0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ24. 2. 201110 minut

Pátek 25. 2. 2011

Před páteční modlitbou se musí všechno blejskat. • Autor: Globe Media /  Reuters

08:00
Vstáváme s pětadvacítkouZatímco v československých dějinách dnešní den není zapsán zrovna jako den, na který bychom rádi vzpomínali, na druhém konci světa si jej připomínají s radostí.25. února 1986 byla na Filipínách uvedena do prezidentského úřadu prezidentka Corazon Aquinová, první demokraticky zvolená hlava státu od roku 1965. Tento den završil pokojnou revoluci filipínského národa, kterému se podařilo bez ztráty jediného života svrhnout diktátora Ferdinanda Marcose. Mnoho Filipínců věří, že tím zasadili světovou tradici mírových revolucí, včetně té naší ve Východním bloku.Dejme si proto filipínskou video-hudební vzpomínku na filipínskou sametovku Handog ng Pilipino sa Mundo neboli Dárek Filipínců světu. Na rozproudění krve si pak můžeme pustit trochu filipínského punku a řádění tamní mládeže, která měla to štěstí, že vyrostla už ve svobodné, nemarcosovské zemi.

08:44
Kdo s koho: Heger proti firmámMinistr zdravotnictví Leoš Heger slíbil, že farmaceutické firmy nebudou moci ovlivňovat typy léků, které čeští lékaři předepisují pacientům.Na tohle se DJka osobně těší, jelikož tuto neblahou praktiku už několikrát pocítila na vlastní kůži, jednou doslova. Podaří se ministru Heregovi čelit lobbingu, který bude určitě tlačit cotopude? Aby si nakonec ministr nemusel zpívat tuhle písničku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:20
Svět s Čínou, Čína světu o světěTušili jste, že existuje české vysílání v čínském rozhlase? A to už od roku 1968!China Radio International (CRI) je rádoby něco jako BBC World Service. CRI „má za cíl seznámit svět s Čínou a Čínu se světem, informovat svět o světu, posílit porozumění a přátelství mezi čínským národem a národy jiných zemí světa“, píše se na jejich stránkách.Pro to lepší porozumění si dejme pár hlavních zpráv z CRI:– Ženy v čínských městech nejčastěji trpí hyperplazií mléčné žlázy a muži tukem v játrech– Prudký růst čínského trhu s předměty sportovní potřeby v přírodě– Byty v Pekingu budou šetřit 75% energieZahraniční vysílání zahájilo čínský mezinárodní rozhlas v roce 1941 a to české 26. srpna 1968. (Všímáte si toho podivného data?)Atady si můžete vyplnit dotazník ke sjezdům VSLZ a  ČLPPS, máte-li chuť. (Takhle to tam přesně mají).A další citace z webu čínského rozhlasu: „Čas letí. S odchodem řady starších pracovníků do důchodu přichází mladá generace.“Moudrá věta, že? O tom, že opravdu přichází, psal kolega Tomáš Lindner v minulém čísle Respektu v této reportáži. A teď už radši nějaký song. 

10:00
Zemřel poslední svědek masakru na NěmcíchNejedná se sice o zprávu z dnešního dne, ale rozhodně jde o klíčovou událost. Tento týden zemřel poslední svědek masakru na Němcích v Dobroníně. Robert Kautzinger si s sebou do hrobu vzal, co se vlastně tehdy stalo.Kautzinger měl být s otcem i bratrem jedním z členů Revoluční gardy, která skupinku obyvatel německé národnosti zavřela do hasičské zbrojnice a později Němce měla ubít na louce Budínka. Policie starce vedla jako svědka, ne jako pachatele.Tato zpráva má dvě strany - od této chvíle by se mohlo začít vyšetřovat bez emocí. Na druhé straně jakékoli vyšetřování bez svědků je dost komplikované. Podle vyjádření policejní mluvčí smrt svědka Kautzingera by neměla průběh vyšetřování narušit. Hm.

10:30
Lyžujete rádi? Slavte.Lyžujete rádi? Tak vězte, že dnes by oslavil své 155. narozeniny otec alpského lyžování, Matyáš Žďárský. Tohoto českého učitele totiž jednou napadlo připevnit si boty na prkna a svést se po nich dolů ze svahu. Jeho nápad se rychle ujal a z Matyáše se stal brzy první rakouský lyžařský instruktor.Žďárský byl vůbec koumák - později mu došlo, že na kratších lyžích se to lépe vozí, tak je zkrátil, vyvinul předchůdce přeskáčů, sepsal učebnici lyžování a taky vymyslel spacák. Vlastně to byl takový Jára Cimrman. A nebo že by to byl přímo on? Pokud ne, tak se s ním určitě musel znát.DJka se musí přiznat, že když si to takhle frčí dolů z kopce, že ji občas napadne, koho to tak mohlo napadnout připoutat si dlouhá prkna na nohy a spustit se neohroženě dolů. Musel mít tehdy pro strach uděláno. Je moc ráda, že to toho Matyáše Žďárského napadlo a nepřestane mu v duchu děkovat. Sláva mu. A tady jedno filmové zpracování o pralyžování.

11:20
Kaddáfího syn o demokracii a liberální společnostiKolega Tomáš Lindner píše do dalšího čísla profil Muammara Kaddáfího. Při rešeršování na netu narazil na tuto pozoruhodnou věc - Kaddáfího syn Saíf al-Islam na britské London School of Economics sepsal skutečně zajímavou dizertaci.Média dnes přinášejí zprávu o tom, že EU i OSN chystají na Libyi sankce. DJka si není zcela jistá, zda sankce budou Muammara Kaddáfího trápit. Podle ní v tuto chvíli spíš přemýšlí o tom, jaká mučednická smrt bude pro něj nejvhodnější.Kolega Tomáš Lindner navrhoval, že by měl Khaddáfí toho svého diktátorství nechat a raději se přestěhovat do Hollywoodu, kde by byl slavnější, než jako současný diktátor Libye. DJka si Kaddáfího dokáže představit třeba v nové bondovce. Má někdo nějaký jiný nápad, co s Muammarem Kaddáfím? Rovnou můžete přihodit i tipy na to, jak Khaddáfí skončí - 1. zabije se sám 2. zabijí ho ostatní 3. odejde do Hollywoodu. Nějaké jiné nápady?

11:55
Komunistické čistky komunistů25. únor se v československých dějinách nezapsal jen jako Vítězný únor 1948, neboli komunistický převrat. 25. února, tentokrát roku 1951 Československý rozhlas informoval své posluchače o „protistátním spiknutí“. Otto Šling, Marie Švermová a další byli obviněni z protistátní činnosti a Vladimír Clementis a Gustáv Husák z buržoazního nacionalismu, připomíná ČT24.Na popud sovětských poradců totiž ÚV KSČ měla začít hledat vnitřního nepřítele i v vlastních řadách.  Výsledkem byl monstrproces v roce 1952 s „protistátním spikleneckým centrem“ bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Rudolfa Slánského. Na smrt bylo posláno 11 funkcionářů.Dodnes se neví, kolik obětí z řad komunistů tyto čistky přinesly. Někteří historici se domnívají, že to byly tisíce.Soudruhům minulým i těm současným posíláme píseň o jednom nehodném katovi.

13:00
Kuriozní příběh jednoho obrazu, vlastně dvouZajímavý příběh jednoho obrazu přináší server iDnes.cz. V jedné pardubické galerii byl vydražen obraz Boží znamení od herce Jana Kanyzy. Ten ale tvrdí, že jde o padělek, že jeho originál visí v soukromé sbírce v Paříži.Proč by ale někdo falzifikoval obraz herce a neprofesionálního malíře, ptá se aukční síň, která obraz dražila. Že by se nějakému malíři vyplatilo učit se léta Kanyzovu techniku malby a pak za to dostat pát tisíc?Oba obrazy – originál i padělek - se od sebe na první pohled značně liší. Zajímavé na nich je, že jednatel síně označil falzifikát, je-li to falzifikát, za velmi kvalitní dílo, nejspíše kvalitnější než originál. „Dobré technické provedení naznačuje vyzrálost autora,“ stojí v posudku obrazu. Kdo je ten vyzrálý autor - Kanyza nebo falzifikátor? Někdo tu zkrátka neříká pravdu… o říkání nepravdy tu máme jednu hodně populární skladbičku

14:00
Barma liberalizuje, protože musí, ne že by zas tak chtělaBarmské ministerstvo pro telekomunikace, poštu a telegrafování (sic!) konečně povolilo výrobu a prodej předplacených karet.O telekomunikační služby se vždy monopolně starala státní společnost Myanmar Post and Telecommunications (MPT). Jenže ta nemá na předplacené karty žádné know-how, kapacitu ani infrastrukturu a tak ji nezbývá nic jiného, než povolit vstup dalších hráčů na trh.Jak by se to dalo jen nazvat? Nechtěná liberalizace trhu? Barmské juntě posíláme jednu policejní písničku.  

14:50
Ranní zprávy doma a ve světě očima Ivana DereraCo uděláte jako první, když si ráno zapnete počítač? Zkontrolujete emaily a Facebook, případně Twitter? Nebo si přečtete zprávy o tom, co se děje ve světě? Bloger Ivan Derer dělá to druhé a v jeho posledním blogovém zápisku se vypsal ze své zkušenosti se čtením ranních zpráv na českých a mezinárodních serverech.Ivanovi posíláme jednu velmi povedenou remixovanou píseň, která začíná právě čtením v novinách - A day In The Life. Podle DJky jedna z nejlepších skladeb, kterou kdy Beatles napsali.

15:15
Příliš mnoho psů v Šanghaji, policie si poradíŠanghajští radní se nechali inspirovat úspěšnou one-child policy a tentokrát se rozhodli zavést one-dog policy. Od května tohoto roku budou moci pejskuchtiví majitelé mít doma pouze jednoho čtyřnožce. Dohnala je k tomu neutěšená situace, kdy po městě podle radních běhá až 600 000 neregistrovaných psů. Tamní policie se prý nabídla, že si s nimi poradí.Kde asi ti chuděrové skončí? Dejme si jeden psí nářez.

16:16
Vzácná shoda ministrů aneb A bude drážMinistři se dnes shodli na sjednocení sazby DPH na 20%, kterou by rádi zavedli už letos v říjnu. Z vyšší daně budou vyjmuty pouze některé potraviny - zelenina, ryby a potraviny pro lidi s metabolickými poruchami.Ministři se ještě shodli také na tom, že ekonomicky produktivní lidé by mohli dobrovolně přispívat jedním procentním bodem ze svého důchodového pojištění na penzi svých rodičů.Tolik shod najednou, to snad náš národ ani neunese. Pánům ministrům posíláme jednu pěkně provokativní písničku.

16:47
Who the hell is Debbie? Dělník kultury napovíVíte, kdo je zpěvačka Debbie, která tento týden získala jednoho z hudebních Andělů? Nevíte. Netrapte se, Djka ji do úterního večera také neznala. A ani Dělník kultury JHV ji neznal. Ale pozor - nakonec sám objevil, odkud povědomé tóny písně Touch the Sun zná. Jeho objev si můžete přečíst zde

17:30
Arabské bouře neutichají a Den hněvu v IrákuZ arabského světa zatím žádné dobré zprávy nepřichází. V Tripolisu vojáci střílejí do lidí a protesty zatím neberou konce v Jemenu. V Egyptě a Tunisku se také ještě demonstruje a Den hněvu zažívá Irák, kde tisíce lidí vyšly do ulic proti zkorumpované vládě, vysoké nezaměstnanosti a chybějícím základním službám. Je evidentní, že vždy nominálně demokratický systém přináší lidem výhody.Do toho svět stále přemýšlí co s Libyí, zatím moc neví, kdo by také věděl a libyjská vláda si to snaží u lidí žehlit a narychlo zvýšila mzdy státních zaměstnanců o 150 procent a taky se chystá udělit rodinné dávky ve výši 400 dolarů každé rodině.Radši si dáme hudbu - skladbu z vlastní dílny alžírské zpěvačky Soud Massi o násilné historii její rodné země.

17:53
Nedočkavé slunce nejen na oblozeMetereologové předpovídají, že počasí o víkendu nám bude přát, poleví mráz a vyjde slunce.Ono už ale vyšlo dneska. Třeba se také nemohlo dočkat víkendu jako většina pracujících a možná i nepracujících. DJka se loučí, přeje víkend nabitý energií a pusťme si na rozloučenou jednu o slunci, které může být na obloze, ale i v duši.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].