Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 15. 8. 2012

Němci chtějí pracovat více • Autor: Karel Cudlín
Němci chtějí pracovat více • Autor: Karel Cudlín

07:55
Ať žije Eskymo Welzl15.srpen je dnem narození největšího českého polárníka, velkého cestovatele Jana Eskymo Welzla (1868–1948). Welzl se narodil v Zábřehu na Moravě a brzy po dvacítce vyrazil na cesty. Především na Sibiř, kde nějaký čas pracoval. Touha po klidu a volnosti ho přiměla vydat se na cestu směrem na sever. Prošel Ruskem od Bajklalu nahoru a usadil se na Nové Sibiři, opuštěných ostrovech za ledovým polárním kruhem. Tam v osamění prožil 30 let. Pak po vzniku SSSR přesídlil do Kanady. Při jedné ze svých obchodních cest do Kalifornie uvízl v rukách americké policie, která ho poslal šupem domů, do Evropy. Tam Welzl s překvapením zjistil, že Rakousko-Uhersko už neexistuje a místo něj je jakési Československo. Zavalitý podivín svým vyprávěním chvíli bavil osazenstvo zábřehských hospod. Pak se seznámil se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a odjel do Prahy. Přes Těsnohlídka se seznámil s redaktory Lidových novin Valentou a Golomkem. Zřejmě jejich prostřednictvím si Welzla všiml Karel Čapek, který polárníka údajně představil Masarykovi. Ale abychom to zkrátili: z Welzlova vyprávění vznikla pozoruhodná kniha Třicet let na zlatém severu, původně napsaná v jeho moravském dialektu. Welzl se později vrátil do Kanady, kde zemřel. Tady je něco k poctě JEW.

08:30
K čemu stačí jedna injekce v trolejbusuSpor dvou profesorů z Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně dostává – zdá se – definitivní řešení. Oběť brutálně výhrůžných emailů Jaroslav Hroch totiž dostal nabídku ze sesterské Fakulty sociálních věd a odchází učit tam. Stalo se tak poté, co mu jeho domovská fakulta neprodloužila končící smlouvu. Viník, autor emailů Břetislav Horyna zřejmě zůstává.
Případ vznikl už před třemi roky. Tehdy začal Hroch dostávat výhrůžné emaily - jako třeba „stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa". Policie zjistila, že výhrůžky odcházely z Horynova počítače. Soud ho za to odsoudil k pokutě 50 tisíc. Horyna ale ve škole dál zůstal, prý kvůli tomu, že jej fakulta nemůže podle zákoníku práce propustit. Proti tomu se nedávno vzbouřil akademický senát a uložil fakultě jednat s Horynou o jeho propuštění. To se ale zatím nestalo, prý proto, že je Horyna v dlouhodobé pracovní neschopnosti.Jaroslavu Hrochovi posíláme písničku. 

09:15
Ne víc než 30 procentBývalý předseda syrské vlády Rijád Hidžáb poprvé veřejně promluvil poté, co minulý týden zběhl do sousedního Jordánska. Hidžáb svolal tiskovou konferenci a tam prohlásil, že prezident Bašar Asád kontroluje už jen asi třetinu země a stojí na pokraji finančního kolapsu. Pak Hidžáb ještě poděkoval Saúdské Arábii, Kataru a Turecku za podporu opozice a vyzval k jejímu pokračování. Expremiér Hidžáb sice nepatřil do nejužšího okruhu lidí prezidenta Bašara Asáda, je ale zatím nejvýše postaveným zběhem Asádovy administrativy.Tady je písnička. 

10:14
Předražení zakázek u SchwarzenbergaJeště nedávno bylo v Česku pravidlem ke zlodějnám na úřadech mlčet. Teď se hlásí řada odvážných lidí, kteří navzdory vlastnímu nepohodlí a často ztrátě zaměstnání upozorňují na předražené zakázky. Jak dokumentuje dnešní MF Dnes, takovým mužem je i Jakub Klouzal z ministerstva zahraničí. V roce 2010 zmapoval systém předražení nákupu počítačů na ambasády o desítky milionů korun. Klouzal kvůli tomu kontaktoval Karla Schwarzenberga, schůzka se uskutečnila u ministra doma. Pak se případ vyšetřoval inspekcí ministerstva. Policie jej ale odložila (podle Klouzala kvůli ledabylé práci inspekce). Klouzal letos přišel o zaměstnání.Tady je Nina Hagen - Nepopsatelně ženská.

11:13
Letitý sen obyvatel Ústí se možná splníNepřehledná houpačka stížností, jejich zamítnutí, odvolání, jejich uznání, dalších odvolání a jejich zamítnutí kolem dálnice D8 se opět pohnula. Krajský úřad v Ústí nad Labem, kde si dálnici opravdu moc přejí, zamítl odvolání Společnosti ochránců životního prostředí. To znamená, že za několik dní se stavba, která nenávratně zničí krajinný unikát jedněch z nejhezčích hor v Evropě - Českého středohoří, může opět rozběhnout. Pokud ji nezmaří nějaké další odvolání, dočkají se severočeští řidiči naplnění svého mnohaletého snu - dojet do Prahy po čtyřproudé, místo dvouproudé silnici.Tady je písnička.

12:20
Chceš sex a víš, jak si o něj říct, děvčeTlukot srdce milionů žen a dívek ve Spojených státech, Británii a možná i jinde se včera na chvíli zastavil (i když to třeba nepřiznají). Ve svých devadesáti letech totiž zemřela Gurley Brownová. Českým čtenářkám její jméno úplně jasně nerezonuje. Na Západě ale právě tahle letitá šéfredaktorka magazínu Cosmopolitan stála u toho, čemu se v 60-tých letech říkalo sexuální revoluce. Může za to především její bestseller Sex and the Single Girl.  Brownová stála také u zrodu agresivního sexuálního tažení zosobněného například časopisem Cosmo Girl, v němž přesvědčovala dvanáctileté a starší holky, že působit vyzývavě, sbalit kluka a třeba si mu říct i o sex, pokud se jim chce, je to správné, co má sebevědomá dívka v životě udělat. Kritici ovšem namítali, že není zcela jasné, kdo má z takovéhoto postoje užitek - jestli ženy, nebo spíš muži.  Tady je zpěvačka, kterou spíš Cosmo Girl minul.

13:12
Němci chtějí pracovat vícePrůzkum německého pracovního trhu ukázal, že oblíbené statistické číslo - počet nezaměstnaných - nevystihuje plně situaci v ekonomice. Německo stabilně vykazuje něco málo pod třemi miliony nezaměstnanými. Nedávný průzkum, který je dnes analyzován německými deníky, ukazuje, že počet lidí, kteří by rádi pracovali více, je 7,4 milionu. V této skupině se objevuje i hodně žen, které nyní ze svého rozhodnutí (na západě země) nebo z nouze (na východě) vykonávají jen částečný pracovní úvazek.Ateď je čas na Dům lži.

14:02
Vláda hlásí problémVláda přiznává, že se jí nedaří vybírat daně tak, jak si představovala.  Schodek státního rozpočtu a dluhy se tak možná prohloubí. Může za to pokles ekonomiky, už třetí v řadě počítáno v rámci  čtvrtletí a také snaha vlády šetřit a zvyšovat daně. Následně na to totiž šetří i občané. Zjištění je nyní důležité především vzhledem k plánu vlády dál zvýšit DPH, které tvoří klíčový bod vládních protikrizových opatření. To vadí nejen opozici, ale i řadě liberálních ekonomů, kteří si myslí, že by vláda měla víc podporovat hospodářský růst.A teď hudba.

15:05
Rakve na SmíchověPražský Smíchov je něťastná čtvrť. Položená na skvostném místě mezi strmými kopci a Vltavou, hned vedle Malé Strany. Tenhle dojem ale bohatě přebíjí ulice plné rychle jedoucích aut. Zatímco odjinud v Praze auta ubývají, na Smíchov přibyly. Roky tu vládl suverénně nejodpudivější komunální politik v Praze (kde laťka fakt není vysoká) - Milan Jančík. Jančík je pryč, Smíchov je teď ale ještě nešťastnější. Radnice dostala nápad osadit místní chodníky téměř třemi stovkami obrovských ošklivých betovoných květináčů ve tvaru rakve, kam chce umístit zeleň a možná i reklamu. Půlka obyvatel je nenávidí, druhá půlka se jim směje. Zatím do nich háží odpadky, stromy nikde. Až teď na jednom místě před smíchovkou „katedrálou“ se v květináčích ocitly na ukázku stromy. Radní to podle serveru lidovky.cz doprovodili slibem, že do září budou stromy všude. A taky rakve.A teď hudba.

15:54
Dal bych si jedny KouřenízpůsobujerakovinuústajícnuCigaretové krabičky se vždy vyznačovaly propracovanou estetikou, která měla lákat ke koupení. Někteří je dokonce sbírají. Díky přelomovému rozsudku autralského soudu teď případní sběratelé dostanou možnost získat kusy, jaké ještě svět neviděl. V Austrálii se totiž budou od letošního prosince prodávat cigarety v jednotných obalech, na kterých bude klíčová pouze jedna informace: jakou těžkou nebo i smrtelnou nemoc kouření způsobuje. Takže značkou nebude Marlboro nebo Camel, ale Kouřenízpůsobujerakovinuústajícnu. A místo velblouda pak na obale budou velké zahnědlé zuby a opuchlé rty. Tabákové firmy se pokoušely nařízení zvrátit, Nejvyšší soud ale rozhodl, že požadavek vlády je oprávněný. Více lze najít například na BBC.

16:45
Syn čínského pohlavára na videu beztrestně terorizuje ženuAmerický novinář Dan Levin popisuje na serveru The Daily Beast zajímavý případ syna vysokého policejního funkcionáře z čínské provincie Ťing-t´iang. Jednatřicetiletý mladík jménem Lu Ťien-po podle článku ve svém městě řádí jako smyslu zbavený, aniž by mu v tom někdo mohl nebo byl ochoten zabránit. Bezpečnostní kamera nedávno zachytila, jak v jakémsi amoku píchá nožem do ženy, která se stačila s pomocí jiných lidí ukrýt v nedalekém domě. Přestože jsou kolem lidé, nikdo z nich podle Levina nešel případ nahlásit, protože Lu je díky moci svého otce v podstatě beztrestný. „Moje rodina vede bezpečnostní oddělení, zabít člověka není problém,“ prohlačuje Lu v článku. Za útokem na zmíněnou ženu je údajně dlouho trvající svár o to, jak Lu a jeho rodina zabrali část veřejné zeleně ve městě pouze pro sebe.

17:56
Vážná hudba a lustry, co na ní svítíA na závěr z kultury: server lidovky.cz informuje, že podle průzkumu agentury STEM/MARK zhruba třetina Čechů nikdy nezavítala na koncert vážné hudby. DJ si sahá do svědomí a zjišťuje, že do této skupiny nepatří. Nicméně nejsilnější vzpomínkou na návštěvu vážné hudby asi už do konce života pro něj zůstane školní návštěva opery Libuše, kdy zoufalý DJ opakovaně počítal žárovky na rozvětvených lustrech operní síně v Českých Budějovicích. Tady je vysvětlení proč.Atady je koncert, kde - aniž bychom tím chtěli něco naznačovat - DJ žárovky nepočítal (samozřejmě na jeho obdobě v Praze). Hezký večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].