07:55
Dobré ráno, Praha slavíRanní teploty sice na mnoha místech Česka spadly pod nulu, přes den ale bude jaro dál pokračovat ve svém neúnavném nástupu. V Čechách bude místy slunce, místy zataženo. Na Moravě má pršet. Teploty mají být všude bezpečně nad nulou. A jak nás informuje na své první stránce věrný průvodce našich životů Google, dnes je to 230 let, kdy se rozhodla spojit čtyři pražská města - Staré Město, Nové Město, Malá Strana a Hradčany. Hlavnímu městu i jeho obyvatelům k pěknému výročí srdečně blahopřejeme a posíláme písničku.
08:15
Ištvan se nechce vzdátVrchní státní zástupce Ivo Ištvan se po několika měsících přemýšlení rozhodl, že do života občana Petra Nečase vnese přece jen ještě trochu vzruchu a obvinil ho z podplácení. Pokud by někoho ze čtenářů náhodou přece jen zajímaly detaily: jde o další návrat k případu před rokem a třemi měsíci, kdy Nečas ve snaze udržet svojí vládu dohodnul třem rebelujícím poslancům své strany výhodné trafiky, v nichž za minimum práce posílili vliv a vydělali si slušné peníze. Ištvan - jak známo - nespěl ve snaze potrestat trafikanty, zřejmě se tedy zaměřil na samotného Nečase, který celý slavný obchod domlouval, ať už osobně nebo přes šéfku své kanceláře. Nečas teď mluví o pomstě (zřejmě na tu byl zvyklý v politice), jeho kolegové z ODS o skandálu, šéf TOP 09 Miroslav Kalousek o šikaně. Ivo Ištvan ale těžko mohl udělat něco jiného, pokud si skutečně myslí, že trafiky v politice výměnou za hlasování v parlamentu jsou korupcí. Stíhání Petra Nečase tak možná vnese do sporu, který se táhle napříč celou právnickou obcí, trochu srozumitelnosti. A pokračujme v české tvorbě - tentokrát z Brna.
09:10
Homs čeká na otevření průchodu ze Starého MěstaDrama v syrském městě Homsu dosahuje vrcholu. Po roce a půl obléhání této bašty rebelů proti prezidentu Asádovi je syrská armáda na dosah vítězství. Ve Starém Městě zůstalo živořit přes tisíc lidí, kteří mají od víkendu v rámci příměří možnost odejít. Včera byl ale průchod opět uzavřen a čeká se na jeho otevření. Přitom dnes má příměří skončit. OSN tedy jedná o jeho prodloužení a syrská armáda se tváří, že bude souhlasit. Dohoda zněla tak, že ženy, děti a starci mají volný průchod, muži musí sepsat svá jména a armáda je vyslechne. To se děje, 190 z nich ale zůstává v zajetí. Syrské úřady argumentují tím, že je potřeba najít teroristy.Jejich osud je tedy nejasný, každopádně ale dobytí Homsu je považováno za důkaz, že syrské vládní jednotky vítězí. Opozice je rozdrobená, nemá dostatek zbraní, někde se objevily případy vzájemných bojů. Kvůli přítomnosti islamistů jí chybí jasné sympatie ze zahraničí. Tady je píšnička.
10:12
S osmou obranou na ŠvédyŠestnáct set kilometrů na sever od Homsu se schyluje k prvnímu zápasu hokejového olympijského turnaje mezi Čechy a Švédy. Komentátoři serveru NHL.com před tím ohodnotili útoky, obrany a brankáře jednotlivých týmů a Češi z něj nevycházejí jako favorité. Český útok vidí jako pátý nejsilnější (za Kanadou, Ruskem, Švédskem a USA). Česká obrana, a speciálně její útočná síla, je až osmá (za Kanadou, Švédskem, Amerikou, Finskem, Ruskem, Slovenskem, a Švýcarskem). Stejně dopadli čeští brankáři (tam je pořadí Finsko, USA, Švédsko, Rusko, Kanada, Švýcarsko, Slovensko, Česko). V českém týmu se komentátoři NHL.com nejvíc pozastavili nad nominací Petra Nedvěda za situace, kdy Jiří Hudler a Radim Vrbata zůstali doma. „Ale možná čeští trenéři vědí něco, co my nevíme,“ prohlásil Jamie McLennan.Tady je Šílenství.
11:20
Nic se nedějeZoufalý DJ má pocit, že se kolem něj nic zajímavého neděje. Tedy kromě toho, že na úplném východě Česka hustě sněží a v Beskydech podle předpovědí možná napadne 25 cm sněhu. Ještě že nám funguje youtube, tady je Janota. DJ bude mezitím hledat dál.
12:10
Soud: děti mají odpovědnost za rodiče, i když s nimi přerušily vztahyDěti musí platit náklady spojené s bydlením nebo obživou svých starých rodičů, i když s nimi před mnoha lety přerušili kontakt. Tak zní dnešní rozsudek německého Ústavního soudu. Jde o případ, v němž město Brémy žalovalo muže, aby zaplatil náklady za bydlení ve výši 9 tisíc eur za svého otce, který zemřel před dvěma lety. Žalovaný muž to odmítal s vysvětlením, že v sedmnácti letech přerušil se svým otcem styky a 43 let jej neviděl. Otec, který zřejmě nesl za konflikt značnou část viny, jej po jeho odchodu z domova vydědil. Ústavní soud ale konstatoval, že ani přerušení vztahů nezbavuje děti odpovědnosti za péči o staré rodiče. Týdeník Der Spiegel k tomu píše, že případ může mít na Německo velký dopad. Přibývá totiž starých lidí a s nimi i případů, kdy například po rozvoru přerušily děti s jedním ze svých rodičů vztahy. Nyní budou muset očekávat, že na ně může nečekaně odpovědnost za dávno opuštěné a zavržené rodiče dopadnout.Pokud jde o hudbu, přesuňme se do 90. let. Tady je Jolly Jocker.
13:19
Obchody s funkcemi prý do politiky patříODS se bouří. Hrubě se jí nelíbí, jak státní zástupce Ivo Ištvan odůvodnil trestní stíhání Petra Nečase. Ištvan řekl, že chce po soudu objasnit, kde jsou právní hranice výkonu poslaneckého mandátu. Jinak řečeno nakolik politici smí vyměňovat funkce a další výhody za hlas, jímž disponují. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek mluví o Ištvanovi jako o škůdci demokracie, předseda Petr Fiala o pokusu na lidech. Právní experti jsou opatrní a zatím poslední kroky státního zastupitelství výrazně nehodnotí. Každopádně případ je od začátku velmi sporný, kdy velká část politiků a expertů zastává názor, že obchody s funkcemi do politiky patří. Státní zastupitelství je ale vidí jako nelegální. Případ se dál zamotal výnosem Nejvyššího soudu, který prohlásil, že za chování na půdě parmanentu (tedy i domlouvání obchodů a následné hlasování podle domluv) nelze nikoho stíhat. Státní zástupci si tedy budou muset poradit například s námitkou, proč poslance, kteří „úplatek“ vzali, stíhat nelze, a premiéra, který „úplatek“ (tedy funkce) nabízel, stíhat lze. Tahle zamotaná situace si žádá přímočarou písničku. Tady je.
14:56
Zeman po roce horší než Klaus po devítiMiloš Zeman je prezident, který zná problémy běžných lidí. Myslí si to 53 % Čechů. To je zatím jediná pochvala, kterou si hlava státu může odnést z výročního průzkumu veřejného mínění po prvním roce vládnutí. Průzkum CVVM zjistil, že Zeman dostal podstatně horší hodnocení než jeho předchůdce Václav Klaus svého času.Řadu dalších kategorií má Zeman dokonce horší, než měl Klaus po devíti letech v úřadě. Například jen 53 % lidí si myslí, že nynější prezident plní funkce svěřené ústavou; u Klause to po prvním roce bylo 84 %. Jen 35 % dotázaných si myslí, že Zeman dbá o důstojnost úřadu; u Klause to na začátku bylo 89 %, na konci 64 %.Méně než třetina lidí si pak myslí, že Zeman působí na českou veřejnost jako autorita. U Klause to bylo po prvním roce 72 %, na konci mandátu 40 %. Špatné je to i s reprezentací v zahraničí - kladné hodnocení dostal Zeman od 37 %, Klaus měl 86 %. Jakpak s tím asi zahýbou chystané návštěvy autoritativních vládců z Východu na Pražském hradě?Mezitím si dejme další písničku.
16:02
Penězovod z BruseluPro účastníky debaty o českém spokojenosti nebo nespokojenosti v Evropské unii dorazila dnes docela důležitá čísla: úřady sečetly, že vloni dostalo Česko o 84 miliard korun z Bruselu víc, než tam poslalo. Jde hlavně o peníze z fondů na regionální podporu a dále dotace o do českého zemědělství.Jde přitom o zatím nejmocnější penězovod na trase Brusel - Praha, jaký Česko po svém vstupu do EU zažilo. Celkem dostala země od roku 2004 o 334 miliard korun víc, než na členství v Unii přispěla. Otázka, co si za tyto peníze Česko pořídilo, dnešní média neřeší. Tak si na to zahrajme.
16:40
Přelidněné ŠvýcarskoŠvýcarsko o víkendu překvapilo Evropu a odhlasovalo v referendu omezení přistěhovalců z EU. Tím se de facto zřeklo volného pohybu osob, k němuž se dosud hlásilo. K hlavním advokátům limitů na počet cizinců příchozích do země ale nepatřily jen krajně pravicové strany, především Švýcarská lidová strana. Pro omezení pohybu osob horovala například i středolevá ekologická organizace Ecopop. Píše to dnešní spiegel.de.V obavě, aby nebyli přiřazeni k pravici, sice ve svých propagačních materiálech zdůrazňují, že jsou proti rasismu a xenofobii. Svoji kampaň ale vedli pod heslem Stop přelidnění, jež podle nich Švýcarsku hrozí. Jejich požadavek je, aby ročně nestoupal počet lidí přicházejících do alpské země za prací o víc než 0,2 % obyvatelstva. To je kolem 16 tisíc lidí.V posledních letech ale přicházelo do Švýcarska zhruba 80 cizích pracovníků.Podle ekologické lobby je tím ohrožená kvalita života a vysoké ekologické standardy ve Švýcarsku. Problém pro zelené aktivisty ovšem je, že jejich argumenty a jejich kampaň využívají právě krajně pravicové skupiny, které jsou proti cizincům a priori. Tady je hudba.
17:26
Úspěšný lov na DányPražská policie hlásí, že dlouho předem avizovaný zátah na mladé dánské turisty, kteří zaplavili centrum hlavního města, nese výsledky. Policie odhalila u devětašedesáti mladých mužů a žen známky konzumace alkoholu, i když jim ještě nebylo osmnáct let. „Podnapilou mládež proto policisté předali zástupcům cestovní kanceláře,“ informuje server iDnes. S otázkou, copak asi cestovní kanceláře se svými připitými klienty poté dělaly, se s vámi dnešní DJ loučí a přeje příjemný večer. Tady poslední hudba.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].