Třetí Hobit bude mít českou premiéru 11. prosince.
Třetí Hobit bude mít českou premiéru 11. prosince. • Autor: New Line Cinema


 

08:01Dobré ráno a hezký den bez revolucí

Přeji vám dobré ráno, pokud máte to štěstí a vstáváte teprve nyní. 

Tradiční pohled do kalendáře hlásí, že svátek slaví Saskie, což vybízí k o to pečlivějšímu pojetí kalendária. Ale 7. listopad vyčnívá už 97 let jednou událostí, která přehluší vše ostatní. Roku 1917 se odehrála Velká říjnová socialistická revoluce, která poznamenala životy většiny z nás. Vyprávět o tom budou mnozí autoři v knize Mé dětství v socialismu, která vyjde příští týden. Doufejme, že dnešní den nebude tak revoluční. 

09:30Inspiruje se poražený Barack Obama svým předchůdcem Georgem W. Bushem?

Přece jen ještě jedno výročí si připomeňme. Pohled na časovou osu našeho nového projektu www.25respekt.cz, kterým oslavujeme čtvrtstoletí existence Respektu, ukazuje, že je to 10 let, kdy byl podruhé zvolen do úřadu nejmocnějšího člověka světa zvolen George Bush.

Jeho nástupce Barack Obama tento týden naopak utrpěl těžkou porážku, kdy jeho strana ztratila většinu v Senátu. Republikáni tak ovládli celý Kongres. Jak píše kolega Jiří Sobota,„republikánští kandidáti do prezidentských voleb budou před primárkami s největší pravděpodobností chtít získat kredit jako radikální ‚obamobijci‘. Na druhé straně na republikány teď dolehne větší míra odpovědnosti a otrávenost voličů z neřešených problémů se jim může za dva roky vrátit jako bumerang. Amerika už zažila období, kdy na hlavu poražený prezident radikálně obměnil tým, zaměřil se především na zahraniční politiku a dokázal posledních dvou let využít. Posledním takovým případem nebyl nikdo jiný než George W. Bush.“

Bude tedy zajímavé sledovat, jestli se Obama inspiruje Bushem.

10:40Ano ano ano, i ve Slaným bude líp…

DJ si dnes dovolí malé okénko do lokální politiky a sice v jeho rodném městě.

Ve Slaném jako v mnoha jiných obcích v nedávných volbách okouzlilo voliče Babišovo hnutí ANO 2011. Nepřipravenost této strany na převzetí odpovědnosti se v patnáctitisícovém městě ukázala v plné nahotě. Jak referuje Kladenský deník, jednička i dvojka kandidátky nominaci na starostu odmítly. Starostou se tak stal městu prakticky neznámý člen ČSSD, který se navíc vzápětí po zvolení do funkce občanům představil tím, že vyhrožoval jednomu z návštěvníků policií kvůli pořizování hlasového záznamu zasedání.

Koalici ANO a ČSSD dále podpořili také zvolení zastupitelé za KSČM a Stranu svobodných občanů, na což centrála SSO reagovala stanoviskem a chystají změnu svých pravidel. Dosavadní starosta za ODS odmítl nabídku na pozici místostarosty právě kvůli účasti KSČM v koalici.

U této zprávy nemůže chybět předvolební klip dvojky ANO Stanislava Berkovce:

11:50Jiří Paroubek odchází z politiky

Expremiér Jiří Paroubek podle iDnes.cz odchází z politiky, aby se věnoval rodině a podnikání. V průběhu listopadu odejde z čela strany LEV 21.

Žádná velká změna to zřejmě pro většinu z vás nebude, ale ano, je to tak. Jiří Paroubek sice fakticky velkou politiku opustil s odchodem z ČSSD, ale nyní už si to uvědomil i on. Zaslouží si za to písničku…

12:25Armády už se srocují před bitvou o Středozem

K obědu (dobrou chuť) nebude písnička, ale filmový trailer. Už za měsíc nás čeká na delší dobu poslední návrat do Tolkienovy Středozemě v podání posledního dílu trilogie Hobit. Osudovost z traileru sálá více než žár Šmakova dechu a poetičnost z prvního dílu Pána prstenů je v nenávratnu, nemluvě o duchu knižní předlohy… a přesto autor těchto řádků přiznává, že se na film a tříhodinový únik do Středozemě těší jak malé děcko.

13:29Spotify vydělává hudebníkům víc než iTunes, přesto z něj Taylor Swift odchází

Hudební streamovací služba Spotify vydělává hudebníkům v Evropě o 13 procent víc, než měli z prodeje hudby na iTunes. Spotify je jednou z mnoha streamovacích služeb, které se v posledním roce objevily i u nás. Díky možnosti poslouchat hudbu s reklamními předěly i bez předplatného je Spotify jednou z nejoblíbenějších. Apple se snaží situaci zvrátit a naskočit do rozjetého vlaku streamovaích služeb. Nedávno koupila společnost Beats a v příštím roce by měla stremovací službu Beats Music integrovat do iTunes. Více se dočtete na Lupa.cz.

Otázkou však zůstává, nakolik spokojení jsou umělci. Popová hvězda Taylor Swift ze Spotify nechala tento týden odstranit všechna svá alba. „Pirátství, sdílení souborů a streamování drasticky snížilo prodej alb. Hudba je ale umění a umění je důležité a cenné. Jako takové má hodnotu a zaslouží si, aby se za něj platilo. Podle mě by hudba neměla být zdarma,“ napsala umělkyně v komentáři, který v červenci otiskl deník Wall Street Journal. Více se dočtete na iHNed.cz.

Místo Taylor Swift si dejme něco, co by jí zřejmě rádi zahráli manažeři Spotify. Please Stay od kapely Beecake (frontmana Billyho Boyda budete znát jako představitele jednoho z hobitů v Pánu prstenů, který mimochodem bude autorem závěřečné písně už zmíněného Hobita).

14:30Ministr Babiš se rozvášnil na sociálních sítích

Ministru financí Andreji Babišovi je zřejmě líto, že se středobodem debat posledních dní stali prezidenti a on se tak nějak vytratil. Měl tedy potřebu kromě prohlážení, že nikdy nebude kandidovat na prezidenta, urazit svého vládního kolegu:

Podle iHNed.cz jde „zřejmě o reakci na Němečkovo páteční nařčení o tom, že Babišova média o něm záměrně lžou. Mladá fronta Dnes totiž napsala, že ministerstvo zdravotnictví prosazuje léčbu diabetiků nepovolenými kmenový buňkami.“

15:15Ruská kolona s tanky a municí přejela podle Kyjeva hranice s Ukrajinou

„Rozmísťování vojenského vybavení a ruských žoldáků na frontových liniích pokračuje,“ řekl ukrajinský armádní mluvčí Andrij Lysenko. Rusko podle něj nadále rozmísťuje své žoldáky na východní Ukrajině. (iHNed.cz)

Náš fotograf Milan Jaroš je s reportérem Tomášem Brolíkem nyní na Ukrajině a v dalších dnech se můžete těšit na reportáž.


16:15Festival svobody připomene 25 let od sametové revoluce

Dnes dopoledne se konala tisková konference Festivalu svobody. Hlavičky, pod kterou se spojily mnohé organizace a projekty, které chtějí připomenout 25 let svobody. Souhrn všech akcí najdete na jejich webových stránkách. A na tiskovou konferenci se můžete podívat na YouTube:

16:55The Economist vydal mobilní zpravodajskou aplikaci Espresso

S rostoucím množstvím obsahu se u čtenářů, kteří se snaží být v obraze světového dění, nevyhnutelně projeví pocit zahlcení, informačního přesycení. Přirozeně se pak snaží hledat zdroje, které jim odfiltrují nepodstatný obsah. Čím dál větším úkolem redakcí tak je vybrat ten podstatný obsah, ne ho jen produkovat. Stroje to prozatím nedokážou moc dobře a role editorů je tu nezastupitelná. Jedním z těchto filtrů jsou dnes speciální mobilní aplikace. Jsou uzpůsobené pro mobilní telefony, uspěchanou dobu a rychlý životní styl. Snaží se uživateli poskytnout pocit, že je během pár minut v obraze. Jednu takovou včera vydal The Economist.

Jmenuje se Espresso a principiálně je podobná aplikacím jako je Circa News či News Digest od Yahoo!. Rozdíl je v tom, že Economist se snaží v aplikaci i vydělávat. Bude zajímavé sledovat, jak se jim to podaří vzhledem k tomu, že deník The New York Times nedávno provoz obdobné zpoplatněné aplikace ukončil.

A my doufejme, že se najde i v Česku někdo, kdo se odhodlá jít touto cestou.

17:25Doporučené čtení na víkend: Šídlo, Kašpárek, Třešňák

Touto zprávou se s vámi loučím a přeji vám hezký víkend. Na závěr připojuji pár dnešních článků, které vás zaručeně pobaví, případně přimějí k zamyšlení:

Jindřich Šídlo na iHNed.cz: „Dvacet let jsem stejně jako Václav Havel nemohl cestovat na Západ, a proto jsem jel také do Vídně vlakem. Pochybuji, že Václav Havel někdy jel vlakem, a jsem si jistý, že 17. listopadu neměl přednášku v rakouské televizi jako Já.“

Michal Kašpárek na Finmag píše: „Kdyby Zeman masíroval Kellnerovi prostatu, nebude se vědět, jestli je to dobře nebo špatně, dokud se k tomu nevyjádří Radim Uzel a mluvčí krajské hygienické stanice. Jenomže kdo dovede a chce srozumitelně vysvětlit, proč je špatná vláda plutokracie?“

A Petr Třešňákdoporučuje „minimálně půl hodiny před odchodem do postele si dát digitální půst“.

Končíme stejně jako jsme začali, Mňágou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Michal Ischia

produktový manažer

ischia
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od 20. 9. 2010 jich napsal/a 38

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte