0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Respekt DJ11. 10. 201111 minut

DJ úterý 11. 10. 2011

Loučení na sedm let? (Julija Tymošenková)
Autor: Globe Media /  Reuters

07:57
Hezké ránoZačněme připomenutím jednoho výročí: před 25 lety, 11. října 1986, se v Reykjavíku sešel americký prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov, aby diskutovali o protiraketové obraně, jaderných zbraních a – díky Reaganovi – také o lidských právech. Státníci se tehdy na ničem nedohodli, prozkoumali však postoje druhé strany, což umožnilo o rok později uzavřít dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu. V Československu si v té době komunisté lámali hlavu s přestavbou, respektive s tím, jak to zaonačit, aby nemuseli nic podstatného měnit a přitom ustáli nový vítr, který vanul z Moskvy. A takhle se tehdy pařilo v Televizním klubu mladých.

08:30
Hudební pozdrav pro dnešní denProtože začínat den s muzikou Víti Vávry není právě ideální, připomeňme si raději skupinu, která v roce 1986 sice už neexistovala (respektive existovala ve své první reinkarnaci), stále však byla docela populární.

↓ INZERCE

09:00
Požádá lidstvo o půjčku z mezigalaktického fondu?Dnešní tisk se věnuje dalším otřesům na evropské ekonomické scéně. „Krize už napadla matky českých bank,“ oznamují Lidové noviny na titulní stránce („matkami“ jsou rakouská Erste, francouzská Société Générale a belgická KCB). Hospodářské noviny se rozepisují o potížích Erste Bank, jejíž akcie se včera na pražské burze propadly o 13 procent kvůli špatným výsledků z Maďarska a Rumunska a také kvůli tomu, že banka začala odepisovat řecký dluh (dle textu na komentářové stránce LN tím obávaný bankrot Řecka již začal). MF Dnes glosuje hospodářskou situaci kresleným vtipem, v němž dva finančníci sledují první setkání lidstva s mimozemšťany a jeden se ptá druhého: „Podle vašeho odhadu, jak je daleko od prvního kontaktu k první dotaci z mezigalaktického fondu?“

10:00
Stavební boom po ČeskuPodezřelých kauz je kolem nás tolik, že už je člověk ani nevnímá, což je škoda, protože jsou občas docela zábavné. Dnešní Hospodářské noviny například informují o tom, že v Praze na Šutce město cosi obřího staví, ale nikdo na magistrátu neví, co to vlastně je: původně mělo jít o bazén, místo toho se ale začal stavět rovnou akvapark, přičemž stavbaři letos prostavěli víc než dvojnásobek přidělené částky, takže teď město shání, z čeho by doplatilo rozdíl.To ovšem není nic proti příběhu megalomanského hotelu s bazénem, který měl vzniknout v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sice nevznikne, přesto ale za něj stát stavebníkům zřejmě zaplatí nejméně 130 milionů kvůli nenápadné kličce ve smlouvě, k níž se teď nikdo nehlásí. Jak HN informovaly včera, projekt měla zajišťovat firma, která oficiálně sídlila ve stánku s rychlým občerstvením na pražské Jižní spojce. Majitel této prodejny párků byl později odsouzen za kšefty s pohonnými hmotami a déle než dva roky prchal před spravedlností, než jej v Německu zatkl Interpol.

10:50
Vědci objevili megavirusNejvětší dosud nalezený virus objevili vědci v oceánu u břehů Chile. Nazvali jej Megavirus chilensis. Svými rozměry necelé tisíciny milimetru překonává tento obr mikroskopické říše průměrný virus 10–20× a je dokonce větší než některé bakterie. K jeho pozorování nepotřebujete elektronový mikroskop, stačí běžný. Megavirus zřejmě napadá améby žijící ve vodě. Obecně mají mořské viry vliv na plankton a pomáhají tak regulovat geochemické cykly planety.A my si pustíme zpěvačku PJ Harvey, která před měsícem získala Mercury Prize. Snad bude YouTube s vámi spolupracovat lépe než s dnešním DJ.

11:10
Škoda Plzeň se stěhuje do TichomoříŠkoda Plzeň přestěhovala své sídlo na Marshallovy ostrovy, jedno ze tří míst na světě, kde lze nejlépe utajit skutečné vlastníky akcií. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Policie přitom v současnosti prověřuje, zda by k vlastníkům Škody nemohl patřit i bývalý šéf ČEZ Martin Roman, který by se tím dostal do velkého konfliktu zájmů kvůli obchodům mez ČEZ a Škodou.Dnešnímu DJ tak nezbývá než poslat čtenářům trochu muziky ze slunných Marshallových ostrovů

11:35
Kyjevský soud: Julija Tymošenková „překročila pravomoci“Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková údajně překročila své pravomoci a dopustila se tak kriminálního jednání. Řekl to kyjevský soudce, který dnes vynáší nad bývalou premiérkou rozsudek. Zatím pokračuje v jeho čtení, takže dosud není jasné, co verdikt znamená. Žalobci žádají, aby byla bývalá premiérka odsouzena k sedmi letům vězení za překročení pravomocí, kterého se měla dopustit v roce 2009 při sjednávání dohody s Ruskem o transportu plynu. Spojené státy i Evropská unie odsoudily proces jako vykonstruovaný.

12:59
Soud poslal Tymošenkovou do vězení na sedm letSedm let vězení a pokuta 186 milionů dolarů - tak zní verdikt kyjevského soudce nad bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Proces odsoudila řada zemí i mezinárodních organizací jako zmanipulovaný a sama Tymošenková jej označila za politický lynč, který režíroval prezident Viktor Janukovič.

14:00
Jak to napsal soudruh StalinSlova Julije Tymošenkové o návratu stalinských represí na Ukrajinu, kterými komentovala dnešní soudní verdikt, dnešnímu DJ volně asociovala knihu, kterou právě čte. Je to novela Nahá pionýrka ruského spisovatele Michaila Kononova, fiktivní vnitřní monolog čtrnáctileté Máši Muchinové, která ve dne bojuje proti Hitlerovi v Rudé armádě, v noci souloží se sovětskými vojáky a ve snech cestuje nad zničenou zemí a obleženým Leningradem. Odkazujeme-li v této rubrice často na hudební klipy, proč nedat jednou ukázku z knihy? Což činíme ocitováním pasáže, v níž Muchinová přemýšlí o věrnosti a zradě:Kdyby soudruh Stalin neseděl tak vysoko nad všema myslitelnejma obzorama, generálové by se už dávno rozlezli do všech koutů jako švábi po kuchyni - jeden by se bez dovolení vypravil do Japonska, protože má nějaký nevyřízený účty s jejich hlavním samurajem, jinýmu by se zase v noci mohlo zdát, že by se vydal do zatím naprosto nevinný Indie s těma jejíma tlustejma cvičenejma slonama … a my abychom si pak lámali hlavu, co dělat s těma jejich indickýma Jakutama, čím je v zajetí krmit a kde vzít tolik agitátorů, aby celýmu tomu nablblýmu lidstvu nabušili do těch jeho dubovejch hlav veškerou potřebnou agitaci a propagandu; a kam je taky všechny dát, dyť ani v tý největší zooologický zahradě není dost místa, aby se každej dal uvázat pěkně u žlabu, a s tím si má lámat hlavu jen sám soudruh Stalin? Tak to teda túhle, soudruzi moji drahý, maršálové a generálové lampasovatý, vás je zatím brzy pustit na samostatnou životní pouť, protože vy jste Stalina četli špatně a nepozorně. A on má přitom mimochodem v rudý knize už dávno zapsáno velikánským zlatým písmem: „Nehledej vodu, když neznáš brodu!“ … Ten vám vidí až do žaludku, to je nabetónek, protože od nedostatků v organizaci ke zradě je to jen krůček - to je zákon. Dneska sis špatně namotal onuci, a zítra se ti během pochodu udělá puchýř - a prosím, to už nepřítele fakticky prosíš o smilování, ani si nevšimneš, jak se z tebe stal zrádce, protože jsi odpadl a teď už se nehneš, jako se to ostatně stalo samotné Muše v jednačtyřicátem, během zářijového zrychleného přesunu. Ještě že u toho byl Saňka, ten ji na hřbetě odvlekl až do přestávky, jinak by ji velitel roty zastřelil jako psa - jako vlastizrádce, však už tahal z pouzdra nagan, byl to chlápek přísnej a spravedlivej, a strašně rád střílel opozdilce za jednotkou, trumberka jeden, protože za první už ho nemusíte krmit chlebem, a za druhý je ten člověk stejně raněnej a v podstatě se tak díky svý nedisciplinovanosti stal nepřátelským diverzantem.

15:00
Řecko peníze zřejmě dostaneMezinárodní finanční inspektoři, zástupci věřitelů tzv. Trojky (EU, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky) se dohodli s Řeckem na poskytnutí další půjčky ze záchranného úvěru, tentokrát ve výši osmi miliard eur, která by pomohla stabilizovat tamní ekonomiku. Řecko peníze dostane, ačkoliv letos nesplní své závazky a nedokáže dostatečně snížit deficit. Země však slibuje, že v dalších dvou letech přidá a bude své rozpočty stabilizovat účinněji. Peníze mají dorazit začátkem listopadu. Kdyby se tak nestalo, země by zbankrotovala.A váš DJ připojuje písničku, která se váže spíše k minulému příspěvku, jenže to minule nestihl…

15:30
Bjork: BiophiliaNa App Store se dnes objevuje nové album islandské zpěvačky Bjork zvané Biophilia. Jde o soubor her, vizualizací a hudby, lze si jej však pořídit také v běžné tradiční audio verzi. Celé album v plné verzi stojí deset dolarů. Cílem autorky bylo přimět posluchače k tomu, aby s jejími skladbami „interagovali“ zcela novým způsobem.Dnešní DJ však musí přiznat, že ho upoutávka na toto album příliš nezaujala, a marně si láme hlavu s tím, jde-li o nesourodou změť zvuků namíchanou jako ukázku, nebo zda nejnovější dílo zpěvačky takhle kakofonicky skutečně zní.

16:15
Euroval ve slovenské pastiSlovenský parlament jedná o rozšíření balíku finanční pomoci eurozóny zadluženým zemím a hrozí, že padne tamní vláda - premiérka Radičová totiž spojila hlasování o eurovalu s hlasováním o důvěře vládě. Rozšíření tzv. Evropského fondu finanční stability zatím nemá ve slovenském parlamentu dostatečnou podporu. Slovensko je poslední zemí eurozóny, která rozšíření eurovalu dosud neschválila.DJ se domnívá, že by Slovensko posílení eurovalu schválit mělo - už proto, že pro nikoho není dobrou vizitkou stát se členem prestižního klubu a hned začít dělat potíže. Dokonce ani tehdy, když se v klubu nikdy nedodržovala pravidla, která si sám stanovil.

17:10
Život z hlubin AntarktidyDnešní DJ by měl pro hollywoodské filmaře námět na katastrofický film, jehož úvodní scény by mohly vypadat zhruba takto: tým vědců a techniků v polárnickém oblečení sleduje poslední centimetry vrtu do ledového příkrovu jezera v Antarktidě. Napjaté vteřiny - a vrtná korunka se dotýká hladiny v hloubce tří kilometrů. Jenže v hloubce vládne tlak, který nikdo nečekal: náhle z vrtu vyráží k obloze sloup vody, která byla od vnějšího světa izolována půl milionu let. O pár dní později postihne členy týmu záhadná choroba…Doufejme, že se to nestane, snahy provrtat se do jezer Antarktidy zamrzlých statisíce let však budí obavy. S jakými bakteriemi a viry se tu můžeme setkat? A nezničíme pradávný ekosystém kontaminací? Nepřekvapuje, že dosud vrtali hlavně Rusové, kteří se už léta snaží proniknout do jezera Vostok. Jenže později se k nim přidali Američané a nyní oznamují vlastní plán Britové, kteří chtějí příští rok začít vrtat do ledového příkrovu jezera Ellsworth, jehož geotermální energií ohřívaná voda je od světa izolována 125 tisíc až milion let. Tým chce odebrat vzorky vody a dna a slibuje, že jezero, skrývající se pod ledem v hloubce tří kilometrů, nebude kontaminovat současnými mikroorganismy. Cílem výzkumu je zjistit, jak se v minulosti měnilo klima, a objevit v jezeře nové formy života.

17:55
Na Sibiři prý našli postel sněžného mužeSlovenská vláda zatím nepadla, a tak se dnešní DJ loučí zprávou, která přišla až ze Sibiře: prý se tam podařilo prokázat existenci Yettiho. Důkazy jsou pádné: našla se stopa ve sněhu, chomáč šedivých vlasů a prý dokonce i lůžko sněžného muže. Šťouraví skeptici se přesto nevzdávají a tvrdí, že se region Kemerovo, kde se má Yetti vyskytovat, jen snaží přilákat turisty. A dnešní DJ je zmaten, neboť tam-tamy dosud duněly zprávami o tom, že tajemný opočlověk bude co nevidět objeven v Indonésii. Ať tak nebo tak, DJ na rozloučenou posílá své oblíbené Yetti blues od Michala Prokopa.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].