0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ30. 4. 20105 minut

Pátek 30. 4. 2010

Nabízejí stejné zadlužení / Foto Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš

07:59
Budíček s Gasparem NoemHezké čarodějnické ráno. Pokud jako já nemůžete rozlepit oči, pusťte si asi nejpsychedeličtější úvodní titulky filmové historie. Vejdi do prázdna francouzského režiséra Gaspara Noe (tokijská variace na Tibetskou knihu mrtvých na halucinogenních drogách) jde do kin přiští týden. 

08:44
Levice a pravice plánují zadlužovat podobněProgramy ODS a ČSSD by v roce 2011 vedly prakticky ke stejné rozpočtové bilanci a stejně velkému státnímu dluhu. Program ODS by vedl ke snížení schodku veřejných financí o 16.5 miliardy korun, sociální demokraté zaostávají jen o miliardu. Uvádí to server České noviny na základě článku z dnešních Hospodářských novin, které propočítaly ekonomické programy stran, jež mají největší šanci dostat se po volbách do sněmovny. ČSSD se sice chystá utrácet mnohem víc než ODS za volební dárky, jako je 13. důchod nebo vyšší nemocenská, ale na druhé straně plánuje zvýšení daní firmám a nejbohatším lidem. A tyhle peníze pokryjí favoritovi voleb víc než polovinu volebních slibů. ODS brání v rychlejším snižování dluhů její slib, že nebude zvedat žádné daně.Navštiv Mádla a dej mu přečíst noviny :-)

Reklama

10:23
Svátek práce? Animace!Nemáte-li ještě program na nadcházející čarodějnicko-prvomájový víkend, neváhejte a vyražte do Třeboně. Už od středy tam frčí Anifilm. Na stranu odštěpeného bratříčka tradičního Anifestu, který se definitivně přestěhoval do Teplic, se přidala většina animátorů a každoročních návštěvníků akce. Na programu je celá řada atraktivních celovečerních filmů, které se vyhly české distribuci: Fantastický pan Lišák Wese Andersona nebo japonští Nebeští lezci. Tady je závdavkem odkaz na hravou znělku festivalu.

11:30
NKÚ kontroluje ode dneška další politikVedení Nejvyššího kontrolního úřadu má ode dneška nového člena, dosavadního poslance Daniela Reisiegela. Poslancům se zatím podařilo dostat do sedmnáctičlenného kolegia NKÚ šest členů, kteří mají blízko k ČSSD, jednu bývalou komunistickou poslankyni a dva zástupce ODS. Sedmnáctičlenné kolegium dnes doplnil další občanský demokrat. Více zde.

12:10
Píseň pro tento denUž jen pět dnů zbývá do pražského koncertu Amandy Palmer. Tahle fenomenální čarodějka umí řádit za klavírem jako nejdrsnější punkerka, my si ale s ohledem na zítřejší datum pustíme něco něžného :-) aneb romantické milostné vyznání v digitálním věku.I google you/ late at night when I don´t know what to do/ I find photos you´ve forgotten you were in/ put up by your friends// …// And I´m pleased your name is practically unique/ it´s only you and some would-be PhD in Chesapeake/ who writes papers on the structure of the sun/ I´ve read each one :-)

13:05
Vyšel zásadní JarmuschKniha Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 mapuje dvacet let Jarmuschovy práce od prvního filmu Trvalá dovolená (1980) po snímek Ghost Dog - Cesta samuraje (1999). Rozhovory s ním vedli například spisovatel Luc Sante, filmový historik Peter von Bagh, režisér a kameraman Mika Kaurismäki, novinář a kritik Jonathan Rosenbaum či režisér Danny Plotnick. Čeština je prvním jazykem, do které byla kniha přeložena. Sborník rozhovorů vyšel už před časem, server ČT 24 o něm píše dnes.Až budete někde u Kafe a Cigár debatovat o tomto filmařovi Podivnějším než ráj a nebudete znát tuhle knihu, neocitnete se sice Mimo zákon, ale ve společnosti budete odepsaní jako Mrtvý muž (nebo mrtvá žena).

14:17
Nejhorší tenista na světě prohrál soudBritský nejvyšší soud dal za pravdu deníku Daily Telegraph, který v roce 2008 nazval Roberta Dee nejhorším tenistou historie. Dee totiž od dubna 2005 do března 2008 prohrál na turnajích ITF 54 zápasů za sebou, v nichž navíc neuhrál ani set! Jen dvakrát dotáhl set do tie breaku a 31× inkasoval kanára. Informaci tehdy přetiskly další média a s většinou z nich se rozzlobený tenista dohodl na mimosoudním vyrovnání a omluvě. Texty omluv z médií od BBC po Guardian si můžete přečíst na tenistových oficiálních stránkách a více o kauze se dočtete zde.

15:40
Economist vytvořil novou, lepší EvropuKontinentální drift, v rámci něhož by si vyměnily území mnohé evropské státy, si vysnil týdeník Economist. Cesko rozhodl vyměnit s Belgií, Polsko s Velkou Británií apod. Referuje o tom iDNES..To jsou ošklivé, opravdu ošklivé větičky, které bych čekal leda tak od časopisu Žena a móda, ale ne od mého oblíbeného Economistu. Bruselu Pražský hrad nepřenecháme, i kdybychom se měli k němu připoutat vlastním tělem. To je důsledek Lisabonské smlouvy, nejdříve se Evropa zfederalizuje a pak začnou technokrati z EU stěhovat celé národy…

17:34
Pražský magistrát jde před volbami do sebePražští radní dnes po tříhodinové diskuzi schválili materiál, podle něhož se v budoucnu nebudou moci do tendrů o veřejné zakázky hlásit firmy, které neodkryjí majitele. S podobnou podmínkou počítá i zatím neschválená vládní novela zákona o veřejných zakázkách, která se ze Senátu vrací Poslanecké sněmovny a bude se pravděpodobně v parlamentu opět projednávat v půlce května. Více zde.

18:02
Anarchisti na Císařské louceJeště jeden tip na zitřejší den! Třetí ročník festivalu May Day je dokladem toho, že zdejší antifašisté pochopili, že první květen se dá strávit smysluplněji než potyčkami s neonacisty. A i když s politickým smyšlením pořadatelů nesouhlasíte, určitě stojí za to navštívit akci, která má zajímavě poskládaný line-up z kapel hrajících různé žánry (od hardcoru přes punk po hip hop). Největším tahákem jsou výborní němečtí Robocop Kraus. Hezký víkend!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].