Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 6. 8. 2012

Nizozemská judistka Edith Bosch • Autor: Globe Media /  Reuters
Nizozemská judistka Edith Bosch • Autor: Globe Media / Reuters

07:59
Dobré jitro, Curiosity a BoltMilí čtenáři, vítejte do šestého srpnového dne. Den by to měl být vzrušující, soudě podle radosti, kterou vyvolalo přistání vozítka Curiosity na Marsu. Přestože se mu říká „vozítko“, jde o nejsložitější stroj, který lidé vyslali takto daleko do vesmíru a na cizí planetu. Má tam zkoumat historii planety. Pokračuje tím série úžasných triumfů poslední dní - tomuto duševnímu předcházely triumfy těla. Jamajský sprinter Usain Bolt včera večer na stovce s časem 9,63 sekundy zlomil olympijský rekord a obhájil zlato z Pekingu. Navíc sedm z osmi finalistů zaběhlo po deset vteřin a londýnské finále tak bylo nejrychlejší v historii. Pokud by vás Bolt inspiroval k běhání, pak ovšem vězte, že dnes k tomu nebudete mít nejlepší počasí - má být sice oblačno, ale s teplotami na většině území Česka přes třicet stupňů. Pěkný den.

09:04
Dnešní noviny: jak se vyšetřovalo a vazba Davida RathaDnešní Hospodářské noviny dodávají zásadní dílek do vysvětlení, proč se tu celá léta nedařilo vyšetřit závažná podezření z korupce. Bývalý náměstek policejního prezidenta Jiří Houba totiž HN řekl, že elitní detektivové vyšetřující citlivé případy měli nařízeno detaily o vyšetřování posílat policejním šéfům. Nařízení platilo celé tři roky, zrušil ho až dnešní policejní prezident Petr Lessy. To prý ovšem zároveň neznamenalo, že by policejní prezident a jeho náměstci vyšetřování nějak účelově ovlivňovali. DJka se nemůže ubránit dojmu, že pan Houba si z nás dělá legraci. Každý, kdo kdy viděl alespoň jeden díl libovolného kriminální seriálu přece ví, že vědět, co přesně policie ví a přizpůsobit tomu výpověď, zničit či upravit důkazy atd, může být zcela klíčové. A navíc šlo o porušení zákona. Navíc Houbovo prohlášení vlastně potvrzuje páteční slova šéfa protikorupční policie Tomáše Martince o tom, že vyšetřování předražené pražské tramvajenky Opencard bylo záměrně zdržováno, takže na magistrátě stihli skartovat důležité dokumenty. MF Dnes píše o tom, že vzrostly šance, že se David Rath dostane z vazby ven či že se alespoň zmírní podmínky, za nichž v litoměřické věznici pobývá. Státní zástupce totiž podle deníku netrvá na nejpřísnějším vazebním režimu, v níž byl bývalý středočeský hejtman ze tří důvodů: z obavy, že by mohl utéct, ovlivňovat svědky či páchat další trestnou činnost. DJka marně hledala v citátech žalobce Petra Jiráta přesvědčivé zdůvodnění toho, proč už neplatí uvedené důvody. 

09:35
Bacha na nizozemské judistkyJeště jedna zpráva z včerejší stovky, která dnes rezonuje světem (na webu BBC je to čtvrtý nejčtenější text). Těsně před startem běhu totiž za záda sprinterů dopadla láhev od piva - autor vrhu, opilec dosud neznámé identity, se však pořádně nerozhlédl, kdo sedí okolo. V řadě za ním totiž seděla nizozemská judistka Edith Bosch, držitelka bronzové medaile v kategorii do sedmdesáti kilogramů, a soudě podle tweetu vyslaného do světa vzápětí mu dala co proto. „IK HEB HEM GESLAGEN“, tweetovala Edith - „praštila jsem ho“. Opilce vzápětí odvedla policie.

10:26
Samková chce na Hrad, Franz to myslí vážněNabídka pro prezidentské volby se rozšiřuje - naposled oznámila záměr kandidovat advokátka Klára Samková. Pokud DJka správně počítá, kandidátů už je patnáct, z toho čtyři ženy. Právničku prý ke kroku přiměla dosavadní „neutěšená nabídka“. Nepolitickou kandidátkou je ale jen zdánlivě, je členkou TOP09 a rovněž zastupitelkou na Praze 2. Malíř a skladatel Vladimír Franz mezitím vyvrací domněnky, že jeho kandidatura je recese. Zda je nebo není vážně míněná, až tolik nezajímá zpravodajské servery po světě, které se představy potetovaného prezidentského kandidáta lačně chytly. 

11:25
Výbuch v budově syrské televize. A trocha stand-up comedyVe třetím patře budovy, v níž v metropoli Damašku sídlí syrská státní televize a rozhlas, dnes vybuchla nálož. Tři lidé jsou zraněni a výbuch způsobil značné materiální škody, nicméně pokud mělo být cílem útoku zastavení vysílání, tak to se nezdařilo - program na všech třech státních kanálech dál běží. Jde o poslední kapitolu bojů mezi vládními jednotkami a vzbouřenci o kontrolu nad hlavním městem. Djka se teď vydává na cestu do redakce, což je v letní Praze proces, který by Anglosasové nazvali „výzvou“. Stalo se zvykem doplňovat zprávy hudbou, nicméně DJka by ráda dnes tento obyčej porušila a posílá místo toho své oblíbené komiky, mistry žánru, kde jeden člověk bez rekvizit rozesměje publikum: Dylan Moran je známý ze seriálu Black Books, zde s českými titulky. Eddie Izzard zde, brilantně, ovšem bez titulků. 

14:00
Antiromští aktivisté v čele s kriminálníkem Kohoutem se probouzejíZnámý podvodník Lukáš Kohout má plné ruce práce s přesvědčováním soudů, aby jej neposlaly znova do vězení, do něhož se dostal za to, že létal jako falešný asistent Jana Kavana za peníze daňových poplatníků po světě. Část trestu si odseděl, před časem byl podmínečně propuštěn, nicméně nedodržoval podmínky propuštění, kupříkladu neodpracoval si uložené veřejně prospěšné práce.Na veřejně prospěšné práce si Kohout čas nenašel, nicméně na pořádání dalšího antiromského pochodu ano. Na dnešní odpoledne jej svolal do Varnsdorfu, aby prý upozornil na tamní „přetrvávající problémy s nepřizpůsobivými“. Jako řečníka si pak pozval senátora Jiřího Čunka.Djka vážně koketuje s myšlenkou uspořádat protestní pochod k domovu nepřizpůsobivého Lukáše Kohouta a žádat zpět peníze, které z našich daní utratil během svých výletů po glóbu a následně při pobytu ve vězení.
DJka se rovněž omlouvá za prodlevu, která byla způsobena poradou tady v Respektu. A posílá další dva stand-up comedians (máme pro to nějaký český ekvivalent? jakási archaická verze: „pódiový komik“), tentokrát dva skvělé muže jménem Russell. Nejprve kanadského Inda Russella Peterse a pak britského Russella BrandaMilí čtenáři, dejte prosím vědět, jak se vám tato alternace obvyklých hudebních vložek pozdává.

14:25
A ještě Sýrie: premiér se přidal k povstalcůmSituace v Sýrii se prudce mění, dnešek přinesl kromě bombového útoku na syrskou státní televizi také přechod jednoho z významných režimních politiků na stranu povstalců. Mluvčí dosavadního premiéra Rijáda Hidžába oznámil, že politik, který byl ve funkci teprve dva měsíce, opustil zemi i s rodinou a „připojil se k revoluci“ a opustil „vražedný a teroristický režim“. Jde o zatím nejvýše postaveného zástupce establishmentu prezidenta Bašára Asada, který se takto rozhodl.

16:55
Rodiny z Přednádraží se musí stěhovatÚředníci ostravského stavebního úřadu, kteří dnes prohlédli domy v ulici Přednádražím, trvají na tom, že zhruba 140 lidí, tedy asi dvacet rodin, musí místo opustit. Už v pátek stavební úřad rozhodl o vyklizení budov. Jak informuje web České televize, nejde o neplatiče a navíc jim majitel domů nabídl neodpovídající náhradní bydlení - méně místa za více peněz. Není tedy divu, že lidé, kteří na místě žijí desítky let, nechtějí odejít. Co k této situaci vedlo je značně nepřehledné. Nového majiele dostaly domy před dvěma lety. Oldřich Roztočil tvrdí, že se budovy snažil opravit, ale bránili mu v tom obyvatelé a nevyjasněné majetkové vztahy: nebylo to prý jasné u nefunkční kanalizace. Naproti tomu radní městské části Moravská Ostrava a Přívoz zase viní majitele, který se prý o nemovitosti pořádně nestaral.

17:45
Češi, věční pracanti. Proč se kouše do medailí a další olympijské zajímavosti. A ještě jedna „pódiová komička“.Ze statistik víme, že málokdo pracuje v Evropě více hodin než Češi. Nicméně zároveň má málokterý národ tak nízkou produktivitu práce, čili kolik toho za ony hodiny uděláme. Mírně skeptická optika je tedy vhodná také pro čtení průzkumu, který uveřejnil server OnLinePráce a upozornila na něj ČTK. Když se totiž zeptal něco přes tisícovky respondentů, zda jsou schopni během dovolené se zcela odpoutat od práce, pouze třetina souhlasila. Naopak téměř pětina uvedla, že v kontaktu s pracovištěm zůstávají dobrovolně. BBC uveřejnila zábavný seznam otázek o olympiádě, které jste si možná položili a možná ne, doplněných o postřehy a detaily, kterých jste si nejpíš všimli. Třeba: proč se běhá proti směru hodinových ručiček? Obvykle se má za to, že to je další dědictví starověkého Řecka, ale není to tak. Více zdeA dnešní experimet se stadn-up comedy místo hudby DJka zakončí svojí oblíbenou Chelsea Handler. Tato Američanka má vlastní talk show Chelsea Lately, která mimochodem - stejně jako řada jiných zábavních programů - vyvrací dojem, že humor byl zcela vykastrován přehnanou korektností. Nebyl! Zde je malá ukázka. 

18:14
A dobrá zpráva na závěr: do Varnsdorfu dorazilo málo lidíOdpolední akce, kterou do Varnsdorfu svolal Lukáš Kohout a o němž DJka informovala během dne, se sice uskutečnila, ale žádný pochod k domům obývaným tamními Romy se nekonal. Server iDnes odhaduje, že dorazilo jen kolem padesáti lidí, a Kohout akci po 45 minutách rozpustil. Netřeba tomu přikládat přehnanou váhu, v létě jsou lidé na dovolených a vedro nejspíš taky dělá své, nicméně po vyhrocených událostech z loňska to je příjemná změna. Také varndsdorfský místostarosta hlásí, že situace ve městě se značně uklidnila. Touto - doufejme nadějnou - zprávu se DJka loučí, přeje pěkný večer a úspěšný týden.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].