Dáte si?
Dáte si? • Autor: Milan Jaroš


08:00Hej Sluníčko, vstaň už, vzbuď se!

Dobré ráno, přeje DJka, zvláště těm, kteří jsou vzhůru už dvě hodiny jako ona. A to všechno ne proto, že ranní ptáče dál doskáče, ale že mají malé děti, které obstarávají předčasný budíček, protože musejí do školek a škol. Nebo se prostě příšerně brzo budí. Ano, někdy by i DJka při svítání ráda odskákala někam hodně daleko, tam si ještě zalezla pod peřinu a hodně dlouho by tam zůstala. Ale pozor, ČSSD navrhuje posunout začátek školy až na 9. hodinu. „Děti, které do školy dojíždějí, musí někdy vstávat i v půl šesté ráno a celé dopoledne pak prospí,“ hájí nápad stínový ministr školství Marcel Chládek. Občanští demokraté to označili za pseudolíbivou frázi. „Školy už dnes mají svobodu volby a právě s ohledem na dojíždějící žáky mohou začátek výuky posunout na devátou hodinu tak, aby všechny děti dorazily do školy připravené a dostatečně odpočaté,“ reagoval expert ODS na školství Walter Bartoš.

No, DJce se taková pseudolíbivá fráze docela zamlouvá. Tak, protřít oči, postavit na druhé kafe a hurá do práce. Sílu do nového dne přivolá hlas Dagmar Voňkové v zaklínací písni Hej Sluníčko vstaň už, vzbuď se. Ta by vzbudila i mrtvého.

09:00Zeman dnes na programu nemá nic

Miloš Zeman dnes zřejmě sbírá sílu a odpočívá dopředu. Na programu nemá nic.

DJka mu trochu i závidí, což se u MZ až tak často nestává. Vůbec by jí nevadilo, kdyby měl tak hezký program celé své prezidentské období. A jaký vztah mají k panu prezidentovi medvědi, se dozvíte přesně v 11. minutě filmu Potkali se u Kolína.

09:30Krycí jméno Zeman. Jan Zeman.

Komunista Václav Kučera, bývalý člen Pohraniční stráže, major STB s krycím jménem Jan Zeman a dnešní starosta Horní Stropnice, včera oznámil svou rezignaci v radě Jihočeského kraje. Rozhodnul se tak prý proto, aby nekomplikoval fungování krajské koalice mezi ČSSD a KSČM. Když minulý týden MF DNES upozornila na Kučerovu minulost, Sociální demokraté začali jeho setrvání v radě považovat za nepřípustné. Teď zas pojedou s Komunisty vesele dál: „Pokračování stávající koalice nic nebrání a těším se na další spolupráci,“ dodal hejtman Jiří Zimola s úsměvem.

Komu zmrznul ranní úsměv na tváři, nejpíš si nemusí připomínat, co že to měla Pohraniční stráž za úkol. Jiří Zimola by si mohl zavzpomínat třeba u reportáže z tehdejšího Majáku: Neprošli. Panu Kučerovi DJka drží palce, aby v rezignacích dále pokračoval. Vlastně by všichni členové KSČM mohli být tak nějak rezignovaní.

A Jiřímu Zimolovi navíc posíláme tematickou písničku Say No To The Devil. Tentokrát v podání tvrďáků z Mumbaie, protože verzi Sváti Karáska už všichni znáte.

10:00Setká se konečně Adéla s Tondou?

Média přinesla neslýchanou zprávu, že Adéla a Tonda, dva razící štíty nové trasy pražského metra, už mají po práci. Tunel už je skrz naskrz.

Adélina řezná hlava byla okamžitě demontována, tak se DJka obává, že se se svým vytouženým protějškem Tondou Adéla už nikdy nesetká.

10:30Míří Klaus do Daliborky?

Václav Klaus se přiblížil žalobě pro velezradu. Senátoři dali dohromady potřebných 27 hlasů, nyní musí dokument s obviněním projednat na mimořádné schůzi celý Senát a pak teprve může putovat k Ústavnímu soudu. Petici, v níž jsou senátoři vyzváni k podání ústavní žaloby na prezidenta Klause, podepsalo 73 tisíc lidí. Inicioval ji podnikatel Karel Janeček spolu se sedmnácti občanskými iniciativami a řadou osobností. Ti všichni si myslí, že se Klaus dopustil velezrady tím, že zastavil stíhání kauz, které se táhnou déle než osm let.

Panu Klausovi DJka posílá árii z Dalibora v podání Reneé Fleming z koncertu k dvacetinám Sametové revoluce v Pražské křižovatce, kde byl dokonce v publiku. Jo, jo, z prezidentské kanceláře je to do Daliborky jen pár kroků.

11:30Jel v tom playboy taky?

Osvobození bývalého náměstka pražského primátora a někdejšího ministra Zemanovy vlády Karla Březiny (ČSSD) možná také nebylo úplně košer. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se při vyšetřování kauzy soudce Ondřeje Havlína, obviněného z korupce, dostali až k Březinovi, který byl souzen za zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění v souvislosti s jeho působením v dozorčích radách několika firem. Soud však v listopadu 2011 Březinu osvobodil.

Vzpomínáte, jak se o Karlu Březinovi mluvilo jako o vládním playboyovi? DJka by mu ráda poslala píseň s refrénem Playboy, ale když toto slovo zadá do vyhledávání YouTube, objeví se videa s nadpisem jako Hot Amateur Stripping For You, což se na web Respektu až tak úplně nehodí, že.

12:30And the winner is… rýžový nákyp

Co bude mít vaše dítě dnes ve škole k obědu? Většinou si můžete přečíst jídelníček a tím to hasne. Jak ve skutečnosti jídlo vypadá a jestli to není blaf, nemáte šanci se dozvědět. Nicméně máme tu průkopníky. Brněnská školní jídelna Náměstí svornosti začala zveřejňovat fotografie jídel, školní jídelna ZŠ Mendelova v Karviné zase umožnila dětem jídla hodnotit. Zatímco vepřové kostky dušené v kapustě s chlupatým bramborovým knedlíkem děti ohodnitily jako „ušlo to“, rýžový nákyp s ovocem byl podle nich přímo skvělý.

DJčin syn má dnes ve školce čočku. To bude mít po školce hlad. Existuje dokonce i kapela Čočka. Brněnská čočka. Dobrou chuť, pokud obědváte.

13:30Benedikt XVI. se loučí. Jan Pavel se zjevuje.

S papežem Benediktem XVI. se den před jeho odchodem z čela katolické církve přišly do Vatikánu rozloučit desetitisíce lidí. Benedikt své poslední veřejné vystoupení spojil s generální audiencí na Svatopetrském náměstí. O dnešní akci ve Vatikánu byl na celém světě obrovský zájem. Místenku zajišťující přítomnost přímo na náměstí si rezervovalo 50 tisíc lidí a desetitisíce dalších přišlo sledovat ceremonii z přilehlých veřejných prostranství.

Zároveň po celém světě přibývá zjevení předchozího papeže Jana Pavla II. V lese vzdáleném asi 5 kilometrů od šumavské Kvildy ho prý místní obyvatel z bezprostřední blízkosti pozoroval a dokonce i natočil, jak nejspíš sbírá kořínky.

14:30Z Milešovky je vidět… tohle

Observatoř Milešovka hlásí už čtvrtý den hustou mlhu a avizovaný třetí nejkrásnější výhled do krajiny (podle Alexandra von Humboldta) jsou výletníci nuceni ještě na jistou dobu oželet. Bufet navíc funguje jen o víkendu.

Vidět je přesně tohle.

15:30Americkým ministrem obrany bude muž se šrapnelem v hrudi

Křeslo ministra obrany USA obsadí Chuck Hagel, Američan, který se hrdě hlásí ke svým polským kořenům. Jeho babička se jmenovala Kukelewska a připlula do USA jako malé dítě z Polska se svými rodiči a dalšími třinácti příbuznými. Hagel je veterán vietnamské války, dodnes má v hrudi úlomky z šrapnelu. Bývalý republikánský senátor je dnes republikány kritizován za málo vstřícný vztah k Izraeli a příliš mírný postoj vůči libanonskému hnutí Hizballáh či Íránu, byl i proti navýšení počtu vojáků v Iráku a podpořil i loňskou iniciativu Global Zero, která žádá razantní zeštíhlení amerického jaderného arzenálu. Hagel vůbec zastává razantní škrty v obraně a obamovskou politiku ‚leading from behind‘, kdy Spojené státy už nechtějí být lídry při řešení světových krizí a kdy bude Amerika zdrženlivější v použití své vojenské síly.

Boom! Boom! Boom! Boom! Z Ameriky k nám kdysi přiletěla jedna bomba, dost výbušná dodnes.

16:00Trendy koňský točeňák

Kolegyně Karolína Vránková ochutnala koňský točeňák a koňská líčka a v pondělním Respektu se v rubrice Trendy dozvíte, jak jí to chutnalo.

Kdysi byl mojí láskou, kůň bílý jako sníh.

16:30Svobodu pro Liou Siao-poa

Nobelisté se zastali čínského disidenta Liou Siao-poa, držitele Nobelovy ceny za mír, který byl v Číně odsouzen k jedenácti letům vězení za podíl na vzniku Charty 08, textu inspirovaném českou Chartou 77. Petice s podpisy 140 nobelistů, kteří volají i po propuštění manželky Liou Sia, kterou režim drží už více než dva roky v domácím vězení, přestože nebyla z ničeho formálně obviněna ani odsouzena, byla předána čínským velvyslanectvím nebo zastupitelským úřadům v Hongkongu, v New Yorku, v Paříži, v Berlíně a v Londýně. Výzvu za propuštění Liou Siao-poa podepsalo také 400 000 lidí z celého světa.

Je důležité, aby věděli, že víme. Lidský práva! Případ sleduje Amnesty International.

17:30Bowie Forever

Jestli jste ještě neviděli nový klip Davida Bowieho, tak honem, ať nejste večer v kavárně za neználky.

David Bowie: The Stars Are Out Tonight.

DJce se zdá, že se oscarová herečka Tilda Swinton k Bowiemu báječně hodí. Mimochodem, devět let žila s Derekem Jarmanem, režisérem experimentátorem a gayem. Všem matkám neposlušných synů DJka doporučuje velice znepokojivý film Musíme si promluvit o Kevinovi s Tildou v hlavní roli. Počítejte ale s tím, že spát se vám po něm dobře nebude.

18:00Deep Forest poprvé v Praze, ale pozdě

Dnešní DJka se loučí. Pokud máte na večer hlídání, nebo ho vůbec nepotřebujete, můžete vyrazit do pražského Paláce Akropolis na světové hvězdy propojování world music s tanečními beaty - francouzské Deep Forest.

Takhle zněly 90's. DJka se přiznává, že jí Deep Forest nesmírně lezli na nervy a dnešní koncert se jí zdá poněkud s křížkem po funuse.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte