Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 13. srpna 2014

Ladislav Vostárek u soudu, 2011 • Autor: HN, Václav Vašků
Ladislav Vostárek u soudu, 2011 • Autor: HN, Václav Vašků

08:02
Dobré ránoDobrý den,dnes mají svátek Aleny a pokud by ho chtěly oslavit, můžou skočit třeba na koncert skupiny Pet Shop Boys, která koncertuje večer v pražském Karlíně. Ale pozor - texty z písní dále nešířit! A už vůbec nepoužívat jako slogany v politice! Dnes totiž také začíná soud projednávat žalobu bývalého textaře skupiny Katapult Ladislava Vostárka na Stranu zelených. Textař se soudí kvůli užití sloganu „A co děti? Mají si kde hrát?“ v předvolební kampani z roku 2010. Ale určitě se toho bude dít i více, čtěte nás.Pěknou středu přeje DJ.

09:25
Co archivy KGB vědí o českých komunistechSovětská KGB měla v 70. a 80. letech minulého století dobrý přehled a „zajímavé“ postřehy o tom, co se děje uvnitř československé KSČ.Ukázaly to dokumenty z archivu Vasilije Mitrochina, které byly nedávno zpřístupněny ve Velké Británii a o nichž informovala ČTK. V únoru 1973 například putovala z Prahy do Moskvy informace, podle které si Miloš Jakeš, tehdy předseda Ústřední kontrolní a revizní komise KSČ, v prosinci předchozího roku postěžoval, že se mu špatně pracuje. Tehdejší generální tajemník Gustáv Husák totiž podle něj v ústředním výboru KSČ zavedl tvrdý režim a „zorganizoval odposlechy telefonů členů vedení“.Dlouholetý pracovník archivu KGB Mitrochin si od roku 1972 až do roku 1984 ručně zaznamenal mnohé z dokumentů, které se k němu v práci dostaly. V roce 1992 ho i s rodinou a dokumenty dostala do Británie její tajná služba. Zemřel v roce 2004, letos v létě byla v Cambridge zpřístupněna většina jeho archívu.Ze záznamů KGB je místy patrná skepse k dění mezi československými komunisty i poznámky o tom, jak si mezi sebou vyřizují účty. Například vůči způsobu, jakým se na počátku normalizace KSČ zbavovala „komunistů-internacionalistů“. „Děje se to pod navenek pěknou záminkou, že nestačí na svou práci, ale ve skutečnosti jde o prosté vyřizování účtů, osobní neshody,“ stojí v dokumentu z února 1973.Poměrně často agenti moskevskou ústřednu KGB informovali o Husákovi. Jeden z materiálů uvádí, že ještě než se v roce 1975 v jeho osobě propojily funkce hlavy státu a KSČ, sešel se v květnu ministr vnitra Jaromír Obzina s šéfy okresních výborů KSČ, aby jim toto rozhodnutí sdělil. Jiná zpráva z této doby uvádí, že proti spojení funkcí byli nejen Jakeš, ale také Antonín Kapek, Alois Indra či Karel Hoffmann. „Zastoupení (KGB) a velvyslanectví s nimi pracovalo. Husák se k nim chová podezřívavě,“ napsala podle Mitrochina sovětská rozvědka.Jiná ze zpráv Moskvě sděluje, že devět let, která strávil Husák ve vězení, se projevilo na jeho psychice. „K jasným odpůrcům linie KSČ projevuje nepodloženou shovívavost,“ napsali rozvědčíci. Předseda Federálního shromáždění Indra podle stejné zprávy „čeká na svou chvíli“, aby se mohl ujmout funkce generálního tajemníka.Normalizační ministr vnitra Obzina byl ve zprávách KGB zmiňován často. „Obzina prohlásil, že Komunistické straně Sovětského svazu a soudruhu Leonidu Iljiči Brežněvovi je připraven splnit každé přání,“ stojí v krátkém záznamu, zřejmě z doby kolem roku 1978.Děkujme všem, že už jsou tahle léta za námi. 

09:30
Přežila ebolu. A stejně ztratila svůj životAž si zase někdy budeme stěžovat na vlastní mizérii, vzpomeňme si třeba na tento příběh:Kadiatou Fantaová,guinejská studentka medicíny, pracovala jako stážistka na klinice v tamní metropoli Konakry, když tam dorazil muž z venkova s horečkou. Lékaři se zpočátku domnívali, že má malárii. Když o muže pečovala, neměla - jak je v Guineji běžné - ani ochranné rukavice ani roušku. Zanedlouho Kadiatou začala zvracet krev a blouznila v horečkách. Od muže se nakazila ebolou.Ze vší hrůzy se ale dostala, přežila a uzdravila se. Nic tím ale neskončilo, spíš naopak. Kadiatou má pocit, jako by měla cejch s nápisem „přežila ebolu“ vypálený na čele. „Ebola mi zničila život, i když jsem se z ní vyléčila,“ říká. „Nikdo se mnou nechce strávit byť jen minutu času ze strachu, aby se nenakazil.“Ani profesoři lékařské fakulty už ji ve své posluchárně nechtějí. Její přítel se s ní rozešel. Každý den obědvá 26letá žena sama a sama také usíná. Dokonce její vlastní rodina má strach se jí dotknout, i když od doby, co přežila ebolu, už uplynulo několik měsíců, popsala její příběh agentura AP.Virus eboly se sice přenáší jen přímým kontaktem s tělními tekutinami nemocného jako jsou krev, sliny, moč, pot a sperma. Předsudky, ale i obrovský strach z nemoci, však lidé jen stěží překonávají. Když se v březnu v Guineji objevil první případ, nikdo si nedokázal představit, jaké hrozné následky bude v této části Afriky virus mít.Současná epidemie zabila podle posledních čísel Světové zdravotnické organizace (WHO) více než 1000 lidí. V předchozích případech vypuknutí nemoci byla úmrtnost až 90 procent, lékaři ale tvrdí, že tentokrát přežije až polovina nakažených. 

10:14
Jak přes malířku Toyen vyprat penízeBenešovský soud má dnes na stole znovu letitou ságu kradeného obrazu Severní krajina malířky Toyen.Soud původně zprostil Josefa Běhunčíka, Pavla Filipa a Patrika Šimona obžaloby z pokusu o praní špinavých peněz. Podle Nejvyššího soudu to však byla chyba, a tak se případem bude soud první instance opět zabývat. Obraz v roce 1992 ukradl zloděj rodině Mlady Filípkové. Běhunčík jej v roce 1996 koupil od starožitníka a o deset let později se dílo rozhodl prodat. Spolu s Filipem a Šimonem proto začali vyjednávat s rodinou původní majitelky, které nabízeli peníze za to, že nechá olejomalbu vymazat z registru kradených děl. Mělo se jednat o dva miliony korun a v rámci návrhu „morálního vyrovnání“ deset procent z případného dalšího prodeje obrazu. Podle obžaloby se tak jen snažili vyřešit jakékoli pochybnosti o původu díla a legálnosti jeho držení.Benešovský okresní soud v roce 2012 muže zprostil obžaloby s vysvětlením, že Běhunčík koupil obraz v dobré víře a nevěděl, že je kradený. Poté jej měl ve vlastnictví tři roky, což je doba nutná pro takzvané vydržení. Žádný trestný čin tak podle benešovského soudu nestal.Nejvyšší soud ale dospěl k opačnému závěru. Běhunčík prý musel o podezřelém původu obrazu vědět, případně měl alespoň pochybnosti. Je prý notoricky známo, že lidé, kteří se pohybují kolem umění, mají velmi dobrý přehled o trhu, výstavách, cenách, ale také o krádežích.

10:31
Neklidné daňové časy v MonakuČesko podepsalo v minulých dnech dohodu o výměně informací v daňových záležitostech s Monackým knížectvím.Stát tak bude moci nyní jednoduše zjistit, zda Češi se sídlem v Monaku, kam se mnozí „papírově“ stěhují právě kvůli nižším daním, plní své daňové povinnosti. Informace budou předávány jak z bank, tak i dalších finančních institucí. Česká strana takto získaná fakta může využít i v rámci odhalování daňové trestné činnosti jako tzv. operativní informace.Ze známých Čechů má sídlo v Monaku například lobbista Ivo Rittig, exmanažer Mostecké uhelné Marek Čmejla nebo tenistka Petra Kvitová.

13:01
Ukrajinci žádají o azyl v ČRUkrajinci prchají ze země kvůli násilí a bojům a žádají také o azyl v Česku. Podle ministerstva vnitra roste počet žádostí ukrajinských občanů o azyl, řádově se jedná o desítky měsíčně. Od počátku roku požádalo o azyl v tuzemsku zhruba kolem 250 Ukrajinců, kolik jich azyl získalo, zatím není známo.

13:08
Textař Katapultu se nesmíří se ZelenýmiŽádný smír. Tak skončil dnešní soud mezi Stranou zelených a bývalým textařem skupiny Katapult Ladislavem Vostárkem. Muž stranu žaluje za užití sloganu „A co děti? Mají si kde hrát?“ v předvolební kampani z roku 2010. Požaduje omluvu v médiích a finanční odškodnění v rozsahu, který zelení odmítli akceptovat. Soud má spor rozseknout příští středu. Text z písně Katapultu „Až“ se ve čtyři roky staré kampani objevil například na internetu, v novinách, na autech či zazněl na některých předvolebních mítincích.Právník a někdejší textař Vostárek dnes uvedl, že ho použití sloganu v kampani zelených výrazně poškodilo na pověsti. Jako advokát totiž zastupuje klienty z oblasti průmyslu, tedy opačnou zájmovou skupinu než ekology. „Nikdo mi nevěřil, že to pro zelené nedělám za peníze,“ prohlásil pro ČTK. Už dříve zdůrazňoval, že s touto stranou nesympatizuje.Právní zástupci zelených prý vůči němu byli arogantní a vyhrožovali mu trestním stíháním. Jednání s předsedou Ondřejem Liškou prý sice bylo přátelské, ale k ničemu nevedlo. Od strany chce omluvu v celostátním deníku Blesk a půl milionu korun. „Poškodilo mě to ale mnohem více,“ podotkl.Soudkyně Jaroslava Lobotková však Vostárka už před zahájením dokazování upozornila, že takovou částku mu nepřizná. „Rozhodně to nebude půl milionu, a rozhodně to nebude ani deset či dvacet tisíc korun, které nabízela žalovaná strana,“ prohlásila. Podle ní půjde o kompromis.Právník zelených uvedl, že strana byla ochotna zaplatit až 75.000 korun, k mimosoudní dohodě prý ale nedošlo kvůli neshodám o formě omluvy. Zatímco zelení navrhovali písemnou nebo osobní omluvu a stažení zpráv o kampani ze svého webu, Vostárek požadoval omluvu v celostátních i regionálních médiích, která by prý stranu stála statisíce.Někdejší předseda strany Martin Bursík už dříve řekl, že strana si k užití sloganu opatřila licenci od Ochranného svazu autorského a povolení od zpěváka Katapultu Oldřicha Říhy. O tom, že autorem textu je Vostárek, prý zelení nevěděli. Textař původně žaloval i samotného Bursíka, tuto část žaloby však vzal zpět.

13:54
Taxi přes Uber jsou v PrazeV Česku začala fungovat mobilní aplikace Uber, která zprostředkovává alternativní taxislužbu. Dostupná je pouze v Praze, počet zapojených řidičů americká společnost zatím nezveřejnila. „Aplikaci jsme spustili dnes v devět hodin ráno. Delší dobu jsme chtěli přijít do střední a východní Evropy a Praha byla přirozenou volbou, kde naši aplikaci spustit jako první v regionu,“ řekl Patrick Studener, který řídí expanzi americké společnosti v regionu.Aplikace UberBLACK umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči. Ti je odvezou na určené místo, aplikace přitom slouží jako taxametr.Ceny jsou nastaveny pro současný zkušební provoz, nástupní poplatek tak činí 40 korun, za jeden ujetý kilometr zákazník zaplatí 23 korun. Minuta čekání ho vyjde na šest korun. Část poplatku za jízdu poté řidiči odvádějí autorům aplikace.Cena 23 korun za kilometr patří k nižšímu cenovému středu, ceny taxi v Praze se pohybují od 20 do 28 korun. Takže bude Uber hit jako v jiných zemích?Proti Uberu nedávno demontrovali taxikáři jako proti nekalé konkurenci napří. v Německu či Francii. V Německu byl ale systém jiný než jaký firma zavádí v Praze. Řidiči totiž musí být profesionálové se všemi potřebnými licencemi… 

14:45
Nejvyšší žalobce Zeman varuje před okleštěním nezávislosti státních zástupcůNejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ostře ohradil proti návrhům náměstka ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, jak by se měl změnit připravovaný nový zákon o státních zastupitelstvích. Podle něj chce náměstek omezit nezávislost rozhodování státních zástupců. Zeman reagoval na rozhovor Pelikána pro Lidové noviny.„V pozadí těchto úvah lze cítit snahu, aby bylo státní zastupitelství více kontrolováno mocí výkonnou. Snad by mohlo ministerstvo spravedlnosti také vstupovat do živých věcí, nebo radit s tím, jak by tyto kauzy mohly být řešeny. Takové úvahy jsou nejen proti zásadám nově připravovaného zákona o státním zastupitelství, ale jdou i proti zásadám současného zákona, a dokonce i proti směru, který byl vytčen zřízením státního zastupitelství v roce 1993. Systém byl tehdy nastaven tak, aby se omezil vliv moci výkonné na činnost státního zastupitelství, aby veřejná žaloba fungovala skutečně demokraticky,“ řekl Pavel Zeman.Zemanovi se nelíbí ani případné omezení jeho kompetencí. „Omezení vlivu nejvyššího státního zástupce na živé kauzy by znamenalo, že by Nejvyšší státní zastupitelství například nemohlo dohledovat případy na odboru závažné hospodářské a finanční kriminality,“ upozorňuje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.Nový zákon se za spolupráce Nejvyššího státního zastupitelství chystá už několik let. Původní verzi, která výrazně posilovala nezávislost žalobců, stáhla z projednávání ve Sněmovně exministryně Marie Benešová (ČSSD) s tím, že je nutné zákon ještě přepracovat. Současné vedení ministerstva nyní oznámilo, že v novém návrhu by se měla kontrola nad žalobci vrátit pod výkonnou moc, aby se „nevymkli demokratické kontrole“.Původní verze zákona mimo jiné rušila dvojici vrchních státních zastupitelství a zaváděla specializovaný protikorupční útvar. S tímto postupem už ale ministerstvo nepočítá. „Chceme primárně zachovat systém, který se v principu osvědčil. Nechceme sahat do něčeho, co funguje,“ naznačil Pelikán.Zeman označil náměstkovy úvahy za překvapivé a nepodložené žádným právním argumentem. Zkritizoval také to, že se o nich dověděl z tisku. „Tyto nápady pana náměstka Pelikána se pohybují naprosto mimo rámec věcného záměru zákona schváleného vládou. To znamená, že bude-li chtít ministerstvo spravedlnosti postupovat tímto směrem, tak musí zcela zákonitě vypracovat nový věcný záměr a ten se musí schválit vládou,“ podotkl.Případné zasahování do nezávislosti státního zastupitelství je podle něj natolik palčivou otázkou, že by mělo být podrobeno diskusi napříč politickými stranami.

15:55
Do každé státní kantýny Nivu!Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyzval ministerstva, krajské úřady a další státní instituce, aby do svých jídelen nakupovaly české potraviny a podpořily tím české zemědělce a potravináře. Měly by se podle Jurečky zaměřit především na potraviny, jejichž odbyt je ohrožen sankcemi na vývoz do Ruska.Podle Jurečky by státní správa měla dávat přednost českým potravinám, a zmírnit tím dopady ruských sankcí. „Všechny organizace od ministerstev až po obecní úřady vyzývám, aby podpořily české zemědělce a potravináře, které tyto sankce ohrožují,“ uvedl Jurečka. Jídelny ve školách, úřadech, domovech důchodců a dalších institucích by podle Jurečky měly vařit převážně z domácích potravin a to zejména těch, které postihlo ruské embargo.Ministerstvo zemědělství by mělo jít příkladem. Do své jídelny by si mohlo koupit třeba kamion zrající Nivy z Madety, která se v minulých dnech vrátila od hranic s Ruskem.. 

17:51
Ukrajina opět varuje před výpadky plynuZ Ukrajiny přišlo do zemí EU další varování, že jim mohou být v brzké době přerušeny dodávky ruského plynu, který vede plynovodem přes území Ukrajiny dále na západ.Ukrajinský státní plynárenský podnik Naftogaz upozornil evropské dovozce plynu na možné narušení dodávek kvůli pokračujícímu sporu o ceny plynu mezi Kyjevem a Moskvou. A také kvůli chystaným ukrajinským sankcím proti Rusku. Naftogaz také doporučil evropským firmám kupovat plyn na rusko-ukrajinské hranici namísto dosavadní praxe nákupů na západní hranici Ukrajiny. Tak by přepravu plynu přes Ukrajinu nezajišťovaly firmy, jimž hrozí sankce.„Naftogaz považuje za svou povinnost varovat evropské partnery před možnými riziky,“ uvádí se podle agentury Reuters v oficiálním sdělení podniku. Naftogaz ale dodal, že připravovaný zákon o sankcích proti ruským osobám a firmám nemusí automaticky vést i k sankcím proti ruskému monopolnímu vývozci plynu Gazprom.„Přijetí zákona o sankcích nepovede automaticky k sankcím proti žádnému subjektu, včetně Gazpromu. Zákon jen zavádí právo na jejich zavedení,“ sdělil Naftogaz. Ukrajinský parlament v úterý v prvním čtení podpořil návrh zákona o sankcích proti Rusku a druhé čtení naplánoval na čtvrtek.Pokud by Ukrajinci zavřely na tranzitním plynovodu kohouty, mělo by to největší dopad právě na zásobování Česka a Slovenska. Otázka pochopitelně je, jak dlouho by kohouty zůstaly zavřené. V tuzemských zásobnících je totiž plyn na více než čtvrt roku, výpadky se dají nahradit i propojením na plynovody, které území Ukrajiny obcházejí.

17:59
Konec Mubaraka. I dnešních zpráv.Svržený egyptský prezident Husní Mubarak vypovídal u soudu.Podle jeho slov před tribunálem v Káhiře v roce 2011 nenařídil zabíjení demonstrantů při protestech, které vedly k jeho pádu.Politik je souzen za spoluúčast na smrti zhruba osmi stovek účastníků protivládních demonstrací. Verdikt v tomto procesu má být vynesen 27. září.Sedíc na nosítkách v kleci v soudní síni, Mubarak během prvního dlouhého projevu vypočítával úspěchy své téměř třicetileté vlády. Uvedl, že nebyl donucen odstoupit z funkce, ale vzdal se jí dobrovolně, aby se Egypt vyhnul „peklu“. Po odchodu z funkce prý musí čelit „urážkám, pomluvám a obviněním.“ Jak dodal, Egyptu vládl „s obětavostí, ctí a poctivostí.“„Muhammad Husní Mubarak by nikdy nenařídil zabíjení protestujících…nebo prolévání krve Egypťanů,“ prohlásil svržený prezident. „A nevydal jsem ani žádné nařízení, aby byl vyvolán chaos, ani nařízení, aby došlo k vytvoření bezpečnostního vakua,“ četl z předem připraveného prohlášení. Podotkl zároveň, že jde nejspíš o jeho poslední řeč před smrtí.Tak to je konec. I dnešního serivsu DJ.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].