Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 26. 3. 2012

Zdrástvujtě, rebjata! • Autor: Matěj Stránský
Zdrástvujtě, rebjata! • Autor: Matěj Stránský
08:00
Dobré ráno a TichoJe pondělí 26. března, další pracovní den a týden před námi, venku bude jasno až polojasno s teplotami 12 až 16 stupňů, svátek má motýl Emanuel a DJ Respektu roztáčí kotouče.První zpravodajská informace dne: vedení ODS si pozvalo poslance a exprimátora Pavla Béma k „vážnému pohovoru“ o tom, co vyplynulo z odposlechů rozhovorů mezi Bémem a lobbistou Romanem Janouškem, jak je minulý týden zveřejnila MfD. Tak doufejme, že to nedopadne stylem „co jzme si, to jzme si“ řečeno Nečasovou moravštinou. Na dnešní den připadá výročí úmrtí Ludwiga van Beethovena, tak tady k příjemnému rozjezdu jeho parádní " target="_blank">koncert pro klavír č. 5. Případně kratší Silence. Ostatně, ticho se stává jednou z luxusních komodit naší doby.

08:58
Janoušek a Bém jedou na horyDnešní noviny jsou opět plné přepisů rozhovorů mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem, tentokrát o tom, jak se staví VIP byty ve Špindlerově Mlýně. Za některé Janouškovy věty by se nemusel stydět ani srdcař českého fotbalu Ivan Horník. Tak třeba tohle (Janoušek Bémovi): "Jediný informace, který jsou správný, jsou buď od Luďka nebo jeho ženy. Ta řekne, co chce nebo nechce. My to nějak posoudíme v rámci reálnejch možností, ty potom zhodnotíš nějakej plán a přijmeš člověka už s nějakým tím scénářem.“Mimochodem Janoušek si včera od policie vyzvedl obvinění ve dvou trestných věcech, a sice ohrožení pod vlivem návykové látky a těžkého ublížení na zdraví. Hrozí mu za to až 10 let vězení. Policie si pochvalovala, že Janoušek dodržel dohodu a pro obvinění si došel. Páteční hlídka si naopak postěžovala, že se Janoušek po svém zadržení odmítl podrobit dechové zkoušce. Soudě podle videa z momentu zadržení ale asi není úplně sporné, zda byl Janoušek namol či nebyl. Tak snad to nebude nějak zásadně komplikovat vyšetřování.K poslechu jednu tématickou. Anketa: používal někdy Roman Janoušek metody Michaela Madsena (viz videoklip)?

09:55
Vylepšit chuť zmrzliny mají lavinoví expertiVážně. Firma Nestlé povolala několik expertů na laviny, aby s pomocí jejich zkušeností a techniky prozkoumala krystaly ledu ve zmrzlině. Přístroje typicky používané pro studium tvorby lavin totiž mohou údajně pomoci sledovat růst a spojování krystalů ve zmrzlině, čímž firmě Nestlé následně umožní vylepšit chuť nanuků, které si rodina koupí a nechá doma zmrznout. Podrobnosti na BBC zdeK tomu jednu zmrzlinovou písničku od Saint Etienne, Sylvie.

11:03
Do Česka se vracejí turistéZájem zahraničních turistů o Českou republiku stoupá. Proti roku 2000 se počet návštěvníků z ciziny do tuzemských hotelů zvýšil o 43 procent na 6,83 milionu v roce 2011. Oproti poklesu zájmu turistů právě okolo roku 2000 je tak o Česko opět zájem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nejpočetnější skupinou byli turisté z Evropy, kteří v průměru tvořili zhruba čtyři pětiny všech návštěvníků. Evropané - s výjimkou Rusů - jsou zároveň ti, jejichž počet v ČR každoročně ubývá. Nejvíc klesá zájem o dovolenou v tuzemsku mezi Němci. Naopak nejrychleji přibývají v zemi Rusové.Člověka by tenhle závěr vedl k divokým úvahám, do jaké míry zdejší politika vychází vstříc „demokracii nohama“ - tomu, kdo má o ČR prokazatelně zájem, neb se tu začíný zabydlovat, ať už jako turista nebo dočasný obyvatel. Ale nebudeme se strašit. Radši si pusťme jednu pěknou písničku od Zero 7.

11:58
Exsoudkyně Wagnerová chce do SenátuBývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová chce na podzim v Brně kandidovat za Stranu zelených do Senátu. Třiašedesátiletá Wagnerová, které mandát ústavní soudkyně vypršel minulé úterý, to dnes oznámila v Brně. Měla by kandidovat v obvodě Brno-město, kde je nyní senátorem Richard Svoboda (ODS). Kandidaturu na prezidentku Wagnerová opět odmítla.Dnešní DJ má radost, že Eliška Wagnerová chce posílit řady senátorů. Ode to Joy.

12:42
Bém: Mandát nesložím, budu bojovat jako na Everestu!Pavel Bém nyní nehodlá skládat poslanecký mandát. Osobní odpovědnost včetně možného odchodu ze Sněmovny Bém kvůli zveřejněným rozhovorům mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem prý vyvodí až ve chvíli, pokud se ukáže, že porušil zákon. Bém to uvedl v textu, který napsal pro dnešní Hospodářské noviny.„Pokud se prokáže z konkrétních, byť ilegálně pořízených a ‚vykupčených‘ odposlechů, že jsem se dopustil porušení zákona, vyvodím z toho osobní odpovědnost. Třeba i složením poslaneckého mandátu,“ napsal někdejší pražský primátor. V opačném případě hodlá bojovat do posledního dechu „jako na Everestu“ proti vzniklé „paranoidní pseudokauze,“ jak odhalení své podřízené role vůči padlému pražskému kmotrovi Janouškovi označil.Hurá! Bém bude bojovat a nevzdá se. Tak tady, Heroes, from David to Pavel.

13:27
Pozdně polední songDneska vychází dvanácté album Madonny, tak si pusťme úvodní skladbu, Girl Gone Wild.

14:27
Pražská ODS vyzvala Béma, ať si pozastaví členství ve straně, a Janoušek překvalifikovánBývalý pražský primátor Pavel Bém si má sám pozastavit členství ve straně, než se vyšetří jeho kontakty na lobbistu Romana Janouška. Vnitřní regule ODS totiž jiné rychlé řešení než dobrovolné pozastavení členství nenabízejí. Po dvouhodinovém jednání pražské buňky ODS k tomu Béma vyzval primátor Bohuslav Svoboda. Vyloučení Béma ze strany zatím Svoboda navrhovat nebude. Tedy alespoň do chvíle, než se s Bémem setká.Policie zároveň povýšila těžké ublížení na zdraví, které způsobil lobbista Janoušek ženě při páteční autonehodě, na násilný trestný čin. „Došlo k překvalifikování tohoto jednání na úmyslný zločin. Proto jsme věc předali z dopravních nehod na 1. oddělení kriminální služby pražského ředitelství, které se zabývá závažnou násilnou kriminalitou,“ řekl TV Prima šéf pražských policistů Martin Vondrášek. Znamená to, že mimosoudní vyrovnání se ženou, o které stojí Janouškův advokát, už nebude možné. Sazba tři až deset let vězení se tímto nezměnila.DJ se omlouvá, že je trochu přebémováno a přejanouškováno, ale zase je to z české politiky momentálně to asi nejdůležitější. Na usmířenou písnička přibližně z doby, kdy bylo na pražském magistrátu možné úplně všechno a volby vyhrávala Klausova raketa. Ale je pro všechny, nejen pro Mazánka a Kolibříka. Ta písnička byla vážně dobrá! MC Hammer.

15:29
Řidič, který přikresloval politikům tykadla, nenastoupil do vězeníOlomoucký řidič autobusu Roman Smetana, kterého soud poslal za mříže na 100 dnů za kreslení po předvolebních reklamách, do věznice nenastoupil. Lhůta mu vypršela dnes ve 14:00. Soud poslal Smetanu do vězení kvůli tomu, že odmítl odpracovat uložené obecně prospěšné práce v délce 100 hodin. Pokutu 15 tisíc sice Smetana zaplatil, ale nenastoupil do vězení za promeškané veřejné práce. Za to mu nyní hrozí trest maření úředního rozhodnutí.Smetanovi posíláme podporu ve formě pěkné písničky. The Scientist.

16:38
Pětina Čechů nikdy nepoužila počítač V Česku 22 procent lidí ve věku 16 až 74 let nikdy nepoužilo počítač. Ukázala to dnešní data Eurostatu. Po nich Česko v tomto směru patří přesně do unijního průměru. Například ve Švédsku nikdy nepoužily počítač čtyři procenta populace spadající do této věkové skupiny, zatímco v Rumunsku je to polovina.Dnešní DJ údaj „pětina“ překvapila, myslela si, že to bude méně, ale když se tak zamyslela nad členy vlastní rodiny starších 60 let, průměrné číslo odpovídá. Tak si dejme symbolicky skladbu z alba OK Computer od Radiohead, a sice Let Down.

17:20
Žluté vlaky slaví úspěchPrávě před šesti měsíci vstoupila na tuzemské železnice se svými žlutými vlaky společnost RegioJet Radima Jančury a za tuto dobu využilo jejích služeb 315 000 cestujících. Mluvčí skupiny Student Agency Aleš Ondrůj uvedl, že průměrná obsazenost se pohybuje mezi 80 až 90 procenty, což je víc, než společnost pro první měsíce očekávala. Denně RegioJet na trase Praha-Ostrava-Havířov-Žilina přepraví ve 14 spojích více než 2200 cestujících.Radim Jančura si může gratulovat i zatancovat pro radost. Dancing with Myself, Nouvelle Vague.

18:06
Film „Hunger Games“ trhá rekordy, děj ovlivnily války v Iráku a Afghánistánu, a rozlučkaAkční film Hunger Games, v české distribuci pod názvem Aréna smrti, vydělal za premiérový víkend v USA 155 milionů dolarů a stal se tak pohledem tohoto časového úseku největším kasovním trhákem v historii americké kinematografie. Premiéry nových dílů Harryho Pottera a Batmana byly sice úspěšnější, u samostatných filmů ale Hunger Games vedou. Film je adaptací knížky mladé Američanky Suzanne Collins a dějovou linkou je boj mladé ženy, obyvatelky smyšlené kolonie ovládané smyšlenou predátorskou zemí, o přežití v souboji, který nemá jiný konec než jen život nebo smrt.Oblíbená autorka dnešní DJ z New Yorkeru Amy Davidson napsala k Hunger Games zajímavý článek a mimojiné v něm dochází k závěru, že film je antireklamou na povstalecké války a odpor. Spisovatelka Suzanne Collins řekla, že ji pro děj inspirovalo, když projížděla americké zpravodajské kanály a sledovala informace o americké invazi v Iráku a později v Afghánistánu a Amy Davidson to v knížce, a i filmu, údajně vidí. Kdo si chcete počíst v New Yorkeru, tak tady. Na film musíte sami a ven taky. Je tam totiž ještě docela teplo a kvůli změně času i vidět, tak vstaňte ze židlí a nashle, dnešní DJ se loučí, tady posílá trailer k filmu Hunger Games a přeje skvělý zbytek dne!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].