ráno se sluncem a koaličními partneryDnes bude polojasný den, teploty se mají vyšplhat na jarních dvanáct.Předpověď pro vládní koalici rozhodně tak dobře nevypadá: i tento týden ji čekají bouřky, možná i hromobití. Alespoň tak lze soudit z prohlášení šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka, který v neděli v České televizi prohlásil, že když premiér neodvolá kvůli předraženému Evropskému předsednictví ministra obrany Alexandra Vondru (ODS), odmítají s ním „topáci“ dál sedět při koaličních jednáních za jedním stolem. Petr Nečas (ODS) má tak teď na výběr buď této žádosti vyjít vstříc, nebo přidat jeden stůl.Vskutku těžký start týdne.

08:42
Libyjští povstalci chytli vítr do plachetDíky pokračujícím útokům mezinárodní aliance na síly Kaddáfího, povstalci opět mírně posilují, získali některá dříve dobytá a obratem ztracená města blíže hlavní diktátorovy bašty Tripolisu a údajně se blíží k Sirte, rodnému městu Muammara Kaddáfího.Spojené státy americké se zároveň nechaly slyšet, že se rozhodně nebudou pokoušet svrhnout libyjského vůdce.Jak dál chtějí spojenci v operaci pokračovat, nicméně není stále jasné. Pro detailní vhled do nepřehledné situace doporučuji dnešní článek kolegy Jiřího Soboty v tištěném Respektu – Divná válka.

09:33
Heger si vysloužil metál, Jurásková takéMinistr zdravotnictví Leoš Heger dostal zvláštní ocenění Unie Pacientů ČR. Za to, jak klidně a bez emocí zvládl řešení největší polistopadové krize ve zdravotnictví, která vstoupila v širší známost pod názvem Děkujeme, odcházíme.Trochu stranou pozornosti, bohužel, nicméně zůstaly zdejší sestřičky a jejich šéfka Dana Jurásková. Ty, nejen že během konfliktu nejitřily situaci siláckými výroky, ale ještě řekly, že na rozdíl od lékařů teď navýšení svých platů požadovat nebudou. A to i přesto, že je mají dlouhodobě nízké.Dnešní DJ jim proto vystavuje alespoň symbolickou medaili a smeká klobouk.

10:26
Kalouskova japonská mystifikaceRadiace v druhém reaktoru jaderné elektrárny Fukušima opět stoupla, a to kvůli částečnému roztavení palivových tyčí. Hodnoty ve vodě přesahují povolený limit stotisíckrát. Stateční zaměstnanci elektrárny se ji proto snaží rychle odčerpat. Úřady k tomu vyzvaly obyvatele z evakuační zóny, aby se zatím nevraceli domů. Z Fukušimy ne a ne přijít nějaká dobrá zpráva. Včera médii proběhla zpráva o úrovni radiace, která měla být desetimilionkrát vyšší oproti normálnímu stavu. Příčinou bylo chybné měření elektrárenské společnosti TEPCO. Kdyby situace nebyla tak vážná, jeden by řekl, že v tom má zase prsty Miroslav Kalousek.

10:55
Otřesy v Sýrii, Asad reformátoremDobré zprávy nepřicházejí ani ze Sýrie. Tam se o víkendu rozšířily protesty proti vládě pevné ruky Bašára Asada do jiných měst, například do Damašku a Latakíje ležící na syrsko-libanonské hranici, kde přišlo o život minimálně dvanáct lidí.Asad slíbil, že brzy zruší výjimečný stav, který v zemi platí od roku 1963. Co by to v takové zemi znamenalo, ptal se redaktor BBC syrského diplomata sloužícího v Londýně. Prý více svobod typu svoboda projevu a shromažďování pro Syřany, zrušení zatýkání bez udání důvodu a držení ve vazbě bez obvinění aj.Prezident se také brání nařčení, že nedal příkaz k výstřelům bezpečnostních složek na civilisty a že prý nechá vyšetřit, kdo to má na svědomí. „Prezident je nejlepší reformátor, jakého kdy Sýrie měla,“ prohlásil pyšně onen diplomat.V zemi mimo jiné zmizeli dva novináři agentury Reuters, kteří se vydali taxíkem k syrsko-libanonské hranici. O jejich osudu zatím není nic známo.A teď už jednu píseň na zpříjemnění pondělního dopoledne.

11:54
Barták skončil na financíchNáměstek ministra financí a někdejší ministr obrany Martin Barták odchází z Kalouskova úřadu. Barták již delší dobu pobýval na neplacené dovolené, poté, co ho bývalý americký velvyslanec William Cabbanis nařkl, že ho ve věci jednoho z lukrativních armádních obchodů požádal o úplatek. Barták opouští svůj post na vlastní žádost. Bude zajímavé sledovat, jestli neskončí v nějaké ze zbrojařských firem, které za jeho éry bohatly z předražených vojenských zakázek.

12:05
Dobrou chuť, pokud zrovna obědváteV Česku bohužel není zvykem držet delší polední siestu, kdo by si chtěl alespoň pár minut dopřát k dobru po jistě vydařeném obědu a lépe zažívat, nechť klikne sem.

13:00
Bárta vyzval JohnaFaktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta se na blížícím sjezdu VV utká o předsednické křeslo. Svou kandidaturu už dříve oznámil i ministr vnitra a současný šéf strany Radek John. Bárta tak reaguje na řadu hlasů zevnitř strany, které mu vyčítaly, že chce držet moc, ale jen z klidného závětří místopředsednického postu.

14:00
Vědci rozluštili geny způsobující leukémiiBBC hlásí skvělý objev. Vědci podle ní rozklíčovali tři skupiny genů, které způsobují leukémii. Nejen ve Velké Británii, kde ročně touhle chorobou onemocní dva tisíce lidí, tak svitla řadě pacientů šance na lepší vyléčení.

14:27
Kaddáfí očima a rukama Pavla ReisenaueraKdo má rád karikaturní kresby Pavla Reisenauera, může se zde pokochat jeho karikaturou Muammara Kaddáfího z aktuální obálky Respektu. Je to obzvlášť povedený kousek.

15:00
Merkelová zelená prohrou Německá kancléřka Angela Merkelová a její CDU po padesáti osmi letech ztratila vládu nad klíčovou spolkovou zemí Bádenskem - Württemberskem. Merkelová sice nedávno posílila rezignací ministra obrany Guttenberga (kvůli plagiátorské aféře), který pošilhával po jejím křesle, debakl v tradiční baště křesťanských demokratů její pozici nicméně opět výrazně oslabuje. Slavit naopak mohou Zelení. Proč jsou v Německu úspěšní, zatímco v Česku živoří čtěte v dnešním strhujícím článku kolegy Tomáše Lindnera – Do nitra zeleného kapitalismu.

15:40
Mají novináři spát s politiky?Za nejvíc inspirativní článek v dnešním tisku považuji článek kolegy Daniela Anýže v dnešních HN, který se vrací k případu „mystifikace“ ministra financí Miroslava Kalouska. Ten nejdřív tvrdil, že má nahrávku z jednání šéfredaktorů, aby pak svá slova vzal zpět a tvrdil, že to byla jen taková neškodná zkouška. Daniel Anýž upozorňuje, že většina zdejších novinářů rychle na tenhle zásadní přešlap Kalouska zapomněla a zase mu neškodně nastavují své mikrofony, a to v podstatě na jakékoliv téma.Kolega Anýž k tomu dodává: „Pro ministra Kalouska jsou novináři materiálem ke zpracování, hračkou na klíček. A novináři se takto nechávají využívat buď přímo, když návodně píší, nebo podprahově, když ministra sice kritizují za jeho odborná rozhodnutí, ale jeho „mystifikaci“ s nahrávkou odmávanou „to je prostě Kalousek“. A dohadují se, jak moc byl střízlivý. Čímž ovšem na sebe přebírají politický cynismus, stávají se společníky českého cirkusu. Obcují se slony, aniž o tom vědí.“Váš DJ se k výše vyřčenému přidává a dává si závazek, že s političkami ani politiky spát nikdy nebude.

16:31
Konkurenceschopnost českých firem brzdí instituce a službyS konkurenceschopností českých firem to možná nebude tak zlé, jak se zprvu tvářilo. Mezi konkurenty z jiných částí světa se české podniky neztratí, bolavým místem tuzemské ekonomiky jsou ale špatně fungující instituce, uvádí poslední zprávu Národní ekonomické rady vlády (NERV) zpravodajský kanál ČT24.V dokumentu, který NERV vypracoval pro ministerstvo průmyslu a obchodu pro sestavování strategie na zvýšení konkurenceschopnosti Česka, se píše, že na vině je především daňový systém, hlavně vysoké zdanění práce, které podnikům zaměstnávání lidí velmi prodražuje.Brzdou jsou prý i služby. „Dovážíme služby, které bychom do budoucna s daleko lepší vzdělaností dokázali poskytovat sami… …Měli bychom se více opírat o vlastní výzkum a vývoj,“ říká Michael Mejstřík z NERVu a to i přesto, že jsme malá země.

17:00
Jednu ženu navíc, prosímDeník The Guardian přišel se zprávou, že vojenským operacím amerického letectva poprvé šéfuje žena. Konkrétně generálmajora Margaret Woodwardová, jinak výborná pilotka, která má na svých křídlech téměř čtyři tisíce letových hodin a operovala v Iráku, Afghánistánu a na Balkáně. Žena šéfuje i španělské armádě, což by mohlo posloužit premiéru Nečasovi a jeho vládě mužů jako vodítko, jakým směrem se vydat při případném hledání nového ministra obrany.

18:00
Ať žije jaroA dobrá zpráva nakonec: o víkendu sice bylo frišno, ale od středy přijde hic. Tedy skoro doslova, když se má oteplit na krásných sedmnáct. Držíme palce všem sněženkám, krokusům a hlavně narcisům, aby nedej bože zase neuhodily mrazy. Všem ostatním hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].