Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 24. června 2014

Jindřich Forejt, šéf protokolu kanceláře prezidenta republiky za Klause i Zemana
Jindřich Forejt, šéf protokolu kanceláře prezidenta republiky za Klause i Zemana
08:33
Dobré ráno plné vzpomínek na atentáty a jejich následkyDobré ráno, čtenáři Respekt.cz. Začněme malým kalendáriem. Na Vítkově dnes proběhnou oficiální vzpomínkové akce na 100 let od počátku 1. světové války. Při této příležitosti bych všem doporučil téma aktuálního Respektu, ve kterém Petr Třešňák poutavě popisuje okolnosti atentát na následníka rakouského trůnu. „Žádné jiné výstřely nezměnily historii tak zásadně jako ty, které padly před sto lety v Sarajevu. Atentát na Františka Ferdinanda d’Este uvedl do pohybu domino světových válek, nacismu a komunistických revolucí.“Připomínáme si také smutné výročí vypálení obce Ležáky v roce 1942. 101 let by se dožil Jan Kubiš, jeden z členů odbojové skupiny, která zavraždila Reinharda Heydricha. („Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem!“)Svátek slaví Janové, s čímž se pojí mraky pranostik, jak napovídá Wikipedie.

09:40
Oživlý Playstation Lionel Messi slaví

16 messi s • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
16 messi s • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
16 messi s • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer Fenomenální argentinský fotbalista Lionel Messi dnes slaví 27. narozeniny. Jeho Argentina už má jistý postup ze skupiny na mistrovství světa v Brazílii a významně se o to zasloužil právě Messi, který na poslední chvíli (v první minutě nastavení) zabránil remíze v zápase s Íránem. Jak řekl po zápase trenér týmu, „pokud máte ve svém týmu Messiho, všechno je možné. Naštěstí je Argentinec. Té jeho gólové střele by nezabránili ani dva brankáři.“Lionel Messi je hvězdou bez hvězdných manýr. Je introvertní, plachý, bez skandálů a afér typických pro většinu jiných hvězd s nadáním od přírody. (Aktualizace: Jak jsem byl upozorněn, přeci jen se jedna daňová aféra s Messim táhne.) Totéž potvrzuje i český marketingový specialista Martin Jaroš, který s Messim nedávno točil reklamu.Jeho charakter jistě formovalo i jeho nesnadné dětství, jak píše Tomáš Lindner v jeho profilu pro Respekt (Oživlý Playstation). „Jeho tělo se zkrátka jednoho dne rozhodlo zůstat dětské. Ruce a nohy jeho spoluhráčů se prodlužovaly, ale on zůstal malý. V jedenácti měl údajně postavu osmiletého, lidé říkali, že „Lionel zůstal stát“. Lékařské testy odhalily, že trpí nezvyklou poruchou růstového hormonu a že jedinou cestou léčby je hormonální terapie v ceně 900 dolarů měsíčně.“Na mistrovství světa dnes čeká klíčový zápas o postup Itálii s Uruguayí. DJ bude držet palce svým italským předkům, které shodou okolností zastupuje i v neformálním redakčním turnaji. A o čest dnes bude hrát Anglie, která už je bez šance na postup. 

10:28
Forejt Gump už má fotky se všemi státníky a zřejmě ve funkci hradního protokoláře končíVšudypřítomný protokolář exprezidenta Klause i současného prezidenta Zemana měl podat rezignaci. Podle zdrojů Lidových novin měl požádat o uvolnění z křesla šéfa hradního protokolu a chystá se na jinou funkci v rámci státní správy (už dříve byl ve hře o některý z velvyslaneckých postů). Tiskový mluvčí informaci LN nicméně popřel.Jindřich Forejt je nejmocnějším mužem Klausovy i Zemanovy prezidentské kanceláře. Pro svou všudypřítomnost si vysloužil přezdívku Forejt Gump. Protokolář vynikal schopností ocitnout se na fotografiích s těmi nejvýznamnějšími státníky světa. Popíral tím poslání protokolářské funkce, která dle mnohých znamená být u všeho a zároveň být neviditelný. Ostatně, vybavíte si tvář protokoláře Václava Havla? Byl jím Miroslav Sklenář a dle LN je jedním z adeptů na Forejtovu funkci.

12:15
Ministr vnitra si stěžoval ministru zdravotnictví na lékařskou péči. Šéfka nemocnice nyní končíŠéf vnitra Milan Chovanec byl v březnu operován v plzeňské nemocnici. Operace se nepříliš zdařila a po komplikacích ji následoval další zákrok. Ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová následně kritizovala Chovancův brzký odchod z nemocnice. Ministr vnitra si podle informací iDNES.cz postěžoval ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi. Výsledkem je, že Kunová, jinak šéfka jedné z nejlépe hospodařících nemocnic v Česku, nyní ze své funkce odchází. 

13:01
Zelená energetika bude tak levná, že jí tradiční elektrárny nebudou schopné konkurovat„Stát zásadním způsobem mění přístup k tomu, jak do budoucna nakládat s elektrickou energií. Zatímco dnes je Česko jejím pátým největším vývozcem na světě, v budoucnu ji může naopak dovážet. Obává se totiž, že kvůli nástupu obnovitelných zdrojů v příštích desetiletích elektřina ještě zlevní. A že evropský trh bude vinou nárůstu státních dotací tak pokřivený, že se export nevyplatí.“ Se zprávou přicházejí dnes na titulce Hospodářské noviny, které mají k dispozici návrh Státní energetické koncepce. Marek Švehla zprávu komentuje na Facebooku:  
// A k tomu jednu energetickou písničku… 
14:45
Statečný Mel Gibson přijede do VarůUž se zdálo, že karlovarský filmový festival bude letos bez velkých hollywodských jmen (když pomineme Michaela Pitta). Všechno ale zachrání Mel Gibson, který si přijede pro Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Ze 49. ročníku festivalu pro vás na Respekt.cz chystáme spoustu materiálů. Máte se na co těšit a doufejme, že Mel pronese podobně zásadní řeč jako ve Statečném srdci. 

15:40
Odvolávám, co jsem odvolal! Forejt Gump po přátelském rozhovoru nekončíJindřich Forejt skutečně podal rezignaci, jak jsme psali v dopoledním DJi. Odpoledne už je ale všechno jinak. Po „přátelském rozhovoru“ měl Forejt žádost stáhnout, informují Novinky.cz.

15:45
Rebekah Brooksová je nevinná. Královna Alžběta si podala ruku s královnou Cersei LannisterRebekah Brooksová, bývalá top manažerka mediálního impéria Ruperta Murdocha, byla zproštěna obvinění. Rusovlasou lvici a obávanou postavu britského veřejného života obvinil britský soud z „maření výkonu spravedlnosti“. Brooksová se ocitla uprostřed událostí kolem nelegálních odposlechů politiků, celebrit či běžných obětí zločinů a lidských tragédií ze strany britských bulvárních novin vlastněných Rupertem Murdochem. (Více v tehdejším článku Stařec za mořem.) Vinným byl naopak shledán Andy Coulson, bývalý mluvčí předsedy vlády Davida Camerona, který vyjádřil politování nad tím, že Coulsona zaměstnával.Rušno dnes bylo i kolem další dámy Británie, té nejdůležitější. Královna Alžběta navštívila Belfast a studio, kde se natáčí seriál Hra o trůny. Po Baracku Obamovi tak má veleúspěšný seriál televize HBO dalšího „fanouška“ mezi nejmocnějšími lidmi planety. Podívejte se na video z návštěvy, došlo samozřejmě i na setkání s královnou Cersei Lannister.

16:53
Štěpánek narazí ve Wimbledonu hned ve druhém kole na Novaka DjokovićeA ještě jednou z ostrovů, kde byl tento týden zahájen nejslavnější tenisový turnaj Wimbledon. Prvním kolem prošla i jeho vítězka z roku 2011 Petra Kvitová. Do dalšího kola postoupil i Tomáš Berdych a Radek Štěpánek, kterému los v druhém kole přisoudil prvního nasazeného hráče Novaka Djokoviće.„Djoković nemá slabinu – pokud ho ovšem nezradí hlava nebo tělo. A tělo ho zradilo. V roce 2010 na Australian Open v horku téměř zkolaboval a nemohl dýchat. Lékaři ho začali léčit na astma, jenže bez úspěchu. Zdálo se, že Djoković narazil na své fyzické limity, které mu nedovolí vklínit se mezi tenisovou dvojici nejlepších – Federera a Nadala. Přesto se o rok později stal světovou jedničkou.“ Více v profilu Martina Šimečky Divoch z Východu.

48 profil djokovic • Autor: Respekt
48 profil djokovic • Autor: Respekt
48 profil djokovic • Autor: Respekt

17:15
Nejvyšší správní soud se postavil za piráty a zelené. Chce zrušit pětiprocentní hranici do europarlamentuStrana zelených i Česká pirátská strana získaly v květnových volbách do Evropského parlamentu přes tři procenta hlasů, pětiprocentní hranici ale nepřekročily. Výsledek voleb napadly u soudu s tím, že by se měla zrušit. Nejvyšší správní soud jim dal za pravdu, píše iHNed.cz. NSS navrhne Ústavnímu soudu zrušení pětiprocentní hranice. 

17:45
Český rozhlas se opakovaně střelil do nohyUž to bude skoro dva týdny, co byl z Českého rozhlasu odejit analytik strategického rozvoje Filip Rožánek. Rozchod to byl velmi nečekaný vzhledem k tomu, že Rožánek byl jednou z nejvýraznějších osobností rozhlasu v internetové sféře a nejen v ní. Výrazně na sebe (a dlužno říci, že hlavně na rozhlas) upozornil oceňovaným projektem Srpen 68. Oficiálními důvody byla nadbytečnost (zajímavé je, že o několik dní byla vypasána pracovní pozice na část práce, kterou Rožánek zastával) a ztráta důvěry (zajímavé je, že Rožánek byl loni oceněn cenou generálního ředitele rozhlasu).Filip Rožánek nesouhlasil s důvody a způsobem vyjadřování rozhlasu o jeho odchodu. Není si podle svých slov vědom ztráty důvery a otevřeně o tom mluví v rozhovorech. Činí tak k nelibosti Českého rozhlasu, který ještě před (!) zveřejněním avizovaného rozhovoru na Digizone.cz na něj reagoval dopisem:

10441264 10204113899915646 4827759798041145117 n • Autor: Respekt
10441264 10204113899915646 4827759798041145117 n • Autor: Respekt
10441264 10204113899915646 4827759798041145117 n • Autor: RespektKdyž pomineme nesmyslnost propuštění kvalitního a loajálního zaměstnance (už nyní má dle svých slov jedenáct nabídek), celý případ je hlavně ukázkou naprosto nezvládnuté komunikace a neschopnosti se rozloučit se zaměstnanci na úrovni a tak, aby to nepoškodilo pověst společnosti. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].