Tomáš Němeček
Tomáš Němeček • Autor: Karel Cudlín


 

08:26Fotbal: Včera, dnes a zítra

Vítejte v osmém červenci roku 2014. Narozeniny by dnes oslavil komik Felix Holzmann, což bych za pomoci jedné fotomontáže (zdroj: Petr Lastovka, Facebook) využil jako oslí můstek k dnešní agendě. Té vévodí semifinále fotbalového šampionátu, v němž se od 22 hodin utkají Brazílie s Německem. Snad se tedy připojí jako expert do studia i dnes, ať je nějaká sranda, protože Sranda musí bejt. Ve Studiu Kamarád i na pažitu

10379968 10202864550869644 2653574988500222913 o
10379968 10202864550869644 2653574988500222913 o • Autor: Respekt

K fotbalu ještě jedna poznámka. Včera zemřel legendární kanonýr Di Stéfano. Více o něm třeba na Aktuálně.cz.

A samozřejmě nemůže chybět jedna z Holzmannových scének, snad ta nejslavnější:

09:11Čtyři čeští vojáci zemřeli v Afghánistánu

Podle agentury DPA zemřeli během sebevražedného útoku u afghánského Bagrámu čtyři čeští vojáci. Generální štáb Armády ČR informaci ověřuje. Celkově si měl útok vyžádal šestnáct obětí.

10:15Tomáš Němeček chce být starostou Prahy 8

Bývalý novinář (a mj. šéfredaktor Respektu) Tomáš Němeček ve včerejší DVTV.cz komentoval své rozhodnutí kandidovat v komunálních volbách na Praze 8. Poté co Andrej Babiš ovládl vydavatelskou společnost Lidových novin, přešel uznávaný novinář Němeček načas do právnické profese. Dle svých slov už v novinařině dosáhl všeho a nyní hledá další uplatnění ve veřejné sféře.

Sympatické na celé věci je, že si Němeček zřejmě uvědomuje, že dobrý politik by se měl vypracovat od těch nižších úrovní a nevstupovat hned mezi zákonodárce či dokonce členy vlády, jak se stávalo v minulosti u jiných novinářů, kteří zatoužili po politickém vlivu.

Celý rozhovor, který vedl Martin Veselovský, najdete na DVTV.cz.

11:07Týdeník Respekt můžete už číst i na Androidích tabletech

V této zprávě bych se dovolil malé reklamní okénko. Věřím ale, že to je potěšující zpráva pro velkou část čtenářů Respektu. Včera jsme spustili novou aplikaci pro tablety s operačním systémem Android. Po dlouhých měsících čekání se tak dočkali i majitelé těchto přístrojů. Aplikaci najdete v Obchodu Play, kde už máme i první recenzi, za kterou děkujeme. Veškeré informace stran aplikace a předplatného najdete na www.respekt.cz/android.

Ať se vám aplikace líbí a pokud budete mít jakýkoli postřeh, napište mi na adresu ischia@respekt.cz.

android
android • Autor: Respekt

11:45V Afghánistánu zemřeli čtyři čeští vojáci a nikoli žoldáci, jak tvrdí Petr Mach

Jak už jsem psal v jedné z minulých zpráv, čtyřmi z šestnácti obětí sebevražedného útoků v Afghánistánu jsou čeští vojáci. Ministr obrany Martin Stropnický se vrací z dovolené. Náčelník Generálního štábu Petr Pavel chystá na odpoledne tiskovou konferenci (via iDNES.cz). Na českých zpravodajských serverech je tato tragická událost doprovázena očekávaným postupem - zavíráním diskuzí.

Připomeňme si při tom také několik dní stará slova europoslance Petra Macha: „Naše armáda je pouze pronajímána jako žoldák do Afghánistánu a dalších zemí, a to mezinárodním organizacím jako EU či NATO.

Na tato vyjádření reagoval bloger Respekt Petr Němec: „Čeští vojáci nasazují své životy za nás a pro nás. Ať už s angažmá v Afghánistánu či jinde souhlasíme či nikoliv, naši vojáci si zaslouží naši úctu a respekt - nikoliv urážky. Ze strany společnosti se českým vojákům bohužel náležitého uznání nedostává, proto je o to důležitější, aby právě politici šli vzorem. Je zarážející, že právě konzervativní politik hlasící se k vlastenectví začal používat rétoriku plebsu, na kterou můžeme narazit v internetových debatách pod každým článkem o našich vojácích, i pod těmi nejsmutnějšími.

A Jaroslav Spurný k tomu v aktuálním textu dodává: „Smrt českých vojáků v misi, která se chýlí ke konci a která určitě nevyřešila rizika, která mohou znovu z Afghánistánu ohrožovat svět, se může zdát být trochu zbytečná. Není. To slovo se v klimatizované kanceláři za počítačem vyslovuje poměrně snadno. Autor však shodou okolností nedávno navštívil 4. brigádu rychlého nasazení. Vojáci z jednotky si riziko smrti uvědomují víc, než si umíme představit. Nepřemýšlí o tom v rozměru mezinárodní politiky a bezpečnostních rizik České republiky. Jen vědí, že smrt v boji může přijít. Zaslouží si za to respekt a úctu. I všichni jejich blízcí.

Těžko se vybírá píseň k takové smutné události. Vždycky si při podobných událostech vybavím seriál z dětství Báječná léta, který zachycuje bouřlivá 60. léta v USA včetně skvělé hudby. Tak si jednu dejme…

13:30Falešný Bém napálil novináře

„Vzhledem k mediální kampani proti Opencard chci symbolicky vyjádřit svůj názor na celou naprosto nesmyslně vykonstruovanou kauzu. Protože již nemohu vystupovat na zasedání Zastupitelstva HMP a vyšetřovací komise se zjevně zajímá jen o názory úředníků, ale nikoliv autora projektu a stále mě nepředvolala, dám své vyjádření k dispozici veřejnosti před Městským státním zastupitelstvím v Praze,“ psal falešný exprimátor Pavel Bém z e-mailové adresy mudrpavelbem@gmail.com.

Novináři však na exprimátora čekali marně. Celé akce se ukázala jako happening v rámci kampaně Opencard: hra o právní stát, jak informuje iDNES.cz. Škoda jen, že autoři zapomněli poslat pozvánku i Pavlu Bémovi, on by jistě takto medializovanou tiskovku uvítal a konečně by bylo jasno, jak to s geniálním projektem jménem Opencard bylo.

Pavel Bém je talentovaný řečník a mnohá z jeho vystoupení zlidověla. Připomeňme si jedno, které by možná mohlo soupeřit i s klasikem Holzmannem:

14:44125 let pohledem deníku The Wall Street Journal

Deník The Wall Street Journal oslavuje 125. výročí. Vydal při této příležitosti na svém webu mnoho zajímavých materiálů včetně ukázky prvního vydání. Nejzajímavější je však speciální web, který se noří do historie a z archivu WSJ vybírá zásadní události a zajímavosti 20. století.

16:50Ministerstvo kultury nebude sedět v koutě

„Ministerstvo kultury bylo v minulých letech často Popelkou, resortem, který trpěl vládními škrty,“ prohlásil podle Novinky.cz předseda vlády Bohuslav Sobotka na první zastávce své inspekce po ministerstvech. Ministerstvu kultury podle návrhu státního rozpočtu hrozilo, že přijde o další miliardu z rozpočtu - desetinu celého rozpočtu. Ministerstvo následně rozeslalo výzvu příspěvkovým organizacím, aby se připravili, že škrty padnou na ně. Ředitelé příspěvkových organizací prohlásili, že takové snížení je pro ně příliš.

Nyní se tedy zdá, že ministr Daniel Herman získal od předsedy vlády příslib změny návrhu státního rozpočtu. Bude zajímavé sledovat, jak budou prohlášení předsedy vlády znít ministru financí Andreji Babišovi a zda skutečně přestane být kultura Popelkou.

17:44Respekt ve Varech a Fila na Twitteru

Karlovy Vary žijí tradičním festivalovým děním, které pro vás sledují dva naši redaktoři. Vedle Kamila Fily a jeho recenzí pro vás každý den dění na festivalu zachycuje svými postřehy a fotkami Michal Zlatkovský. Všechno najdete v rubrice Filmové vývary. Fotografie najdete pak také na našem Instagramu. A nově najdete Kamila Filu také na Twitteru, který je pro našeho filmového kritika s průměrnou délkou textů kolem sedmi tisíc znaků výzvou.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Michal Ischia

produktový manažer

ischia
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od 20. 9. 2010 jich napsal/a 38

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte