Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 6. května 2014

Kulky se zavrtaly do trafiky ve Slavjansku • Autor: Globe Media /  Reuters
Kulky se zavrtaly do trafiky ve Slavjansku • Autor: Globe Media / Reuters

08:01
Dobré ránoDobré ráno,je 6. května. Před 125 lety byla otevřena v Paříži Eiffelova věž. Bylo to u příležitosti světové výstavy a podle původních předpokladů měla věž stát maximálně 20 let. Pak se měla rozmontovat. Ukázalo se ale, že by to bylo strašně drahé a tak stojí dodnes. Připomnělo mi to dvě věci. Za prvé loňské léto, kdy jsme splnili přání dětem a šli na Eiffelovku. Stáli jsme 2 hodiny frontu na slunci a pak nemohli až nahoru, protože foukal vítr. Chtěla jsem, aby ji byli bývali rozebrali. Druhá věc jsou pražské paneláky. Taky se kdysi říkalo, že jsou stavěné na 20, maximálně 30 let. Dnes je to pětačtyřicet roků, paneláky jsou zateplené a někdy i natřené. Pěkné domy už tam místo nich nikdy stát nebudou.Potěšil mě včera Miloš Zeman, což je další z divů zeměkoule. Není často důvod ho chválit, ale říct německému prezidentovi Joachimu Gauckovi na závěr oficialit při jeho návštěvě v Praze „alles gute“ je geniální fór, ať už to byl záměr nebo kouzlo nechtěného.Objevilo se pár zajímavých zpráv od zahraničních vědců. Například, že myši občerstvené mladou krví pomaleji stárnou. Britové to nazvali „upíří efekt“. Asi nečetli Čachtickou paní. A dále, vědci zjistili, že hvězdice kolem Severní Ameriky decimuje nevysvětlitelná choroba, která způsobuje „hrozivou smrt“. Na organismech se nejdřív objevují bílé fleky, načež hvězdice ochabnou, prasknou a vyvrhnou vnitřnosti.Dnes bude zase celkem teplo a zatím nevíme, co všechno se bude dít.

09:15
Když kromě zbraní začnou promlouvat penízeVěci se často mění, když začnou promlouvat peníze. Možná by následující počty, které se začínají objevovat, mohly promluvit i do uklidnění konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Evropská komise podle serveru ihned.cz zveřejnila propočet, že letos zpomalí hospodářský růst Ruska na jedno procento hrubého domácího produktu (HDP), zatímco loni to bylo 1,3 procenta.Důvodem poklesu výkonu ekonomiky má být právě důsledkem geopolitického napětí kolem Ukrajiny a také přijaté či připravované sankce. Ještě ráznější je předpověď Mezinárodního měnového fondu, který na konci dubna snížil odhad letošního růstu ruské ekonomiky jen na 0,2 procenta. Fond také letos očekává odliv kapitálu z Ruska ve výši 100 miliard dolarů (1,9 bilionu korun).Nepříjemné je to s penězi samozřejmě také pro důležité figury Ruska a Ukrajiny. Na ně dopadly sankce jak Evropy, tak USA. EU kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym zmrazila majetek a zakázala vstup na své území zhruba pěti desítkám osob z Ruska i z Krymu.Zajímavá zpráva přišla také ze Švýcarska. Bývalému prezidentu Ukrajiny Viktoru Janukovyčovi zmrazil stát ve švýcarských bankách v přepočtu 3,8 miliardy korun, federální prokuratura Švýcarska pak v několika dalších případech začala prošetřovat podezření z praní špinavých peněz.

10:37
NATO: Moskvě stačí na Ukrajině vojáci v utajeníVrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove si už nemyslí, že by pravidelná ruská armáda chystala vpád na východ Ukrajiny. K tomu, aby Moskva dosáhla svého, podle něj stačí dosavadní taktika, tedy podněcování nepokojů a separatistických tendencí.Ruské tvrzení, že na východě Ukrajiny působí pouze ukrajinští povstalci, je podle americké generála zcela klamné. Je jasné, že tu operují i příslušníci ruských speciálních sil, podobně jako na Krymu před připojením k Rusku, uvedl Breedlove podle iDnes.cz.Podle ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova v pondělních bojích u východoukrajinského Slavjansku zahynulo přes třicet separatistů. Mezi mrtvými je i řada ozbrojenců z Ruska, Krymu a Čečenska, uvedl Avakov na Facebooku. Ukrajinská armáda podle něj přišla o čtyři vojáky, dalších dvacet bylo zraněno. Vláda také nařídila uzavřít letiště v Doněcku. Podle mluvčí letiště zatím není známo, jak dlouho výluka potrvá.

12:18
Čepro zabodovalo v kauze kolem KrejčířeStátní podnik Čepro definitivně vyhrál spor s firmou M Port o 350 milionů korun. Sumy se domáhala správkyně konkurzní podstaty této zkrachovalé firmy, jíž dříve ovládala skupina kolem uprchlého podnikatel Radovana Krejčíře. Nárok M Portu zamítl v rámci dovolání Nejvyšší soud, oznámilo dnes Čepro.Stamilionovou pohledávku vůči Čepru získal M Port v rámci transakcí s pohledávkami firem Bena a Tukový průmysl. Bena obchodovala ve velkém s Čeprem už v 90. letech. Obchody ale po pár letech skončily sporem o údajně nevydané pohonné hmoty a nezaplacené daně celkově za téměř šest miliard korun. Čepro celou akci označilo za podvod organozované zločinecké skupiny, Bena i další firmy to odmítaly a s údajnou pohledávkou se začalo dál obchodovat. Část z ní skončila právě u M Portu. „Nyní je na státním zastupitelství a soudu, aby byly potrestány osoby, které celý útok na Čepro vymyslely a zorganizovaly,“ uvedl generální ředitel Čepra Jan Duspěva. Lidé spojení s Benou a dalšími pochybnými transakcemi stojí před Městským soudem v Praze. 

14:44
Školství: Místo peněz párekPrvní návrh státního rozpočtu na příští rok, který předložil ministrům správce státní kasy a šéf ANO Andrej Babiš, ukázal, že obzvláště některé resorty budou muset hodně šetřit. Je mezi nimi i ministerstvo školství. Úřad vedený sociálním demokratem Marcelem Chládkem má velké plány, od Babiše dostal na příští rok ale přidáno oproti letošku jen 83 milionů korun. Zbytek si má ušetřit z toho co má, tedy z celkem 125 miliard korun. Návrh ministr Chládek ale považuje za nepřijatelný, protože potřebuje dalších tři až pět miliard korun. Z toho 1,5 miliardy má jít jako přídavek na platy učitelům. A šetřit prý nemá kde. „Vykopat nějaké peníze z rozpočtu bude vůbec nejtěžší úkol. Včera mi ministr financí Andrej Babiš přinesl dva balíčky kosteleckých uzenin. Řekl jsem mu, že je to sice skvělé, ale že chci hlavně peníze z rozpočtu. Bez peněz do školy nelez,“ řekl dnes podle Novinek.cz Chládek novinářům.Možná by mohli učitelé místo části platu dostávat naturálie. Babišovy párky? 

14:56
Lesní drama u SušiceMnoho spisovatelů se moří měsíce s pořádným detektivním příběhem, v jihočeské Sušici se prostě jednoho dne stal. Dva dvaatřicetiletí muži 24. února navečer u tamního vlakového nádraží chytili mladíka, strčili do kufru auta a odvezli ho za město do lesa. Tam ho připoutali ke stromu, sebrali mu peníze a podle policie mu i vysypali tabák. Pak si ho podali. Onen mladík totiž své únosce předtím vykradl a oni se rozhodli, že z něj čtyři uzmuté notebooky a 20 tisíc korun vymlátí zpátky. „Jeden z mužů poškozeného udeřil desetkrát obuškem do nohou, druhý přes záda. Jeden z pachatelů řekl, že za jeden až dva dny si pro něho přijdou, a z místa odjeli,“ popsala lesní drama policejní mluvčí Dana Ladmanová. Nešťastný zloděj se ale vyprostil z pout, došel pěšky do zhruba 30 kilometrů vzdálených Klatov a případ ráno oznámil na policii. Mstitelům teď hrozí deset let vězení. 

16:20
Gauck: Sousedské dějiny utrpeníPraha a Karlova Univerzita jsou symboly Evropy a evropské myšlenky, kde byli po staletí Češi a Němci spolu.
Unikátní kulturní symbiózu v srdci Evropy ale násilně přerušil nacismus. „Smutného vrcholu dosáhla tato nacionalistická, a dokonce rasistická politika okupací Československa nacistickým Německem,“ řekl dnes v projevu na univerzitě německý prezident Joachim Gauck. Po obsazení Čech a Moravy nacisty brzy následovalo zavření vysokých škol a deportace 1200 studentů a profesorů do koncentračních táborů. Po válce pak následoval podle něj poslední akt celého dramatu, odsun sudetských Němců. Gauck proto ocenil, že se touto kapitolou dějin zabývá řada mladých českých vědců, umělců, novinářů a spisovatelů a že Česko v roce 2005 uznalo sudetské odbojáře a Němce pronásledované nacistickým režimem.„Není pochyb o tom, že dějiny česko-německých vztahů jsou i dějinami utrpení,“ poznamenal k tomu podle ČTK Gauck.

17:00
Rozloučení a tip na dietu podle Angely M.Krásný zbytek tohoto květnového dne. A nejezte obložené chlebíčky. Zdá se to nemožné, ale jde to.Zde inspirace: Německá kancléřka Angela Merkelová od svého prosincového úrazu, při němž si naštípla pánevní kost, drží dietu. Díky ní zhubla už deset kilogramů, informoval německý bulvární deník Bild. Devětapadesátiletá politička nyní svou pověstnou disciplinovanost může uplatnit i při stravování. Lékaři jí totiž doporučili, aby si místo obložených chlebíčků dopřávala zdravou zeleninu. Podle Bildu šéfka německé vlády od prosince, kdy chodila o berlích, shodila už deset kilogramů. Na své stravování si totiž dává bedlivý pozor. „Je velmi disciplinovaná, jí více ovoce,“ cituje Bild dobře informované zdroje. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].