Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 15. 7. 2011

Sopky si vždycky dělaly, co chtěly... Na ně je i Rupert Murdcoh krátkej • Autor: Globe Media /  Reuters
Sopky si vždycky dělaly, co chtěly... Na ně je i Rupert Murdcoh krátkej • Autor: Globe Media / Reuters

08:09
Dobré ráno!Hezký začátek pátečního dne, který jako by se - při pohledu z okna - zatím nerozhodl, jestli se vyvede, vám přeje Váš dnešní DJ. Nevydal jsem žádnou desku, ale budu vás jen skromně, s pomocí písníček, provázet posledním pracovním dnem týdne. Tak s chutí do toho s jednou ranní písníčkou na rtech. 

08:46
Indonéská sopka chrlí lávuSvou pouť po zprávách z domova i ze světa začněme něčím, v čem nefiguruje ani Vít Bárta, ani Rupert Murdoch, prostě událostí, na kterou lidé nemají žádný vliv. Matka Země o sobě dala vědět v Indonésii. Tamní sopka Lokon začala ve čtvrtek po silném výbuchu chrlit lávu a popel. Její erupční aktivitu sledovali seizmologové několik dní a už předtím vydali pokyn úřadům k preventivní evakuaci stovek obyvatel žijících v jejím bezprostředním okolí. Evakuace lidí z okruhu 3,5 kilometrů od sopky se díky tomu, že se uskutečnila v předstihu a v relativním klidu, obešla bez paniky.
Podívejme se proto na erupci její islandské sestřičky s hudebním podkresem populárních muzikantských trollů, kteří si říkají Sigur Rós.

09:30
Emil Filla a spol zatím zůstanou v Rakousku, Diag Human se odvolalCenné české obrazy, které nedávno zabavil rakouský stát v souvislosti s nároky společnosti Diag Human vůči Česku, zůstanou u našich jižních sousedů. Alespoň zatím. Vídeňský soud sice na začátku července exekuci zrušil, když argumentoval, že dva obrazy a jedna plastika, o něž se jedná, jsou kulturním majetkem, který není určený k prodeji. Ale společnost Diag Human se proti verdiktu odvolala.Do Rakouska - země muškátů, sachrů a zabezpečených sklepů - posíláme jednu sklepní píseň, aby se nám o naše kulturní bohatství dobře starali. 

11:10
Rasmussen ztepal Nečase. Šéf NATO není spokojen s našimi výdaji na armádu.Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen napsal českému premiérovi Petru Nečasovi dopis, který unikl do médií, konkrétně do MF Dnes. Za rámeček si ho šéf české vlády nedá. Propad v rozpočtu české armády může podle něj zapříčinit, že se naše obranné síly nebudou schopné podílet na společných operacích aliance. Metaforicky se tak dostáváme v NATO do pozice černého pasažéra, který se zadarmo veze. Petru Nečasovi posíláme k přemýšlení tematický cajdák.

11:37
Bondovka pokračuje. Záznam o instalování štěnice u Kočí někdo smazal.Nekonečný špionážní seriál, v němž hrají hlavní role politici Věcí veřejných, pokračuje. Člověka, který instaloval štěnici v bytě poslankyně Kristiny Kočí, nelze vypátrat. Záznam z bezpečnostních kamer totiž někdo smazal. Policejní svodky to říkají jasně: „Bylo zjištěno, že ve dnech 12. až 15. dubna došlo k selektivnímu vymazání na systémové úrovni a následně k vymazání logů o této činnosti. Proto chybí v určité hodiny záznam. Tyto záznamy nelze obnovit.“Váš dnešní DJ by měl ze své paměti také nejraději selektivně vymazáno vše, co se týká VV, bohužel mu asi ještě dlouho nebude přáno. Zatím přemýšlí, jaký název dosavadních bondovek by na dění kolem Víta Bárty a jeho firmy a strany pasoval nejlépe: Diamanty jsou věčné? Jen pro tvé oči? Srdečné pozdravy z Ruska? Když už jsme u Ruska: v pondělí vyjde v Respektu recenze na postmoderní román Viktora Pelevina Svatá kniha vlkodlaka odehrávající se v současné Moskvě. V knize přeplněné různými popkkulturními odkazy se objevuje narážka i na tuto obskurní věc. Klikejte jen na vlastní nebezpečí. 

12:18
Byl jsem si jistý, že cestující neohrozím, říká řidič autobusu, který jel bez kolaZprava dobrý!… Klídek, chlapi, to je nulák… Cítím plyn, rozsviť… Pejsku, pojď sem… Tady je silný led, to přejdeme… Do seznamu oblíbených posledních vět před smrtí by se docela dobře hodil citát českého řidiče autobusu Miroslava Klose, který se větou z nadpisu hájil, když jeho vůz u Vídně zastavili policisté. všimli si totiž, že mu chybí jedno ze šesti kol. „Nebylo to podle předpisů, ale dělal jsem patnáct let mechanika a umím posoudit, jestli je něco nebezpečné. Největší chybu jsem udělal tím, že jsem tam to kolo nenasadil naprázdno, tak by si nikdo ničeho nevšiml,“ nezapřel v sobě správného Čecha.Pan Miroslav je podobný „highway king“ jako Láďa, o němž pojednává tahle nostalgická hitovka.  Nebylo to podle předpisů, ale dělal jsem patnáct let mechanika a  umím posoudit, jestli je něco nebezpečné. Největší chybu jsem udělal tím, že jsem tam to kolo nenasadil na prázdno, tak by si nikdo ničeho nevšimlZdroj: http://zpravy.idnes.cz/byl-jsem-si-jisty-ze-je-to-bezpecne-rika-ridic-autobusu-bez-kola-pvm-/krimi.aspx?c=A110714_211732_domaci_brm 

13:00
Aktivisté obsadili Ptačí potok u Modravy.Boj o podobu Šumavy začíná nabírat grády. Až třicet aktivistů by se dnes mělo objevit v lokalitě Ptačí potok na Šumavě, kde správa národního parku kácí stromy napadené kůrovcem. Podle lidí z Hnutí Duha ale nemá ke kácení udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu NATURA 2000. To vedení parku odmítá: „Pokud někdo bude ohrožovat vlastní bezpečnost v označeném prostoru, zavoláme policii, aby zjednala pořádek,“ říká jeho šéf Jan Stráský.Panu řediteli, podle jehož neotřelého názoru je příroda nepřítel, proti kterému se musí bojovat, posíláme ostřejší písničku o lese.

13:50
Plzeň si zahraje s norským mistrem Rosenborgem TrondheimTo vypadá na vyrovnaný boj. V losování třetího předkola Ligy mistrů se rozhodlo, že český mistr Viktorka Plzeň narazí na zkušeného soupeře z Norska. Hrát se s ním dá, ale rozhodně se nedá podcenit. Vrbova ofenzivní úderka s nebojácnými žihadlem Bakošem na hrotu, podporovanými přesnou kopací technikou dirigenta týmu Pavla Horvátha, narazí na disciplinované a sehrané borce ze země fjordů :-) Abychom se neutopili ve sportovních klišé, pustíme si jeden nádherně melancholický norský elektropopík. Křehká nádhera.

14:28
První trailer ke Scorseseho dětskému 3D dobrodružství je na světě Martin Scorsese se ukazuje ve dnes odtajněném traileru k novému filmu Hugo tak, jak ho neznáme. Autor drsných gangsterek nebo psychothrillerů, jakým byl jeho poslední počin Prokletý ostrov, natočil podle všeho něžný film, vzdávající hold dětské imaginaci. Titulní hrdina je dvanáctiletý chlapec, který žije v úkrytu na pařížském nádraží. Potkává bizarní postavy (Ben Kingsley, Sasha Baron Cohen), energickou dívku (Chloe Moretzová) a důležitou roli ve filmu budou hrát magické předměty a vynálezy. Posuďte sami, já myslím, že se máme na co těšit.O dětství vypovídá trochu méně romanticky tento úžasný klip :-)

16:10
Brusel si opět posvítí na ČEZMartina Romana brzy navštíví kontroloři z Evropy. Evropská komise zahájila vyšetřování kvůli podezření z omezování rivalů na českém velkoobchodním trhu s elektřinou. Konkrétně komise ČEZ podezřívá, že shromažďoval kapacity v přenosové síti, aby zabránil vstupu konkurenci na trh. Pokud by Brusel shledal českou firmou vinnou, hrozila by jí pokuta v řádu desítek miliard korun a nebo prodej části majetku. Komise sama ale zatím říká, že zahájení kontrolního řízení neznamená, že by měla důkazy o porušení předpisů.S myšlenkou na Martina Romana a jeho guru Františka Křižíka si připomeňme, že s energií a oficiální hymnou ČEZ dojdeš nejdál - „dráty, věže, turbíny, a k tomu síla skupiny!“ 

16:48
Prazdroj prý neklamal. Žaloba na něj byla stažena.Sdružení za poctivé české pivo, které podalo žalobu na Plzeňský Prazdroj za údajné klamání spotřebitele, přistoupilo k ukončení svých soudních sporů s pivovarem. Občanské sdružení vytýkalo Prazdroji, že tradiční „plzeňská dvanáctka“ je ve skutečnosti jedenáctistupňovým pivem. Jeho šéf Jiří Žák nakonec uznal, že pivovar neklamal spotřebitele, protože pivo Pilsner Urquell neoznačuje za dvanáctku a prodává ho jako ležák, což je v pořádku.Trochu zmatený soudní spor jenom ukazuje, že za pivo se Češi budou vždycky prát a jeho kvalitu bránit. Ale rádi ho nemáme jen my. Chtěl jsem pustit tematicky laděnou písničku, ale teď nevím, jedná se v tomto songu skutečně primárně o pivo?

17:51
Michelangelo za sto milionů liber? Visel na chodbě v Oxfordu.Trh s uměním je pravděpodobně blízko velké senzace. V hale univerzity v Oxfordu visel 80 let obraz považovaný za dílo Marcella Venustiho. Podle listu Daily Mail však odborník Antonio Forcellino pomocí infračervených paprsků dokázal, že ho maloval samotný Michelangelo. Obraz teď bude podroben důkladné expertize, ale pokud by se Michelangelovo autorství potvrdilo, mohl by obraz s názvem Ukřižování pokořit loňský aukční rekord, kdy se prodal Picassův obraz za 70 milionů liber a podle odhadů znalců se přiblížit až ke stomilionové hranici.Michelangela si nejspíš nikdo z nás nekoupíme, takový lístek na Colours of Ostrava už je mnohem dostupnější. V sobotu tam budou hrát výjimeční japonští Mono (tak nádherně jako oni nedokáže tichou skladbu gradovat do hlukové extáze nikdo). A pokud nemáte ani na lístek, zkuste to jako Fagi.

18:18
Víkend by měl být letní. Hurá!Konec rozpačitému a chladnému počasí posledních dnů. Sobota a neděle by měly být příjemně letní, teploty až 28 stupňů, bouřky až v neděli večer. Ideální počasí na kolo nebo na to vyrazit někam k vodě. Jako Indy a Wich. Howgh.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].