08:00
ProbouzeníDobré ráno, milí čtenáři, DJka vás vítá do třináctého březnového dne, kteréžto datum, ač zatíženo pověrou, rozhodně nebude špatným dnem, DJka věří, že právě naopak. Jaro se pomalu probouzí a my ožíváme s ním. K dnešnímu datu se sice podle Wikipedie vážou různé události, ale zatím je vynecháme a pustíme si něco klidného na rozjezd. Cinematic Orchestra a Awaking of a Woman. Zprávy ze světa zanedlouho. Krásný den.
08:50
Klid v pásmu Gazy, v Afghánistánu demonstrace– Od dnešní půlnoci začalo v pásmu Gazy platit příměří. Po čtyřdenních násilnostech se na něm dohodly Izrael a radikální palestinská skupina Islámský džihád. Neklid na hranicích mezi Izraelem a pásmem Gazy vyvolal minulý pátek raketový útok ze strany palestinských militantních frakcí a Izrael na tyto útoky odpověděl. Příměří se podařilo vyjednat díky Egyptu.– „Smrt Americe, smrt Obamovi“ - s těmito hesly se v noci na dnešek odehrála v Afghánistánu první protiamerická demonstrace. Afghánistán je pobouřen poté, co v neděli americký voják postřílel 16 afghánských obyvatel včetně žen a dětí a jejich těla spálil. V zemi se kvůli tomu šíří protiamerické nálady a Tálibán slibuje pomstu. Útok amerického vojáka znamená vážné narušení americko-afghánských vztahů a zneklidnil i ostatní vojenské jednotky. Například německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do země na nečekanou návštěvu německých vojáků. Afghánský parlament pak žádá, aby se soud s vrahem konal v Afghánistánu, což však odporuje dohodám Severoatlantické aliance.– Ve Spojených státech se dneska odehraje další kolo primárek. Republikánští kandidáti se utkají ve státech Mississippi a Alabama. Největší naděje si dělá Newt Gingriche, který doufá, že by v jižanských státech mohl vzkřísit svou dosud nepříliš úspěšnou kampaň.To je z výběru událostí ve světě prozatím všechno. Po poklidném probouzení pokračuje DJka další klidnou ranní písničkou.
10:00
Dvacet let na internetuDJka se přece jen rozhodla vybrat jedno dnešní výročí. Dnes je totiž právě dvacet let, co je Česko on-line. V roce 1992 se tehdejší ČSFR oficiálně připojila k internetu. První reálné připojení získalo ČVUT poté, co několik měsíců internet testovalo telefonními hovory do Lince. Připojení bylo výrazně pomalé - 19,2 kbps - a musela ho schválit americká nadace National Science Foundation, která provozovala páteřní síť internetu. K síti také nebyl připojen osobní počítač, jak ho známe dnes, ale několikatunový sálový počítač.Přestože tou dobou již krátce fungovala World Wibe Web, Češi s ní ještě do styku nepřišli. Používal se email, přenosy souborů přes FTP a vyhledávač Gopher postavený na základě hierarchické struktury odkazů. Internet se mezi běžné uživatele - do té doby byl doménou univerzit - začal šířit v letech 1994–1996, kdy se objevil první český vyhledávač Seznam a Ondřej Neff rozjel své webové stránky Neviditelný pes. Internet se u nás také rozjížděl pozvolna, neboť vysokorychlostní připojení dlouho blokoval Český Telecom. Ten přišel s omezenou nabídkou služeb teprve před deseti lety, a nutno říct, že poměrně draho.Tolik z historie. DJka si vzpomíná na dobu okolo roku 1997, kdy pracovala v kulturním měsíčníku a po nocích se snažila lovit programy různých kulturních institucí. Ty se pomalu připojovaly na Internet (tehdy ještě psáno s velkým písmenem). Taky si vzpomíná, jak všechno trvalo neskutečně dlouho. To kdyby dnes dělal její počítač, letěl by velmi rychle oknem, neb pomalý počítač rovná se rychlá smrt… Zde písnička kapely, která to v Česku měla v 90. letech velmi ráda - Tiger Lillies.
10:55
Okénko z ministerstva školstvíAni OKNO, ani FINGRAM. Evropská komise znovu smetla projekt ministerstva školství, na který chtělo ministerstvo použít více než půl miliardy korun z evropských dotací. Původní projekt OKNO (Obecné kompetence občanům) měl být určen na vzdělávání dospělých. Evropská komise projekt smetla již v únoru jako pochybný, ministerstvo se však rozhodlo ho přejmenovat a pozměnit. Pod názvem FINGRAM měl zlepšovat finanční a právní povědomí dospělé populace. Ani tentokrát však neprošel. Podle zprávy komise projekt nesplňuje požadavky ohledně technického zpracování i náplně projektu. Komise doslova uvedla, aby ministerstvo ani neztrácelo čas jeho dalším přepracováváním.Objevilo se také podezření na zneužití finančních prostředků. Projekt byl totiž postaven na prezentaci v médiích, a kvůli objemu peněz, které měly být utraceny, se objevilo podezření, zda by peníze nebyly zneužity k vylepšení komunikace s médii před podzimními krajskými volbami.Ministerstvo školství má dlouhodobě problémy s čerpáním dotací z evropských fondů. Ministr školství Dobeš již v únoru uvedl, že uvede projekty do lepšího stavu a s touto nápravou spojil své další setrvání ve funkci.Ale no tak, taková silná slova… A pustíme si k tomu další písničku.
11:20
Trochu jazzuČas neúprosně utíká, a tak DJka musí utíkat do redakce. K přesunu přidává Dianne Reeves, jazzovou zpěvačku, která zrovna zítra vystoupí v Praze. Ochutnejte její hlas.
12:40
ABL se schovala za nové jménoJen několik dní poté, co se u soudu a v médiích propírala bezpečnostní agentura Víta Bárty ABL a její sledování politiků, změnila agentura název, šéfa i akcionáře. Nyní se jmenuje Mark2 Corporation a novým šéfem je Michal Fábera. Bratr Víta Bárty Matěj uvedl, že důvodem změny je to, že se společnost rozrůstá na zahraniční trhy. Mluvčí společnosti Martin Marcilis odmítl komentovat spekulace, že hlavním důvodem je spojitost firmy ABL s probíhajícím soudem Víta Bárty a aférou se špehováním politiků.
13:15
K polední pauzeDJka přidává ještě jednu písničku, neb se musí chvíli věnovat ještě jiné práci v redakci. Zatím pěkný poslech a další zprávy budou následovat. Tuatara pro fajnšmekry.
14:40
Rusko s vyzbrojováním syrského režimu nepřestaneZatímco ostatní západní mocnosti si nejsou přesně jisti, co dělat dál ohledně situace v Sýrii, Rusko má jasno. A nezakrývá, že stojí na straně syrské vlády než vzbouřenců. Již dříve zablokovalo společně s Čínou další sankce proti syrskému režimu a ruský ministr obrany Lavrov jezdí do Damašku na jednání s Bášarem Asadem. Dnes Rusko odmítlo požadavek západních zemí na ukončení vyzbrojování Asadovy armády. Náměstek ruského ministra obrany Antonov řekl, že nevidí žádný důvod, proč by Rusko mělo omezovat výhodnou technickou a vojensko spolupráci, kterou se Sýrií udržuje.Jedním z důvodů, proč se dosud stavějí západní státy opatrně k možnosti zasáhnout v Sýrii podobně jako v Libyi je i to, že syrská armáda má kvalitní protiletadlovou obranu pocházející právě od Rusů a při vojenské intervenci by tak došlo k velkým ztrátám na životech, a to ve velké míře civilistů.Rusko dále zastává postoj, že pokud má dojít v Sýrii k vyjednávání o příměří, musí se stáhnout obě strany konfliktu. Podle Lavrova je nerealistické žádat po armádě, aby se stahovala jednostranně. Bašár Ased rovněž jakákoli vyjednávání odmítá, dokud prý v zemi budou - jak je nazývá - skupiny teroristů.A když už mluvíme o Bašáru Asadovi, ten dnes vyhlásil parlamentní volby. Budou se konat už 7. května.
15:40
Zemřel agent Dvořáček z případu KunderaNaši čtenáři si jistě dobře pamatují na text Petra Třešňáka „Udání Milana Kundery“. Ten vyšel v říjnu 2008 a Respekt v něm přinesl příběh slavného spisovatele, který v 50. letech dostal na třináct let do vězení kurýra Miroslava Dvořáčka. Článek tehdy vyvolal obrovské reakce, dostalo se mu odmítnutí i přijetí, světové osobnosti psaly dopisy na podporu Milana Kundery.Miroslav Dvořáček, který byl 14. března 1950 v Česku zatčen jako kurýr tajné služby podporované Američany a byl odsouzen k 22 letům těžkého žaláře. Přežil dlouhá léta v komunistických lágrech, uranových dolech a propuštěn byl až v roce 1963. Zbaven u nás majetku i občanských práv, žil v emigraci ve Švédsku. Včera tam také po nemoci ve věku 84 let zemřel.
16:30
Odvolání hygienika Víta, konec imunity a evergreen: hlasování o nedůvěře vláděA ještě letmý přehled odpoledních událostí v Česku: Ministr zahraničí Leoš Heger chce řešit s premiérem Petrem Nečasem odvolání svého náměstka a dlouholetého hlavního hygienika Michala Víta. Toho stíhá policie pro podezření z manipulování s udělením zakázky na poradenství manželovi jeho podřízené. Vít obvinění odmítá. Leoš Heger zastává názor, že pokud ho z funkce neodvolá rovnou, měl by dostat například neplacené volno až do doby, než se celý případ vyřeší.Senát se chystá schválit zrušení doživotní imunity pro zákonodárce a ústavní soudce. Nově by tak byli chráněni imunitou pouze po dobu výkonu jejich mandátů. Píšou o tom České noviny a podle citací senátorů, které ve zprávě uvádějí, se zdá, že mnoho senátorů je pro zrušení doživotní imunity. Někteří žádají i přitvrzení, například lidovecký senátor Jiří Čunek, je pro to, aby se imunita zákonodárců ještě více omezila. Dosud jsou poslanci i senátoři chráněni a jejich přečiny většinou řeší mandátový a imunitní výbor.A do třetice: Do třetice se ČSSD chystá vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Sesbírala již potřebných 55 podpisů a sněmovna se kvůli tomu bude muset sejít. ČSSD vadí setrvání Věcí veřejných ve vládě a rovněž nejrůznější škrty a reformy. Sociální demokraté však pravděpodobně nezískají potřebný počet hlasů, aby vládu potopili.
17:06
Přiznání (a rozloučení)DJka se v závěru své směny musí přiznat k přehmatu, kterého se ráno dopustila. DJská směna začíná brzy a tak, ještě celá rozespalá, nezadala si do vyhledávače dnešní březnové datum, nýbrž únorové. Došlo tak k tomu, že se ve třetí zprávě věnuje dvacetiletému výročí zavedení internetu do Česka. Děkuje tak čtenářům, kteří si toho všimli a uvedli Djku na pravou míru. Totiž, že dnes máme 13. března! Čtenáři nemusí mít obavy, DJka už se nebude vracet k událostem z Wikipedie pro dnešní den… A protože písničku Lobotomy - která by se k přiznání hodila - přidala DJka už právě k té mylné zprávě, přidává na rozloučenou jednu absolutní klasiku od Rolling Stones. A pro ty, kteří si rovněž pamatují Tiger Lillies v Čechách, jednu z jejich posledních.Krásný zbytek dne a zase příště nashledanou.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].