0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ3. 12. 201210 minut

DJ úterý 4. 12. 2012

Jak z toho ven, jdou po mně (Alexej Navalnyj) • Autor: Globe Media /  Reuters

07:50
Uhlíkové sloučeniny z Marsu: zvědavost zůstala nenasycená, i když..Na dlouho očekávané tiskové konferenci včera NASA oznámila, co že vlasně našla sonda Curiosity na povrchu planety Mars. Jak známo, vědecký šéf mise Curiosity John Grotzinger před několika týdny oznámil, že se udál o zásadní objev, který přepíše učebnice a „zatřese zeměkoulí“. Jaký je tedy výsledek? Na marťanskou senzaci to nevypadá. Nálezem jsou uhlíkové molekuly, které - byť jsou základním předpokladem pro vznik života - neznamenají v podstatě nic zásadního proti očekávání, rozhodně ne samotný mimozemský život.Jasné navíc není ani to, že látky na planetu zanesla samotná ne dostatečně desinfikovaná sonda. „Je velmi málo pravděpodobné, že bychom našli stopy života nebo byť i jednoduchou organickou sloučeninu ve skalách,“ řekl navíc na tiskové konferenci americký vědec. Alespoň prozatím tak ukončil nadšení z možnosti potvrzení mimozemského života. Fotografie jako TATO dopravené do pozemských počítačů za neznámých okolností proto stále čekají a ověření.--DJ servíruje první song se skvělou Němkou Agnes Obel. Dobré ráno!

09:00
Jak dnes rozhodne sněmovna: vydá Pekárka a zvýší si za to platy?Roman Pekárek (ODS), muž odsouzený za korupci při prodeji městských pozemků (zatím nepravomocně) se dnes dozví, co mu přineslo nová sněmovní angažmá. V parlamentu nahradil rebelujícího spolustraníka Ivana Fuksu, který na protest proti reformním zákonům složil mandát. Pekárek evidentně doufá, že v parlamentu získá imunitu. Ten ho však dnes podle většiny komentátorů spíše vydá.Na programu schůze je každopádně řada dalších důležitých bodů, například druhé kolo schvalování státního rozpočtu, zákon o vyvlastňování pozemků kvůli těžbě uhlí, zákon o podpoře kinematografie, který byl vetován prezidentem, či zvýšení poslaneckých platů.

Reklama

10:10
Temelín: Clintonová v Praze lobbovala za něco, co možná nebudeS premiérem a ministrem zahraničí se včera v Praze sešla ministryně zahraničí Spojených států Hilary Clintonová. Důvod návštěvy otevřeně přiznala - podpora americko-japonské firmy Westinghouse v tendru na stavbu dalších bloků jaderné elektrárny Temelín. Ve stejnou chvíli se každopádně začínají konečně do médií dostávat i hlasy, hovořící už dlouhou dobu o sporné návratnosti investice, odhadované až na 300 miliard.Nejde jen o to, že hrozí předražení stavby, jak se to stalo v jiných zemích kvůli technickým problémům. I kdyby vše probíhalo podle plánu, otázkou je, co s elektřinou vyrobenou v novém Temelínu bude. Už dnes Česko vyváží do ciziny tolik energie, kolik dnes vyrábí celý „původní“ Temelín. Poptávka v Německu a Rakousku přitom podle expertů dál bude klesat. „Podmínky pro tento typ investice jsou v současné době možná vůbec nejhorší, jaké si lze představit,“ řekl České televizi specialista na energetiku ze společnosti J&T Michal Šnobr.A pak je tu cena. Ta zatím mezinárodně neroste tak, jak ČEZ očekával a jak počítal. Investice se mu tak vůbec nemusí vyplatit. Jak se přitom nechal slyšet ministr průmyslu Martin Kuba, ve hře pak bude i varianta, kdy na jadernou elektrárnu z Temelína a její vývoz budou dotacemi uměle doplácet ze svých daní obyčejní Češi. Stále pravděpodobnější se tak podle expertů stává i scénář, kdy se od stavby druhého Temelína zcela upustí.--Žila byla jedna země, která vzala čtvrtinu všech svých ročních peněz a postavila si za ni žluťoučký stroj. Páni kněží a král radostně tleskali tomuto svému nápadu, díky němuž dostali další královské odměny. A lidé, z jejichž peněz se celá ta paráda na nádvoří stavěla, jen tiše přihlíželi. Nebo ne?

11:38
Putin propustil šéfa vyšetřovací komise. Za to že nevyšetřil údajnou korupci blogera NavalnéhoVčera jsme tu měli jednu dobrou zprávu z Ruska, nyní přidáváme jednu ne tak dobrou. Prezident Vladimir Putin nechal propustit šéfa Vyšetřovací komise v Kirovské oblasti. Oficiálně Aleksander Panov požádal o odchod do důchodu, neoficiální verze zní, že Panov nechal před lety uzavřít vyšetřování protikorupčního blogera a právníka Alexeje Navalného.Bloger a neúnavný kritik Putina Navalnyj byl před třemi roky obviněn ze zpronevěry. Pracoval tehdy jako poradce gubernátora v Kirovské oblasti a tamnímu státem vlastněnému podniku měl poradit uzavření nevýhodné smlouvy, výsledkem čehož měla být ztráta v přepočtu 600 tisíc korun. Případ byl loni pro nedostatek důkazů regionálními vyšetřovateli uzavřen. S tím samým výsledkem přišli i kriminalisté vyšší instance. Pak se jej však hlavní šéf vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin nečekaně rozhodl znovu otevřít. Od té doby Navalnému úřady šlapou na paty, několikrát mu prohledali byt i firmu. Týden poté, co Navalnyj publikoval kompromitující informace o Bastrykinově majetku a o možném ilegálním podnikání v České republice, bylo proti blogerovi vzneseno nové obvinění: zpronevěra tentokrát ve výši tří milionů korun a napomáhání organizaci krádeže státního lesa.Bastrykin měl také Panovovi vyčinit za to, že případ nechal uzavřít. A tím se nám jaksi uzavřely kruhy. Utěkaj

13:05
Reálné mzdy jdou dolů, zatím ale jen kosmetickyNa papíře stále roste, v reálu ale Čechům mírně klesají příjmy. Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 348 korun na 24 514 korun, což představuje nárůst o 1,4 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se ale snížila o 1,8 procenta. Nižší příjmy spolu s očekáváním dalších problémů světové a evropské ekonomiky pak pomaličku tlačí Čechy k větší spořivosti. A ta - skrze nižší poptávku - tlumí samotnou ekonomiku. Ta má příští rok růst, ovšem jen v desetinkách procent.Situace je každopádně stále poměrně dobrá ve srovnání s dalšími zeměmi eurozóny, v donedávna bezproblémovém Španělsku se například v řadě sektorů aktuálně snižují řádově o desítky procent, spolu s tím roste přesto i nezaměstnanost - ta je dnes na úrovni 25 procent. Českých 8 procent je v tomto ohledu vysoce nadprůměrných.--Je tu další dnešní hudba - Miles Davis – a k tomu ještě Simonova kočka

14:14
Armádní plány odcházejícího Vondry: konec letiště v Přerově a 5 tisíc záložákůArmádní letiště v Přerově končí, od roku 2014 bude současná přerovská posádka sloučená s vojáky z Náměště nad Oslavou. To je jeden z plánů končícího ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Jak píše ct24.cz, vojáci zůstanou už jen na letištích v Čáslavi, Náměšti a Kbelích, kde je základna civilního letectva, Pardubice pak mají sloužit jako záložní letiště. Infrastrukturu letiště v Přerově by mohl využívat státní podnik LOM. Ten představuje v ČR jediný opravárenský podnik pro vrtulníky řady Mi v zemích NATO a Evropské unie. Další novinkou, kterou Vondra navrhuje, jsou armádní zálohy. V budoucnu by podle něj mohlo v aktivních zálohách působit až 5 000 dobrovolných rezervistů, kteří by pobírali plat.--K tomu jednu hezkou armádní..

14:23
Dodatek ke mzdám: Češi nemají moc, co se ale skutečné chudoby týče, jsou na tom nejlépe v EUJak píše ct24.cz, čerstvé údaje Eurostatu potvrzují už v minulých letech ohlášené zajímavé srovnání české ekonomiky s Evropou. Co se ohrožení skutečnou chudobou týče, jsou na tom našinci v podstatě nejlépe v rámci Evropy. V jiných zemích je sice často vyšší životní úroveň, tím pádem ale i nároky na základní věci, jako bydlení či jídlo. Skutečná chudoba podle eurostatu hrozí jen 15,3 procentu lidí, vůbec nejmenšímu procentu v EU.Jak nová data uvádí, nejhůře na tom naopak bylo Bulharsko, kde se chudoba či sociální vyloučení loni dotýkaly 49 procent lidí, v závěsu jsou se 40 procenty Rumunsko a Lotyšsko. Nejmenší hrozba chudoby byla v Nizozemsku a Švédsku (16 procent) a v Lucembursku a Rakousku (17 procent). I Slovensko je v tomto ohledu pod unijním průměrem (20,6 procenta).

15:15
Vadí vám česnek z Číny? Není problém, Číňané ho brzy budou pěstovat jinde: na MěsíciAč to zní jako logická věc, není to jen tak. Vypěstovat si vlastní jídlo ve vesmíru není kvůli chybějící atmosféře vůbec jednoduché. Jak teď ale ohlásili čínští experti, projekt na pěstování čerstvé zeleniny na Marsu a na Měsíci je hotov. Předběžné testy byly dokončeny v laboratoři v Pekingu.„Čínští astronauti budou moci díky zahrádkám na mimozemských základnách získávat v budoucnu vlastní zásoby čerstvé stravy, kyslíku a vody,“ uvedla tisková agentura Nová Čína. Experiment, na kterém spolupracovali i němečtí vědci, měl zjistit možnosti výměny kyslíku, kysličníku uhličitého a vody v rámci uzavřeného prostoru, kde jsou spolu lidé a rostliny. Píše to server e15.cz.--Je tu další odpolední hudba: dejme si třeba Morcheebu Cocorosie

16:00
České drogové rekordy se otupujíČeši se dlouhodobě umisťují na špici v množství spotřebovaných drog na osobu. Právě zveřejněná zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti každopádně naznačuje, že situace se možná pomalu otáčí. Pokud jde o nejužívanější lehkou nelegální drogu marihuanu, zatímco v roce 2010 užilo ve věkové kategorii 15 až 34 let konopné látky přes 20 procent lidí, loni to bylo jen 16,1 procenta. Pokles platí i pro množství lidí experimentujících s extází - 3,9 procenta na 2,6 procenta.Podle zprávy je důvodem to, že extáze, ale do značné míry i marihuana přestala být mezi mladými „in“. V populaci 15 až 64 let už tak výrazný pokles není, u konopí je z 9,7 procenta na 8,3, u extáze z 2,2 na 1,5 procenta. To je však jen celkové množství, to, co neklesá, je počet problémových uživatelů drog. Největší podíl na tom mají uživatelé pervitinu. Více viz ct24.cz

17:00
HN: Do nitra krádeže Mostecké uhelnéČeský zbrojař Pavel Musela se měl podílet na uplácení zdejších úředníků a politků při privatizaci Mostecké uhelné společnosti. To je jen jedna z mnoha zajímavých informací, které obsahuje tříset stránková žaloba švýcarských vyšetřovatelů proti zdejším bývalým manažerům MUS, kteří státu firmu zprivatizovali, respektive ukradli za její vlastní peníze. Hospodářské noviny mají žalobu k dispozici. Více ZDE.O Muselovi - dnes po záhadné nehodě ochrnutém, nemluvícím a po nesvéprávném - hovoří jeden ze svědků, Francouz Foulques de Quatrebarbes. „Quatrebarbes prohlásil, že Musela v Česku lobboval, tedy dával dohromady lidi s cílem získat smlouvy. Peníze mohly být použity na to, aby tito lidé popohnali transakci. Jinak řečeno jako bakšiš,“ stojí v obžalobě.Jak HN připomínají, k soudu teď kvůli tomu půjde šestice českých manažerů - Jiří Diviš, Antonín Koláček, Oldřich Klimecký, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Petr Kraus - a s nimi ještě Belgičan Jacques de Groot.--A hudba? Je tu odpolední tango s Gotan Project

17:30
Pekárek, zmražené poslanecké platy a roboti zabijáciSněmovna rozhodla 158 ze 161 přítomných poslanců o vydání občanského demokrata Romana Pekárka k trestnímu stíhání za korupci, které se měl dopustit coby místostarosta Kolína.Rozhodnuto není alespoň prozatím o platech politiků, dalším sledovaném tématu dne. Rozpočtový výbor sněmovny každopádně dolní komoře navrhl, aby platy rostly jen státním zástupcům a soudcům všech stupňů s výjimkou soudu Ústavního. Sami poslanci by tak měli mít na dva roky platy zmražené.A ještě jeden tip na mimořádně zajímavý text o nasazování robotů ve válce jako vraždících zbraní a aktuální kampaň Human Rights Watch proti tomuto trendu na aktualne.cz--DJ se tímto se čtenáři i zmraženými poslanci loučí, už jen úplně poslední tango na závěr. Hezký zbytek dne!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].