Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 19. 3. 2010

Jan Kohout • Autor: Milan Jaroš
Jan Kohout • Autor: Milan Jaroš

08:02
Snídaně bez bolševikůČeský rozhlas nemusí ve svém přehledu denního tisku citovat komunistické Haló noviny. Za pravdu mu dal rozbor Ústavu státu a práva Akademie věd, který si rozhlas nechal vypracovat. Pokud by rozhlas deník ovládaný KSČM citoval, porušoval by Kodex Českého rozhlasu, který zakazuje zařazovat do přehledu denního tisku stranické noviny. Rozbor si nechal Český rozhlas vypracovat po stížnosti komunistického poslance Miroslava Grebeníčka. Více zde.Grebeníček si nejspíš myslí, že dobré jitro by nám stále mělo přát vnitro. Je zvláštní, že se musí Akademie věd vůbec zabývat tak pitomou představou.

08:07
Každý mrtvý ať má známkuO víkendu se v londýnské National Portrait Gallery spustí projekt výtvarníka Steva McQueena (neplést si s jeho hereckým jmenovcem, ten už je ostatně třicet let po smrti) Queen and Country, kterým laureát prestižní Turnerovy ceny dává nahlédnout na svůj názor na britskou účast ve válce v Iráku. Navrhl sto šedesát známek s portréty britských vojáků, kteří ve válce zahynuli, rád by teď přesvědčil poštu, aby je vydala i oficiálně. Fotografie z výstavy k vidění zde.V Británii tenhle nápad nejspíš vyvolá pozdvižení. Ovšem my si vystačíme i s mnohem méně bolestnějšími portréty: skupina Podebal plánuje příští týden otevřít v DOXu pokračování svého projektu Malík urvi, což jsou portréty lidí pohybujících se dnes ve vrcholných sférách českého života, kteří kolaborovali s minulým režimem. 

09:42
Hrdina nemusí jít pykatObvodní soud pro Prahu 9 včera rozhodl, že úředník, jenž upozornil na nevýhodné hospodaření radnice ve Kbelích, není vinen z nedovoleného nakládání s osobními údaji. Případ, kdy byl hnán neoprávněně před soud člověk, který k němu chtěl oprávněně hnát jiné, popisují Lidové noviny zde.

10:11
Zítra začne jaro. (Prý)V sobotu v 18:32 začne astronomické jaro 2010. Více například zde.Už bylo na čase!

11:31
Kdo nám teda, můj ty světe, bude vládnou?Ve volbách do dolní komory by na přelomu února a března vyhrála ČSSD s 27,4 procenta hlasů, ODS by získala 23 procent. Do sněmovny by se dostaly i KSČM s 14,4 procenta, TOP 09 s 11,8 procenta, Věci veřejné se ziskem 7,8 procenta a KDU-ČSL s 6,2 procenta. Uvedla to agentura Factum Invenio (FI) s odvoláním na svůj volební model. FI přepočetla procentní zisky i na mandáty a dospěla k závěru, že by momentálně nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda.Na čerstvé zprávě agentury ČTK je nejpřekvapivější to, že není vůbec překvapivá. Jestli volby dopadnou tak, jak ukazuje průzkum, čeká nás asi velká koalice. A nebo taky - pro změnu - předčasné volby. A tak pořád dokola…

11:52
Zahrádkáři slaví, ředkvičky jsou zachráněnySněmovna ve třetím čtení schválila zahrádkářský zákon. Nájemcům zahrádek mimo jiné zaručuje, že své zahrádky v případě vypovězení smlouvy nebudou muset opustit těsně před sklizní. Zákon stanoví, že nájemní smlouva může být vypovězena pouze s jednoroční lhůtou, a to vždy k 1. říjnu. Více zde.Super, poslanci konečně pracují, jak mají, obstrukce neobstrukce, ředkvičky jsou zachráněny!

12:58
Rosický si to rozdá s MessimBafuňáři UEFA rozlosovali čtvrtfinále fotbalové Ligy Mistrů. Arsenal si to rozdá s Barcelonou, Lyon s Bordeaux, CSKA Moskva s Interem Milán a Bayern Mnichov s týmem Manchester United. Krása! I kdyby Rosického zase něco bolelo, souboj Nasri x Messi bude předčasným finálem LM, to je jisté.

13:08
Co s recyklovaným odpadem? Hoďme ho na skládku!Češi vyprodukují nejméně komunálního odpadu v celé Evropské unii, v recyklaci však výrazně zaostávají. Nejvíce odpadu totiž končí na skládkách. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Eurostat. Obyvatel Evropské unie v průměru za rok vytvoří 524 kilogramů komunálního odpadu, přičemž v Česku je to jen 306 kilogramů, což je vůbec nejméně z 27 členských států unie. Nejvíce odpadu naopak vyprodukují Dánové - 802 kilogramů. Češi ale podle Eurostatu patří mezi země, které komunální odpad vůbec nejméně recyklují a to pouhá dvě procenta z celkového objemu. Méně odpadu - jedno procento - recyklují jen v Rumunsku a v Bulharsku, kde podle evropského statistického úřadu recyklaci vůbec neznají a veškerý odpad končí na skládkách. Více zde.Pokaždé, když se v žebříčku čehokoli ocitneme těsně před Rumunskem a Bulharskem (včetně toho fotbalového), nevěstí to nic dobrého.

13:34
Burton natočí Adamsovu rodinu - ve 3D, pochopitelněRežisér Tim Burton ohlásil, že natočí animovanou adaptaci Adamsovy rodiny, jak jinak v dnešní poavatarovské době než v 3D. Více zde.Autor těchto řádek pokorně přiznává, že v 3D zatím nikdy žádný film neviděl. Měl by se léčit?

13:54
Hledá se nový ministr životního prostředíPrezident Václav Klaus přijal demisi ministra životního prostředí Jana Dusíka (za SZ). Ten z vlády odešel poté, co se neshodl s premiérem Janem Fischerem na modernizaci elektrárny Prunéřov II. Ministr chtěl na základě posudku norské firmy DNV žádat elektrárenskou společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace, nebo kompenzační opatření. Fischer takový postup prý neakceptoval. O novém ministrovi se spekuluje, média přinesla jméno Dusíkovy náměstkyně Rut Bízkové (ODS). Končící ministr by si dovedl představit, že by ho nahradila. Jak by se zachovala v kauze Prunéřov, nechtěl odhadovat, podotknul ale, že občanští demokraté mají na téma jiný pohled. Bízková byla v minulosti v ČEZ zaměstnaná, v letech 1994 až 1998 pracovala jako tisková mluvčí uhelných elektráren ČEZ. "Zatím platí, že MŽP obsazovala Strana zelených, a pokud se s premiérem nedohodnou jinak, oni (zelení) vyšlou do vlády svého člověka," sdělila Bízková na dotaz, zda ji ODS nominovala. Celá zpráva ČTK například zde.Kolik toho takový ministr vůbec může do květnových voleb stihnout? Seznámit se se šoféry?

14:43
Co otravuje redaktora kulturní rubriky?Například maily zvoucí na akce, na které zváni být nechcete, ba dokonce o nich rozhodně ani nechcete vědět, že vůbec existují, že vůbec mohou existovat. Z aktuální pošty se do tohoto druhu řadí mail upozorňující na nový klip Viléma Čoka k jeho novému albu Černoška s obrovskejma kozama. Ano, deska se tak opravdu jmenuje, klip k písni Bílej sex k vidění zde. Kvízová otázka: má druhdy jeden z nejlepších baskytaristů v ČSSR na čepici opravdu prezervativ?A pro srovnání Vilda v nejlepší kondici, tehdy ještě bez prezervativu zde.

15:05
Kohout nabídne velvyslankyni Vicenové jiné místoMinistr zahraničí Jan Kohout poprvé promluvil ke kauze odvolání bruselské velvyslankyně a potvrdil, že Milena Vicenová by měla být vystřídána. „S výměnou na bruselském postu počítám,“ řekl Respektu Kohout. Mělo by se tak podle něj stát „v rámci balíčku dalších ambasadorských přesunů“. O tom, že má Milena Vicenová skončit, informoval tento časopis před dvěma týdny.Kohout však už odmítl potvrdit - ale ani nevyvrátil -, že by k výměně mělo dojít kvůli nespokojenosti s výkonem velvyslankyně. „Milena Vicenová měla smlouvu na dobu českého předsednictví a to skončilo. Počítám s jejím setrváním v diplomacii – pokud o to bude mít zájem,“ sdělil Kohout. S Vicenovou si má promluvit o její další dráze na schůzce v Bruselu v pondělí 22. března. Více čtěte v novém Respektu, který vychází 22. března.

15:08
Americký Dušek: Za Srebrenici mohli homosexuálovéBývalý velitel NATO John Sheehan vyčítá nizozemské armádě, že roku 1995 nezabránila masakru ve Srebrenici proto, že má ve svých řadách homosexuální vojáky. Sheehan přišel se svou osobitou teorií při čtvrtečním slyšení v americkém Senátě. Kongresmani se ho ptali na jeho názor, zda by mohli být otevřeně přijímáni do armády USA homosexuálové. Dosud můžou gayové a lesby sloužit v amerických ozbrojených silách jen tehdy, když o jejich sexuální orientaci nehovoří ani oni sami, ani Pentagon. Sheehan tvrdí, že mu sami holandští velitelé kdysi řekli, že na dramatu ve Srebrenici se podepsala přítomnost gayů v jejich jednotce, jež byla pod praporem OSN nasazena ve srebrenické enklávě. Homosexuálové byli "součástí problému", řekl údajně americkému generálovi šéf nizozemského generálního štábu Henk van den Breemen. A proto by Sheehan homosexuály do vojska nebral, protože podle něj na tuto práci nejsou dost tvrdí. Celý text zde.No, kam se na Sheehana hrabe i takový Jaromír Dušek. Svéráznou poklonu jeho větám o ohýbání se pro tužku na chodbách Českých drah mimochodem minulou sobotu složil Petr Čtvrtníček se svou kapelou Buzerant v Divadle Na zábradlí, video zde.

15:47
Gripeny znovu na scéně, korupčníci, střezte se!Policie se bude opět zabývat kauzou údajné korupce při plánovaném nákupu stíhacích gripenů pro českou armádu. V minulosti případ dvakrát odložila. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká loni nařídila kontrolu případu a znovu ho nyní otevřela. O novém otevření případu informovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová. Uvedla, že při kontrole, kterou Vesecká nařídila loni v prosinci, se zjistilo, že rozhodnutí o odložení případu bylo nezákonné a předčasné. Nejvyšší státní zástupkyně tak podle mluvčí nařídila rozsáhlé doplnění dokazování.Zpráva i s detaily například zde.Dobré rozhodnutí, korupčníky v kauze gripeny konečně nebudou pronásledovat jen v cizině, ale i u nás. K létacímu tématu autor tohoto textu doporučuje poslech jedné pěkné písničky za současného pojídání banánu: zde.

16:29
Polanského obhájci cítí šanci, našli chyby v obžaloběObhájci francouzsko-polského režišéra Romana Polanského vyzvali ke jmenování zvláštního vyšetřovatele, který by prověřil údajné právní nedostatky obžaloby v kauze staré přes třicet let. Polanski čelí obvinění z pohlavního styku s nezletilou dívkou. Důkazy o chybách v obžalobě měl nedávno podat bývalý žalobce Roger Gunson, který se při procesu v roce 1977 pokusil zpochybnit správnost právního postupu soudce v Polanského případu. Na nátlak nadřízených tak ale neučinil. Tehdejší soudce Lawrence Rittenband, který mezitím zemřel, se podle obhájců dopustil "velmi vážného porušení práva, které se po léta utajovalo". Pochybení mělo spočívat v tom, že Rittenband chtěl k vynesení rozsudku dospět s využitím vězeňského lékařského posudku, což právní řád nepovoloval. Jak dnes píše agentura AP, obhájci Polanského kritizovali i nynější americké žalobce za to, že švýcarským úřadům poskytli mylné informace, aby dosáhli režisérova vyhoštění do Spojených států. Polanski je nyní v domácím vězení ve své luxusní vile ve švýcarském Gstaadu.Celé znění zprávy ČTK zde.Autor těchto řádků nedávno v galerii Istanbul Moderne viděl Polanského ranný film Když padají andělé a jak kouká, celý je k vidění na Youtube zdezde (od té doby si na snímek vzpomene při každé návštěvě pisoárů). A v pondělí v televizi dávali nesrovnatelně slavnější Rosemary má děťátko, autor přiznává, že se při této scéně už poněkolikáté opět lekl ("Má oči svého otce").

17:10
A další 3D, tentokrát od BjörkBjörk se chystá společně s francouzským režisérem Michelem Gondrym vytvořit čtyřicetiminutový trojrozměrný sci-fi muzikál. Gondry to řekl novinářům na americkém filmovém a hudebním festivalu SXSW. Údajně má jít o "vědecký muzikál", který by se měl promítat v muzeích. Více zde.Tak to nezní špatně: vždyť Gondry pro Björk už natočil třeba tohle,tohle nebo tohle.

17:48
Dnešní DJ se s vámi loučízávěrečnou pěknou písničkou a přeje hezký zbytek večera.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].